vrijwillig afstand gedaan van den verkoop der gewone geneesmiddelen en wijden zich uitsluitend aan de homoeopalhische richting. Zulks kan gaan in eene groote stad, alwaar het aantal apothekers overvloedig is en het publiek zich gemakkelijk bij andere apothekers de gewone

geneesmiddelen kan verschaffen, welke de homoeopathische apotheker geweigerd heeft; in kleine plaatsen of indien de apothekers ver van elkander verwijderd wonen , kan dit niet doorgaan. In allen gevalle , zegt Bussy, een dergelijke toestand is niet wettig; er zijn door de regeering bepaalde geneesmiddelen aangewezen , die de apotheker moet voorhanden hebben. De geneeskunst is één voor de wet , zonder onderscheid van stelsel, zoo ook de apothekerskunst. Eene apotheek behoort een magazijn te wezen , dat voor allen open staat, en waarin elk geneesheer het wapen kan vinden , dat hem het nuttigst voorkomt om op zijne wijze eene ziekte te bestrijden. Inde verhandelingen der algemeene vergadering van de Noord-Duitsche apothekers vinden wij omtrent deze zaak opgeteekend : De homoeopathische geneesheer beweert, dat de geneesmiddelen door hem zelven moeten gereed gemaakt worden, doch in werkelijkheid laat hij dit het meest aan zijne vrouw of kinderen of zelfs aan zijne dienstboden over. Hoe is eene goede revisie zijner privaatapotheek mogelijk ? En deze is door den voorraad der heroïsch werkende middelen en zelfs door de oorspronkelijke oplossingen niet zoo geheel onschuldig en zonder gevaar. Het is in allen gevalle toch veel billijker en doelmatiger , wanneer de apotheker de artsenij bezorgt en niet de geneesheer, die van vele vakken , tot de artsenijbereidkunde behoorende, slechts eene oppervlakkige kennis wordt gehouden te bezitten. Al bevinden zich dus de homoeopathische geneesmiddelen niet inde gewone pharmacopoeën , zij zijn aan hetzelfde toezicht onderworpen als de andere, de apotheker is de eenige gerechtigde, om ze te bereiden, te bewaren en af te leveren. Gebeurt het ooit, dat de homoeopathische geneesmiddelen door eene bevoegde macht worden geautoriseerd , komen zij ooit veelvuldig in gebruik, dan zullen zij zich moeten schikken , om gezamenlijk met hunne broeders uit den Codex te wonen. Misschien, besluit Bussy , verkrijgen zij eerst dan hunne specifieke krachten ! Ineen derde gedeelte geven wij een uittreksel van de: Beknopte handleiding voor de homoeopathische geneeswijze naar het Fransch van Dorvault, het werkje waarop in onze Eerste Kamer de aandacht is gevestigd. Uittreksels uit binnen- en bnitenlandsche tijdschriften. Eene vemlsching van Loxa-kina. Guibourt deelt mede, dat hem ter onderzoek eene Loxa-kina werd aangeboden, die voor een vijfde gedeelte verontreinigd was met een vreemden bast, uitwendig grijsachtig van kleur, zonder sleuven , van zulk een specerijachtigen en scherpen smaak, dat deze nog dien van peper en pyrethrum-wortel overtrof. Inwendig was de bast gevormd uil vezels, samengekleefd door. eene olieachtige, oranjeaohtige, vluchtige , zelfstandigheid , zoo scherp dat wanneer men met

het uiteinde eener versch gebroken pijp den neus naderde , zulks genoegzaam was, om dit orgaan hevig te ontsteken. Op het uiterlijk voorkomen geleek deze vreemde bast volkomen op witte Jaen-kina, er. was zeker in de plaats hiervan tusschen de Loxa-kina gemengd, dewijl de Jaen-kina tot de gewone verontreinigingen der Loxakina behoort. De genoemde verwisseling is niet onbekend. Bijna al de verzamelingen van kina’s, door Pavon gemaakt, of die hem uit Peru zijn overgezonden, bevatten een dergelijken zeer scherpen bast. Inde laatste jaren heeft Howard hem aangetroffen onder de Pitayo-kina. Hij komt soms afzonderlijk inden handel voor onder den naam van Pepper bark en gelijkt veel op den bast, die onder den naam van waren winterbast inden handel is geweest. Hij is afkomstig van Cinnamomum corticomm, een gewas op Jamaica, beboerende tot de familie der Canellaceën, dezelfde waartoe de boom (Canella alba) behoort, die het witte kaneel levert. De werking van terpentijnolie op opium. Gobley heeft bevonden, dat na behandeling van terpentijnolie met in stukken gesneden opium in het mariënbad en na verdamping der afgegotene terpentijnolie, behalve caoutehouk en eene olieachtigo zelfstandigheid , kristallen van tamelijke grootte terugbleven , welke grijsachtig van kleur waren en onder het microscoop uit eene vereeniging van kristallijne naaldjes bleken te bestaan. Nadat deze kristalmassa door behandeling met kokenden alcohol en dierlijke kool gezuiverd was, vertoonden zich afgeplatte , klenrlooze , doorschijnende en glinsterende naaldjes , die al de kenmerken en eigenschappen van narcotine bezaten. Gobley besloot uit zijne proefneming, dat bet narcotine vrij in het opium aanwezig is, zonder met eenig zuur verbonden te zijn. Zulks was ook het gevoelen van Eobiquet , die hetzelfde resultaat verkreeg, toen hij het opium met aether uittrok. Zooals bekend is, was het narcotine bet eerste alcaloïde uit het opium, hetwelk in 1803 door Derosne werd ontdekt. Om terpentijnolie in petroleum te herkennen dient geconcentreerd zwavelzuur, dewijl bij vermenging hiermede alsdan eene bruine kleur ontstaat en eene sterke hitte ontwikkeld wordt. Bij het zuiveren van kwikzilver door middel van koud geconcentreerd zwavelzuur wordt volgens Wittstein zelfs het lood verwijderd j dat in andere gevallen de werking van koud zwavelzuur weerstand biedt. Bene andere methode tot het zuiveren van kwikzilver wordt door Crookes en Belt opgegeven en bestaat in het behandelen van het kwikzilver met eene uiterst geringe hoeveelheid SOdium. Een twintig duizendste gedeelte sodium zal voldoende zijn. Als middel om de hevige werking van ingeademd chloorgas tegen te gaan dient zwavelwaterstof, en zoo ook omgekeerd , chloor tegen ingeademd zwavelwaterstofgas. Deze twee gassen ontleden elkander op die wijze, dat er chloorwaterstof gevormd en zwavel afgescheiden wordt (HS + CI=HCI + S).