De laatste beschuldiging, dat het kunstmatig water zeer nadeelig voor de gezondheid kan worden door onzuiverheid van het gebezigde water en van het koolzuurgas , is eenigszins vreemd. Ik kan niet instaan voor hetgeen door mijne mede-Fabrikanten wordt afgeleverd , doch dit kwaad zoude zich zelf straffen; immers het publiek zal zeer spoedig afzien van water, dat onaangenaam van smaak en slecht bereid is.

Hoe de schrijver den wensch kan uitspreken , dat van het gebruik der kunst-Minerale 'wateren worde afgezien , verklaar ik niet te begrijpen ; bf hij is met die zaak niet op de hoogte, bf hij moet grieven hebben , die mij onbekend. zijn ; in dat geval ware het te wenschen, dat hij die openbaar maakte, want zoo als het schrijven daar ligt, onbepaald en onbestemd, vind ik het, op zijn zachtst genomen , onvoorzichtig een blaam te werpen op eene industrie, die èn door de geneesheeren wordt aangeprezeu, èn door het publiek meer en meer gezocht wordt. Leiden 8 October 1866. A. K. W. E. C. Eischer. Fabrikant van kunst-minerale wateren en Apotheker ELIXIR ACIDUM HALLERI blijft kleurloos, wanneer men gebruikt zuiveren buitenlandschen alcohol vini; het spreekt van zelf dat bij het bereiden de gewone voorzorgen moeten in acht genomen worden. In Maart bereid Elixir is tot heden kleurloos gebleven. Beste bloedzuigers, die niet gezogen hebben, blijven zeer lang levend en zuigen steeds uitmuntend , wanneer men wat gewoon zand in het glas doet (opdat de bloedzuigers daaraan het slijm kunnen afschuren) en bij het verschoonen (dat zoo dikwijls gebeuren moet naarmate van het getal bloedzuigers) het regenwater vooraf één of twee uren inde zon zet, om de koude van het water weg te nemen. X. In het Pharm. Weekblad van 30 Sept. jl. n°. 32 komt de beantwoording voor van twee vragen dooreen apotheker te Amsterdam aan de Eedactie gedaan. 1. Wrat is oorzaak dat acetas ammonicus liquidus bereid naar de pharmacopoea Neerlandica door eenigen tijd te staan, geel wordt? 2. Door wat oorzaak sulphas aethylicus acidus cum alcohole zuiver bereid, inden beginne kleurloos , later eveneens geelachtig wordt ? Die vragen deden mij veel genoegen, evenzeer als de daarop gegeven antwoorden, en wel om reden de beide genoemde lichamen op de meest nauwkeurige en zuivere wijze bereid, ook in mijne apotheek eene gele kleur hebben aangenomen. Ten volle kan ik mij vereenigen met het gegeven antwoord , betreffende de oorzaak van de kleursverandering bij acet. amm. liq. Ik heb onmiddellijk na de lezing de geel geworden vloeistof over kool gefiltreerd, waardoor

Bladz. 5. zij kleurloos is geworden als alcohol, de tijd zal leeren of zij zoo blijft. Betreffende het antwoord omtrent de oorzaak van het geel worden van sulphas aethylicus acid as cum alcohole, kan en mag ik daarop niets afdingen en wil ik deswege mij volgaarne vereenigen, maar kom thans tot de redactie met de mededeeling dat in Mei jl. door mij dat artikel met de meest mogelrjke accuratesse is bereid, dat na de bereiding de vloeistof kleurloos was, dat zij door mij in eene zeer nauwkeurig gesloten flesch is neergezet, en sedert niet is geopend., —de flesch is wel niet op eene duistere plaats gesteld , maar toch ook niet in het volle daglicht geplaatst, toch heeft de vloeistof eene geelachtige kleur aangenomen, en op grond hiervan doe ik aan de redactie de vraag : Wat is de oorzaak van deze kleurverandering ? Ben voldoend antwoord daarop te mogen ontvangen zal mij welkom zijn. • NOG EENE VRAAG: Fructus djamboesa magna. Inde laatste cholera-epidemie is als geneesmiddel dit artikel bijzonder aanbevolen. Het is ook ter dezer stede aangewend en wel met zeer gunstig gevolg. Van zes personen, die het gebruikt hebben, zijn vijf hersteld. Eén is overleden, en deze persoon was iemand, die steeds in armoede leefde, en zonder huisvesting was. In hoeverre nu fruct. djamboesa magna als geneesmiddel nuttig kan werken, behoort niet tehuis bij ons, pharraaoeuten alleen koester ik den wensch dat onze medici daarmede proeven doen, even als zulks gedaan is door den WEd. ZGel. heer, Dr. P. J. Hollman alhier.— Mijne vraag is : djamboesa magna? Welke plant is dit? Waar is haar vaderland? Hoedanig is haar groei en bloei ? Edam, October 1865. J. Hoola van Nooten. Botterdam, 1 October 1866. Weled. Heer! In uw Pharm. Weekblad nO. 81 komt eene mededeeling voor van het onderzoek van koolzuurwater op lood. Volgens de opgave aldaar van het onderzoek gedaan, zal men ook, al is er lood aanwezig, het toch niet vinden. Het lood toch is in dat water in opgelosten toestand , door uitdamping ontwijkt het koolzuur, het lood wordt dus van zijn oplosmiddel beroofd en praecipiteert waarschijnlijk als carbonas plumbi, of als een mengsel van carb. en hydras plumbi. Onderzoekt men nu het vocht, dan krijgt men met zwavelwaterstof geen reactie, maar voegt men eerst azijnzuur of salpeterzuur bij het vocht, dan lost het lood, altoos als het aanwezig is, op en men verkrijgt reactie. Dit is bij het in n°. 21 gedane onderzoek niet geschied, want de vloeistof reageerde alcalisch, eh met een troebele vloeistof zal men wel niet geëxperimenteerd hebben. tfc heb veel koolzuurwater onderzocht inde laatste