Phaiweiiliscli WeeklS^ H vV->^

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN E. J. OPWIJEDA, Apotheker te Sijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaturdag uitgegeven hij den Boekhandelaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang, franco per post, f 4,50. Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien, gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur, onmiddellijk of onder couvert van den Uitgever uiterlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der adverlenliën: Van 1 lot 6 Regels fl.—, elke regel meer 15 Cis., behalve het zegelrecht.

3e Jaargang.

ZOIOACI, 1 Juli 1860.

w«. »

De newtrallteits-conventie van Genève. De neutraliteits-conventie den 32 Augustus 1864 te Geneve gesloten, waartoe'reeds alle Buropesche staten, behalve llusland, Oostenrijk, Hanover en Beieren zijn toegetreden, luidt als volgt: Art. 1. De lichte en de hoofd-veldhospitalen (Eeldlazarethe) zullen als neutraal erkend en door de krijgvoerende natiën beschut en ontzien worden, zoolang zich daarin zieken en gewonden bevinden. De neutraliteit zal ophouden , indien deze veldhospitalen met militairen bezet worden. Art. 2. Het personeel der lichte en hoofd-veldhospitalen , met inbegrip der personen, die met het opzicht, de verpleging en het vervoer der gewonden belast zijn, alsook de veldpredikers, genieten het voorrecht der neutraliteit, zoolang zij hunne verrichtingen vervullen en als gewonden opgenomen of verpleegd worden. Art. 3. Dein het voorgaande artikel aangeduide personen kunnen, zelfs nadat de vijand de plaats, waar zij verwijlen, in bezit heeft genomen, inde door hen bediende veldhospitalen hunne ambtsbetrekking blijven vervullen of zich terugtrekken en aan de troepen sluiten, waartoe zij behooren. In dien deze personen het laatste verlangen, zal de vijandelijke armee zorgen, dat zij aan de voorposten hunner troepen worden overgegeven. Art. 4. Het materieel der hoofd-veldhospitalen is aan de krijgswetten onderworpen en de personen, bij deze hospitalen behoorende, mogen dus bij hun terugkeer slechts die voorwerpen medenemen, welke hun .privaat eigendom zijn. Het lichte veldhospitaal daarentegen blijft onder gelijke omstandigheden in het bezit van zijn materiaal. Art. 5. De inwoners, die de gewonden te hulp komen , zullen worden verschoond en vrij blijven. De bevelhebbers der krijgvoerende machten zijn verplicht, de inwoners kennis te geven van het voorrecht der neutraliteit, waarin zij door hunne menschlievende bemoeiingen kunnen deelen. Elk verwonde, ineen huis opgenomen,

is dat huis tot schut. De inwoner, die gewonden in zijn huis opneemt, zal van inkwartiering, alsmede van een deel der opgelegde oorlogscontributie verschoond blijven. Art. 6. De gewonde en zieke militairen zullen zon • der onderscheid van nationaliteit opgenomen en verpleegd worden. Het zal den opperbevelhebbers vrij staan , de militairen, die .tijdens het gevecht gewond worden, dadelijk aan de vijandelijke voorposten over te geven, indien de omstandigheden dit veroorloven en de partijen hierin elkander verstaan hebben. Diegenen, welke na genezing ongeschikt voor de dienst bevonden worden, zullen naar hun vaderland teruggevoerd worden. De andere kunnen eveneens vrij gelaten worden , onder beding, gedurende den oorlog de wapens niet weder op te nemen. De plaatsen, waar de gewonden verbonden worden, en de depots benevens de personen, die ze geleiden, genieten eene onbepaalde neutraliteit. Art. 7. Eene duidelijk herkenbare vaan zal bij de veldhospitalen, de plaatsen, waar verbonden wordt en de depots worden opgestoken. Daarnaast moet altijd de nationale' vlag zijn geplant. Evenzeer zal het personeel, dat onder den schut der neutraliteit staat, een band om den arm moeten dragen. Hierin hebben de militaire overheden te voorzien. De vaan en de armband zullen een rood kruis op witten grond voeren. Art. 8 , 9 en 10 handelen over bijzondere bepalingen tusschen de opperbevelhebbers der krijgvoerende legers , de oproeping tot deelneming bij alle natiën en de ratificatie der conventie. De vergiftkas. „De vergiften, bij openbare bekendmaking aan te wij • „zen door onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, na „eene commissie van deskundigen te hebben gehoord, wor„den in eene of meer gesloten kasten bewaard. „De sleutel daarvan berust bij den apotheker of den „hulpapotheker.