zullen, zooals gemakkelijk te verklaren is , een wat honger resultaat dan de‘directe weging geven, daar hierbij aan den eenen kant geen verlies aan morphine plaats vindt, terwijl bovendien de overige alcaloïden van het opium, welke, met uitsluiting van de narcotine, ten deele ook inde alcalische oplossing overgaan en dan evenals de morphine door het reagens nedergeslagen worden mede als morphine in rekening komen. Deze hoeveelheid is echter ‘in verhouding tot de morphine zoo gering, dat daardoor niet licht eene belangrijke dwaling plaats vindt en men zich gevoeglijk ook met deze laatste proefneming vergenoegen en de proef door weging , welke veel langer tijd eischt, achterwege laten kan. Het spreekt van zelf, dat in dat geval de aanwending van 3 gram opiumpoeder ook geheel toereikend is, J. J. H. Smeenk.

Lelden 3 Jan. 67. Aan de Redaotie van hei Pharm. Weehblad. Als op droge chloorkalk kreosoot gedruppeld wordt, ontstaat daardoor eene ontploffing, welke een damp verspreidt vaneen doordringenden reuk, zonder de ademhalings-werktuigen te prikkelen. Welke scheikundige bewerking zou bij die detonatie plaats grijpen ? Ik wenschte dit wel, indien het niet bekend is, als vraag in uw Weekblad gesteld te zien. Die reuk heeft mij geleid, om, daartoe aangezocht, woningen er mede te desinfecteeren tijdens het heerschen der cholera. Door de heel enkele gevallen , die zich hier voordeden , was ik er weinig toe inde gelegenheid. In 2 woningen, alwaar de mannen waren bezweken, die een talrijk gezin achterlieten, heb ik die berooking toegepast. Een half med. once chloorkalk met eenige droppels kreosoot is voldoende voor een ruim vertrek. Niemand der overige bewoners w'rd aangetast, maar buiten de gelegenheid zijnde deze proef meermalen te herhalen, is uit die enkele gevallen geen voldoend resultaat af te leiden. De wasschingen met kreosoot, van regeeriugswege aanbevolen, hebben er mij toe geleid u deze mijne bevinding mede te deelen. Eene dergelijke berooking zoude mijns inziens zeer geschikt zijn , om daarmede personen, in plaats van met chloor, te desinfecteeren. Ook in veestallen komt het mij zeer dienstig voor, doordien de meeste veehouders ongenegen zijn in dezen tijd van het jaar het vee te wasschen. Ineen paar stallen heb ik eenige malen die berooking gedaan, welke na weinige oogenblikken den geheelen stal met den reuk tot boven den hooizolder bezwangerde, zonder dat meusohen of vee er eenigen hinder van hadden. Ik ben door meerderen er toe aangezocht zulks to doen, maaf vermeen niet gerechtigd te zijnde Kegeering in hare bedoelingen tegen te werken , zonder zeker te zijn, dat het kreosoteeren langs den drogen weg even doelmatig of beter is dan de wasschingen door de Kegeering aanbevolen. G. Camphüis. Wageningen 13 "Januari 1867,

Uittreksels uit. binnen- en bultenlamlsche tijdschriften. De bereiding van zuivere potasch in het groot. De zuivere potasch wordt in Engeland niet enkel, zooals bij ons , tot het gebruik inde pharmacie en in het laboratorium bestemd Ernaar aldaar bijna uitsluitend voor de bereiding van flintglas aangewend. (Het Engelsche flintglas toch dankt zijne bewonderenswaardige kleurloosheid niet enkel aan het bezigen van loodglas, maar voornamelijk aan de zuiverheid der ingrediënten , die daarvoor in gebruik genomen worden.) De potasch bij de bereiding van flintglas gebezigd, is in, kleine teerlingen gekristalliseerde koolzure | potassa met 16 tot 18 proc. watergehalte. Voor de bereiding dezer zuivere koolzure potassa dient als grondstof de Amerikaansche parelasch. Deze moet driemaal aan de werking van vlamovens worden onderworpen , eerdat.men tot hare wezenlijke zuivering overgaat. Eerst wordt zij ineen vlamoven gesmolten en wel onder bijvoeging van zaagsel, om aanwezig vrij alcali en zwavelpotassium in koolzure potassa om te zetten. De gesmoltene asch wordt vervolgens opgelost en de oplossing door rust helder gemaakt, dan van het bezinksel helder afgeheveld en ineen vlamoven tot droogwordeus verdampt, waarna de massa het voorkomen vaneen grijszwart poeder heeft. Dit wordt opnieuw opgelost, de oplossing door bezinking helder gemaakt en inden derden vlamoven tot droogwordens verdampt. Nu eerst heeft het product eene witte kleur. Men lost ten derden male op en verdampt zoover, dat bij bekoeling al de zwavelzure potassa , die nog van de ruwe potasch overgebleven of bij de verbranding van het zwavelpotassium gevormd is, uitkristalliseert, waarna de moederloog wederom zoolang wordt ingedampt, totdat zij bij bekoeling tot eene kris-I talmassa met het bovengenoemde watergehalte van 16 tot 18 procent vast wordt. Hoe omslachtig deze methode ook is, de ondervinding heeft geleerd, dat men geene enkele der beschrevene bewerkingen kan nalaten , wil men de potasch voldoende zuiver hebben. Blondlot heeft roedenphosphorusgekristalliseerd verkregen , door witten phosphorus , goed afgedroogd , in eene flesch te doen, waarvan hij den hals uittrok en goed sloot. Deze phosphorus lichtte eerst in het donker, maar na verloop van 24 uren was de flesch van binnen helder geworden en de phosphorus lichtte niet meer. De flesch werd dan in warm water gezet, zoodat de phosphorus smolt en daarin met die voorzorg gehouden , dat er «-een licht op vallen konde. Na eenige uren vertoonden zich op de binnenste oppervlakte kleine punten, die langzamerhand grooter werden en na verloop van eenige dagen was de geheele oppervlakte daarmede bedekt en de° afzonderlijke kristallen vertoonden eene lichtbreking als diamanten. Zij behielden dit voorkomen , zoolang zij van het licht verwijderd waren. Zoodra evenwel het licht daarop scheen , werden zjj rood, zonder van kristalvorm te veranderen. Zij zagen er uit als kleine robijnen en ( verhielden zich scheikundig evenals de amorphe phosj phorus volgens de methode van Eitwaether vervaardigd.