Pharmaceutiscli Weekblad

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRBA, Apotheker te lijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaturdag uitgegeven hij den Boekhandelaar D. B. GENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang, franco per post, f 4.50. Alle stukken, welke men in dit Blad wenscit opge nomen te zien, gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur, onmiddelijk of onder couvert van den Uitgever, uiterlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der advertentiën: Vair 1 tot 6 Regels f I.—, elke regel meer 15 Cts., behalve het zegelrcgt.

1.. Jaargang' " | " ZONDAG-, 18 December 1804. S N,>- 34

Mededeelingen. Ingezonden stukken, VTNDM OPII AROMATICUM. Deze van ouds bekende en beroemde vorm om opium toe te dienen (wij vonden haar als tinct. anodyna reeds vermeld inde Pharm. Hagana van 1758), naar zijn uitvinder Laudanum liquidum Sydenhcmi geheeten, wordt volgens het voorschrift onzer Pharmacopoea Neerlandica bereid, door extractum opii inden aromatieken wijn op te lossen. De Pharm. Belg. gaf opium depuratum op, oudere voorschriften opium crudum. Het praeparaat met opium crudum bereid, kenmerkt zich door den dulïen opiumreuk, vooral bij verwarming, en is veel minder constant van zamenstelling, dan het volgens onze Pharmacopoea met extract, opii vervaardigde. Extractum opii echter verkrijgt alligt door de uitdamping en bij het staan eenige harsachtige bestanddeelen, die verhinderen, dat het volkomen door den wijn wordt opgelost. Zoo ook scheidt vinum opii aromaticum door den tijd altijd eenige harsachtige bestanddeelen af. De vraag werd in N“. 31 gedaan, of het raadzaam is vinum opii arom. te filtreren. Wij ontvingen hierop van S. te W. het volgende antwoord: „In antwoord op eene vraag in N°. 31 meen ik, dat „vin. opii aromatic, dient afgeklaard te worden. Het „troebel worden vindt oorzaak in eenige veranderde’ en „in wijn niet oplosbare extractiefstof. De verschillende „zouten, die het water uit opium opneemt, blijven in „den wijn opgelost.” „Om de verkleuring te voorkomen is doelmatig de flesch „l met zwart papier te bekleeden (immers liever zoover „met zwart vernis te overdekken ?)” Wij zijn het met den inzender eens. Vinum opii aromaticum moet, zooals de Pharm. Neerl. opgeeft, na de bereiding gefiltreerd worden, terwijl het wenschelijk is voor de bereiding telkens versch extractum opii aan te wenden. Maar hoe te handelen met vinum opii aromaticum, die bij het staan troebel geworden is? Nogmaals filtreren of telkens omschudden? Het is eene vraag, die ook vaak bij winkelvisitaties voorkomt. Wij meenen, dat vinum opii aromat, helder moet afgeleverd

worden en dat zij, troebel geworden zijnde, moet gefiltreerd worden, omdat de afgescheidene bestanddeelen zoo niet geheel onwerkzaam althans door hunnen harsachtigen aard zeer weinig werkzaamheid bezitten. Wij wenschten wel het oordeel onzer collega’s hierover nader te ver- ; nemen. Naar aanleiding der vragen, door Dulcamarns in N°. ■ 25 gesteld, betreffende de waarde van ammonia liquida als reagens op vinum opii arom. enz., waarop wij reeds in N°. 30 antwoorden mededeelden, ontvingen wij nog van Solanum de volgende opmerkingen: „Ammonia liquida kan niet als een reagens bij uitnemendheid worden aangemerkt tot opsporing van het „morphinegehalte in Vin. opii arom., omdat andere herkenningsmiddelen als kali, tanninum enz. zekerder „uitkomst geven en wel omdat één deel morphine in 117 "deelen ammonia van 0,97 spec. gew. oplosbaar is. Maar ”wil men ammonia bezigen, nimmer mag men het inde ”te onderzoekene vloeistof ingieten maar slechts indruppelen, ”temeer daar het althans mij bij onderzoek gebleken is , ”dat er niet altijd terstond een groot bezinksel gevormd "wordt, wanneer men ammonia bij Vin. opii arom. indrup"pelt, maar zoodanig praecip. eerst later belangrijk wordt. „Dat de praecipitaten zich nu of dan onder andere vor„m'en afscheiden , ligt mijns inziens inde omstandigheid , ”dat door ammonia niet alleen morphine, maar ook meco” nine, narcotine en kleurstoffen te voorschijn gebragt worgden. Naarmate nu deze bijprodukten inde _ vloeistoffen aanwezig zijn, naar die mate zal ook de uitkomst in ”den vorm van het praecipitaat verschillend zijn. Derhalve "mao- naar mijne bescheidene meening de waarde van vin. ”opii arom. niet bepaald en afhankelijk gesteld worden van ”een enkel reactief als ammonia en zulks te minder als ”de bewerking geschiedt bij ingieting. Niet alleen dat ”men in het afwaschwater, gebezigd op het residuum van „gefiltreerde Vin. opii arom., door ammonia een praecipitaat "krijgt, maar zelfs ook nog, wanneer men Extr. opii bereidt, en men na lang uitwasschen de dan nog overgeblevene vezelen met warm water behandelt en deze pap"massa filtreert, verkrijgt men na bijvoeging van ammonia „bij deze geheel morphine-vrije vloeistof nog een vlokkig praecipitaat, ten blijke dat daardoor hars en andere „deelen worden afgezet. Naarmate dos Vin. "is van hars en aanverwante stoffen, naar üd mate'krij|t ,: