malen en gebrand gips gebracht en daarover een stroom koud water gegoten. Na verloop van 14 dagen had het verdund zoutzuur uit de lucht opgenomen.: aluminium, sodium in eene groote hoeveelheid, potassium, calcium, magnesium, zwavelzuur, lood, tin of koper, ijzer en

mangaan in eene groote hoeveelheid , kiezelaarde , steenkolen teerproducten in eene groote hoeveelheid; geen spoor van arsenik werd gevonden. De sodaloog had opgenomen : koolzuur , zwavelzuur, phosphorzuur, zout- j zuur , ijzeroxyde , mangaanoxyde en kiezelzuur. De gips- | oplossing ontwikkelde bij verdamping een eigenaardigen reuk , gelijkende op gebraden vleesch, het drooge residu | leverde in aanraking met soda eene rijkelijke hoeveelheid ammoniak en door water kon er zwavelzure ammonia uitgetrokken worden. Het gips, op het linnen dak teruggebleven , was gedeeltelijk in koolzuren kalk omgezet. Des'verschillende vreemde bestanddeelen der lucht waren dus bepaald door de schoorsteenen er in gebracht. Voor den landbouw zijn deze proeven van groote beteekenis, dewijl zij bewijzen, hoe aan den grond zwavel, phosphorus enz. door de lucht kan worden toegevoerd. Door Dr. Eose te Berlijn zijn in PoggendorfFs Annalen (1865 , N° 9) zeer belangrijke bijzonderheden medegedeeld omtrent den invloed, dien hel gebruik van santonine op het zien van kleuren uitoefent. Eose ondeischeidt twee groote afdeeliugen : kleurblindheid en kleurdwaling, die beide somtijds aangeboren of in ziekten voorkomen , maar door het gebruik van santonine worden opgewekt. Kleurblind heet volgens hem degene, bij wiens netvlies de gevoeligheid voor gekleurd licht verminderd is. De kleurblindheid openbaart zich steeds door eene verkorting van het spectrum, nooit door eene onderbreking. Een volledig en scherp begrensd spectrum geeft dus door zijne uitgebreidheid een maatstaf aan voor den graad der kleurblindheid. Depe kleurblindheid wordt door het gebruik van santonine opgewekt , hetgeen Eose bij zich zelven ondervond. Terwijl hij in deu gewonen toestand het spectrum tot den einde toe kon waarnemen, eindigde het na het nemen van 10 grein santonine bij deu gelen straal. Er was dus kleurblindheid voor deu roodeu straal ingetredeu. Kleurdwaling heet het verwisselen van de kleuren. Is deze kleurdwaling aangeboren of door ziekte ontstaan , dan ziet men overal de roode kleur; bij de bedwelming echter, door het gebruik eener groote dosis santonine voortgebracht, ziet men overal de violette kleur. Het is aan de orde van den dag, de enkelvoudigheid van onderscheidene elementen te betwijfelen. Kilgour heeft op geheel andere gronden dan Waltenhofen (zie No. 31, Bijblad) zoeken te bewijzen, dat de stikstof een .samengesteld lichaam is en dit niet alleen, maar hij verklaart zelfs de stikstof voor een isomeerischen toestand van het kooloxyde. De gronden voor zijne bewering zijn ; de overeenkomst inde getallen van het atoomgewicht, atoomvolumen , specifiek gewicht en van de specifieke warmte, alsmede de gelijke verhouding der beide lichamen in scheikundig en physisch opzicht. In al de gevallen, waarbij de sterkte der werking van beide lichamen verschilt, vindt men bij de stikstot de minste werking en wel door den invloed van de warmte en electriciteit of van eenige andere nog niet bekende kracht. Yolgens Dr. Ogle en Eunge te Berlijn kan een konijn gedurende acht dagen uitsluitend gevoederd worden met belladonna, hyoscyamus en stramonium zonder dat het er eenig letsel van ondervindt; zelfs waren de pupillen niet verwijd. Maar het vleesch van deze konijnen is een vergift voor den mensch geworden. Eeeds in oude legenden vindt men vermeld , dat er een tijd was, waarin vaak

eene methode van vergiftiging onder den naam van gntU' sanla werd toegepast, bestaande in het toedienen van vleesch vandoor arsenik gedoode varkens. Door de onwetendheid van een' Amerikaanschen apotheker te Chester (Illinois) zijn in het begin der vorige maand 40 personen vergiftigd, waarvan na verloop van j weinige uren 7 stierven. Twee geneesheeren hadden voor S het zelf dispenseeren calomel van hem ontboden en dezen aan hunne zieken uitgereikt. Bij onderzoek bleek dat de calomel zeer verontreinigd was door sublimaat. Bij brandwonden is door Dr. de Gouyon te Parijs met het j uitstekendste gevolg gebruik gemaakt van den talk (silicas magnesium et aluminicus). Dr. Lecornet van Aleneon vermeldt het beste resultaat te,hebben verkregen bij het 1 aanwenden van alcohol, zoo warm mogelijk. Persoonlijke aangelegenheden. Z. M. heeft benoemd bij het person. van de geueeskdienst der landmacht, tot apotheker der 3de klasse, den Heer H. J. van Wisselingh. ïe Breda is 1 Januari de apotheek van den heer ! P. van Mens overgegaan aan den heer W. G. H. Eombouts. Ad verte n tien. APOTHEEK. Een GEËXAMINEERD APOTHEKER zag zich : gaarne tegen Februari geplaatst. Brieven franco, lott. Z, bi| den Uitgever dezes. In eene APOTHEEK te Groningen wordt j WQf tegen 1 Mei a.s. gevraagd een BEDIENDE, j bp voorkeur een geëxamineerden of iemand die geen collegies waarneemt. Brieven franco, onder lett. H. K., bij den Boekhandelaar H. F. ROELFSBMA, f te Groningen. apöthëëkT Zoo spoedig mogelijk wordt een GEËXAMINEERD ! BEDIENDE gevraagd bij den Redacteur van dit ; Blad,, R. J. OPWIJEDA te Nijmegen. Brieven franco. / Met Februari aanstaande verlangt [v Bggßv men in eene APOTHEEK te Leiden een GEËXAMINEERD BEDIENDE. Brieven franco letter A, adres Gebroeders YAN DER PIOEK, Boekhandelaren aldaar. ** * Met Februari of later verlangt men in eene I APOTHEEK te Amsterdam, een fatsoenlijk JONG ; MEN SC H, van de P. G., die als Leerling of Hulp-Apotheker is ingeschreven en zich voor zijn examen wensolit te bekwamen, waartoe hem gelegenheid zal gegeven worden, de lessen te kunnen bijwonen. Inolineerenden adresseeren zich met franco brieven | onder lett. R , aan den Boekhandelaar D. B. CENTEN, I to Amsterdam. ** Een APOTHEKER , het vak volkomen kundig , ziet zich, door omstandigheden daartoe gedrongen en welke hij bereid is mede te deelen, gaarne geplaatst als Provisor of vaste Bediende. Adres met franco brieven onder lett. A, bij den Boekhandelaar J. SIX DIJKSTRA, te .Middelburg. Snelpersdruk van H. C. A. Thicme, te Nijmegen.