kruimelige massa wordt ineen hessischen kroes aan eene sterke gloeihitte blootgesteld. Het zinkoxyde, hetwelk nu terugblijft, is sterk zamengepakt en zeer hard. Het

tnoet zoo fijn mogelijk gewreven worden en geeft dan een poeder, dat met eene oplossing van zinkchloride van 1,9 tot 3,0 spec. gewigt wordt aangemengd , totdat het eene kneedbare massa geeft, die inden aangestoken tand gebragt, na eenige minuten eene zeer aanmerkelijke hardheid verkrijgt en zeer duurzaam is. Wil men de massa eene graauwe kleur geven, dan houdt men den stamper, waarmede men haar ondereen kneedt, even boven eene gasvlam. Voor eene gele kleur voegt men er een weinig zwavelcadmium bij. Petroleumaether uit de raffineerfabriek van petroleum van Heizel en Gerhard te Plagwitz bij Leipzig wordt als een uitmuntend pijnstillend middel door in wrijving aanbevolen. Hij wordt in al die gevallen aangewend, waarbij het geldt rheumatische en andere plaatselijke pijnen te bestrijden. De reuk van den petroleumaether is zeer zwak en volstrekt niet onaangenaam. Hij is zeer vlugtig en ontbrandbaar, zoodat hij in goed gesloten flesschen en voor de nabijheid vaneen brandend ligchaam moet bewaard worden. Deze ligte brandbaarheid en tevens de onaangename uitwerking der dampen verbieden Hager echter zijn gebruik al te zeer aan te bevelen. V erscheideniieden. Tot het maken van kunstmatig ijs worden inden laatsten tijd door Tellier proeven genomen met aethjlamine en methylamine, twee zelfstandigheden, die tot nog toe geen technisch nut hebben opgeleverd. De eerste proeven tot het maken van kunstmatig ijs werden vóór twee jaren met ammoniak genomen en waren gegrond op het vervlugtigen en condenseren van het ammoniakgas. Er waren hiertoe drukkingen van 10, 13 tot 15 atmospheren noodig, zoodat de toestellen voor het vervaardigen van ijs door middel van ammoniak aan zeer veel gevaar bloot stonden. Het zwaveligzuur voldeed beter dan de ammoniak , dewijl hierbij slechts 3—4 atmospheren benoodigd Waren, doch met bovengenoemde stoffen meent Tellier al de bezwaren overwonnen te hebben. Aethylamine en methylamine toch zijn ligchamen, die bij eene zeer lage temperatuur koken en in water uiterst gemakkelijk oplosbaar zijn (1 vol. water lost bij 130 C, 1040 volumen methylamine op). Wegens de zwakke drukking harer dampen hebben de toestellen, waarin deze zelfstandigheden worden aangewend , inwendig ter naauwernood eene sterkere drukking dan de dampkringslucht. Aethylamine: C»H,N, en methylamine: CaHsN, behooren tot de kunstmatige organische basen. Men kan ze beschouwen als ammoniaken, waarin 1 aeq. waterstof door 1 aeq. aethyl (C4H3) of 1 aeq. methyl (CSHS) is verplaatst: c4h5[ jj , aethylamine = H N ammoniak = NH, of H j N ; H ( ’-^HH aethylamine = H ] N

Nitroglycerine met kruid. Het nitroglycerine, waarvan wij de bereiding en eenige eigenschappen in No. 3 van dit Weekblad opgaven , is eene hoogst ontplofbare olieachtige vloeistof, die op een aanbeeld gegoten en met een hamer geslagen hevig detoneert, waarbij echter slechts het : getroffene gedeelte verbrandt, terwijl het overige gedeelte der verbinding onveranderd blijft. De verbranding f geschiedt zonder reuk. Nobel vermengt dit nitroglycerine 1 met kruid, door namelijk zinken patronen met gewoon kruid te vullen en dit alsdan met zooveel nitroglycerine | te overgieten, als het wil opnemen. De patronen worden ï met eene kurk of met soldeersel gesloten. Het kruid verkrijgt door deze bevochtiging met nitro- : glycerine driemaal meer explosieffcracht dan gewoonlijk, ; doch de knal is niet sterker dan van gewoon kruid. Men I zal zich herinneren, dat onlangs de dagbladen eene he- 1 vige ontploffing van eene nitroglycerinefabriek in Noor- 1 wegen vermeld hebben. Het praeparaat werd in sommige 1 onzer dagbladen „glycerine-poeder” geheeten! Wij lazen dezer dagen hetberigt, dat koning Lodewijk van Beijeren aan Professor Pettenkofer te Munchen heeft opgedragen de schilderijen in olieverf inden pynakotheek volgens zijne met gunstigen uitslag bekroonde regeneraüeme- f thode tz herstellen. Deze methode bestaat in het blootstellen der schilderijen aan alkoholdampen bij de gewone temperatuur. Door dezen alkohol worden de harsdeeltjes van het vernis , die langzamerhand door kleine spleten van elkander gescheiden zijn en daardoor aan de schilderij een dof aanzien geven, ' weder vereenigd, en de schilderij vertoont zich na de methode weder zoo frisch, alsof zij versch gevernisd was. De blootstelling aan de alkoholdampen geschiedt in houten, van binnen met een metaal bekleede, kisten, in wier deksel de schilderij wordt geplaatst ; inde kisten wordt of op den bodem bf op flanel eene kleine hoeveelheid alkohol gebragt, die bij de gewone temperatuur verdampt en de schilderij op deze wijze, langzaam herstelt, zonder dat zij wordt aangeraakt. Crehcimmlddelen. Meijer-Berk's vleescJiextract-stroop (Syrupus extraoti carnis), in eene kleine brochure door Dr. Eipps, praktiserend geneesheer te Frankfort a. M. als een uitmuntend genees- en voedingsmiddel aanbevolen, bleek bij onderzoek te bestaan uit Ij- med. once rietsuiker, omstreeks 1 drachme eiwitstof, verder kleine hoeveelheden lijmsubstantie, beenderenaarde en keukenzout, en omstreeks 6 drachmen water. De brochure vermeldt, dat 1 med. once der stroop het eiwit vaneen \ kilo ossenvleesch bevat. De analyse wees echter geen vleeschextract aan, maar bloedserum (bloedwater), hetwelk met suiker tot stroop gebragt was. Bloedserum heeft voor het voorgestelde doel volstrekt geene waarde, zoodat de koopers een geheel onwerkzaam praeparaat verkrijgen , hetwelk voor de som van 1 thaler 10 sgr. (ƒ3,35) de flesch van 3 oneen door den vervaardiger (een koopman in garen en lint) inde apotheek van Blum te Frankfort is te koop gesteld.