De * grein hars, die niet inde oplossing der koolzure soda oplosbaar was , moest (Kaiser's) para-rhodeoretine zijn , het in aether en chloroform oplosbare gedeelte der -jalappehars , terwijl bovendien het microscopisch onderzoek de zetmeelkorrels der jalappe inde pil-

lenmassa aanwees. Het gedeelte der pillenmassa , dat na behandeling met chloroform was overgebleven , werd nu met watervrijen wijngeest uitgetrokken en het uittreksel ingedampt. Er werden 91 grein vaneen helder, hard, bruin, op hars gelijkend overblijfsel verkregen, dat door zijn smaak en zijne verhouding tegenover reagentiën hoofdzakelijk bleek uit aloë te bestaan. Het was namelijk in eene koude verdunde oplossing van koolzure soda met eene donkerbruine kleur oplosbaar tot op een vlokkig overblijfsel van grein, hetwelk zich als jalappehars {Kaiser's rhodeoretine) verhield. Dewijl de jalappe gemiddeld 12 proc. hars bevat, zoo zijn dus inde 30 pillen3o grein jalappe aanwezig. De oplossing van aloëhars inde oplossing der koolzure soda, gaf na ontleding dooreen znur, bijna 2 grein droge aloëhars. Hetgeen er na de uittrekking met chloroform en wijngeest overbleef, bedroeg van de 10 pillen na droging 33| grein. Het had eene grijze kleur en vertoonde onder het microscoop eenige zetmeelkorrels van jalappe en van althaeawortel, deelen van den rabarberwortel, van saffraan en van sandelhout. Het voorschrift van de pillen van Cauvin zal aldus luiden : Ut gummi-res. guttl, tuberum jalappae, aloës aa gr. 30 , rad. rhei gr. 10 , althaeae gr. 5 , spir. vini rectific. et aquae q. s. M. f. pil. No. 30. De pillen worden met eene mucilago tragacanthae omgeven en nog vochtig gewenteld ineen zeer fijn poeder van saffraan, rabarber en sandelhout. De verkoop door drogisten. Inde bijeenkomst van inspecteurs is de verkoop van geneesmiddelen door drogisten uitgelegd inden zin, zooals wij in No. 48 bespraken. Zij mogen blijven verkoopen volgens de lijst, hun bij hunne admissie ter hand gesteld , en indien zich op deze lijst geneesmiddelen bevinden , die op de algemeene lijst des Ministers volgens art. 30 ontbreken, of waarvan aldaar het minimum van den verkoop in eene kleinere hoeveelheid wordt opgegeven , is hun de nieuwe wetgeving ten voordeel. De uitvoerder der wet heeft al het mogelijke gedaan, om verkwikking aan te brengen inde getelde dagen van het tegenwoordige drogistvak. Wij geven hieronder de lijst der geneesmiddelen, benevens het minimum van hun verkoop, die de drogisten bij hunne admissie is ter hand gesteld, en plaatsen inde laatste kolom de regeling van den verkoop van elk der middelen volgens art. 30 van Wet IV.

Minimum bij Kon. Besluit Minimum volgens van 31 Mei 1818. art. 30 v. Wet IV. Gumm Res. Euphorbii. 6 ned. looden niet aangewezen. Gumm. Res. Guttae id. ‘d* Opium 5 nederl. looden. Gumm. Res. Scammonii id. 3 id. Semen cataputiae minor. id. niet aangewezen Semen stramonii 'd. 5 nederl. looden Semen hyoscyami id- niet aangewezen Semen sabadillae id- 5 nederl. looden Semen staphydis agriae id. niet aangewezen Semen cocculi indici 5 ned. onzen id. Colocynthis 6 ned, looden 5 nederl. looden Nux vomica id. *d. Capita papaveris 50 stuks 50 stuks. Radix belladonnae 3 ned. looden 5 nederl. looden Radix jalappae id. *d- Radix hellebori id. ‘d. Radix sciliae id. Herba aconiti 3 r"ed.' onzen gedroogd 2 "ederl' °nze“ Herba belladonnae id. id. Herba conii id. ‘d- Herba stramonii id. 3 nederl. looden Herba digitalis id. i «ederl. ons, Herba hyoscyami id. 2 nederl. onzen Herba sabinae id. Cantharides 3 ned. looden 3 nederl. looden Acidum arsenicosum 12 ned, looden niet aangewezen Arsenicum nigrum id id- Auripigmentum id. id- Chloretum hydrargyricum id. 1 nederl. ons (>I ercur. sublim. corros.) Oxydum hydrargyricum id. 5 nederl. looden (Mercur. praecip, rubr.) Uittreksels uit binnen- en bnltenlandsche tijdschriften. Als eene verbetering bij de bereiding van gedestilleerde wateren, bijv. van aqua chamoipillae, foeniculi, vooral echter van aqua sambuci, wordt door Heldmann aanbevolen de zelfstandigheden eerst met water te bevochtigen , voordat men ze inden destilleerketel brengt. Werpt men namelijk deze stoffen droog inden ketel, dan ziet men , vooral bij vlierbloemen , stofwolken opstijgen , die zich binnen den helm vasthechten en het destillaat verontreinigen. Wormkoekjes met calomel- De bereiding dezer wormkoekjes, namelijk calomel te vermengen onder suiker en met gomslijm tot eene pasta te kneden, waaruit trochisci van verschillend gewicht (berekend naar den ouderdom der kinderen , aan wie men ze wil toedienen) worden bereid, wordt nog inde Pharmacöpoea van België gevonden. Bonnewijn , apotheker te Brussel, opmerkzaam geworden door de lichte vergiftigingsgevallen , salivatie met braking, die somtijds na het gebruik dezer koekjes zijn waargenomen , heeft de oorzaak hiervan opgezocht en meent haar daarin gevonden te hebben , dat zij door den tijd hard en daardoor zeer langzaam inde maag opgelost worden. Kleine hoeveelheden van het middel, met het zuur van het maagsap in aanraking , worden opvolgend opgelost en er geschiedt eene vergiftiging, in plaats der purgeerende werking , die men wil voortbrengen. Om dit nadeel te vermijden vervangt Bonnewijn de gom door manna. Dergelijke koekjes, uit calomel, sui-