Pharmaceiitiscli Wwiwl

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRDA, Apotheker te Nijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaterdag uitgegeven hij den Boekhandelaar D. B. GENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang , franco per post, f 4,50. Alle stukken , welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien , gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur, onmiddellijk of onder couvert van den uiterlijk vóór Woensdag le Amsterdam of vóór Donderdag le Nijmegen. Prijs der advertentiën: Van 1 tol 6 Regels fl.—, elke regel meer 15 Cis., behalve het zegelrecht.

36 Jaargang- f" ZOIVHACt, Jannari 18Qg. | 39

Herziening der Pharmacopoea Neerlandica. Naar wij vernemen , heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, nadat het jvoorstel van den geneeskundigen Eaad van Zuid-holland tot herziening der Pharm. Neerl. ter zijner kennis gebracht is , een schrijven gericht aan de Ned. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie om advies betrekkelijk de noodzakelijkheid 'van gezegde herziening. Het Hoofdbestuur der Maatschappij heeft Maandag 14 Januari deze zaak behandeld en een voorstel gedaan, waaromtrent het, gevoelen der departementen zal ingewonnen worden. Indien wij wel onderricht zijn, dan zal het Hoofdbestuur aan de Departementen de vraag voorleggen, of het hun noodzakelijk voorkomt, dat/le geheele Pharmacopoea vernieuwd wordt, dan wel of een supplement voldoende is. Ons dunkt , het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. De bestaande Pharmacopoea moet herzien en waar noodig veranderd en aangevuld worden. Ontegenzeggelijk is er veel goeds inde Pharm., dat blijven kan, maarde officiëele fouten moeten niet voortdurend worden medegesleept. Een Supplement zou slechts een halve maatregel zijn, die niemand voldoen kan. —- Br is dezer dagen ter sprake gebracht de al of niet noodzakelijkheid van het behouden der medicinale gewichten bij de pharmaceutische jjraeparaten , waarbij men op de groote moeielijkheid wees, indien eene verandering inden zin van het gewone gewicht verlangd werd. Ons dunkt, de zaak is gemakkelijk te regelen, door op het voetspoor der Pharmacopoea Germaniae bij de praeparaten van geene gewichten , maar slechts van deelen te spreken. Pharraaceutisclie toestanden In Hanover en In Keurhessen. Volgens een bericht, geplaatst inde Pharm. Zeitung, ziet het er met den toestand der Pharmacie in het voormalig Koninkrijk Hanover vreemdsoortig uit en verlangt men aldaar te deelen inde regeling , zooals zij plaats heeft m Pruisen, waarmede het thans staatkundig is geannexeerd.

Het aantal apotheken toch in Pruisen is berekend naar de bevolking; in Hanover hing het daarentegen van de concessie der voormalige Eegeering af. Inde stad Hanover bijv. met eene bevolking van 80,000 zielen bestaan slechts 8 apotheken. Het behoeft niet gezegd te worden , welke enorme zaken daar gemaakt worden. De apotheken vereisohen bijna alle een personeel van 6 a 8 personen tot bediening. Er zijn districten , waarin op de 18,000 inwoners slechts één of twee apotheken bestaan , in andere op de 5000 zielen 1 apotheek. Het grootste misbruik bestaat echter in het privilegie aan sommige steden geschonken. De kleine stad Goslar bezit 3 apotheken , die jaarlijks 300 Thaler (535 gulden) aan de stadskas moeten betalen , omdat de uitoefening van het apothekersbedrijf een privilegie der stad is. Toen onlangs eender apothekers gestorven was , verlangde de stad van den opvolger geheel willekeurig 500 Thaler , niettegenstaande het bleek, dat inde zaak slechts 1800 Thaler werden omgezet. Ook uit Keurhessen wordt dezelfde klacht aangeheven over de concessies tot oprichting van apotheken , door de vroegere Eegeering zeer spaarzaam uitgedeeld. Zij stonden volstrekt in geene verhouding tot de bevolking, waarbij het bevreemding moest verwekken , dat desniettegenstaande een groote aandrang bestond, om zich aan het pharmaceutische vak te wijden. Zoo moesten velen , die het staatsexamen hadden afgelegd , hun geheele leven inden Gehülfenstaat blijven, of zij zochten bij tijds eene andere carrière. Men verwacht daar dan ook in dit opzicht eene gunstige verandering bij den staatkundigen omkeer, namelijk de oprichting van nieuwe apotheken op vele plaatsen , waar zulks hoog noodig is. Algemeene catalogus der Apotheek. Bij de veelvuldige verwisseling van behulpzaam personeel inden tegenwoordigen tijd, zegt de Pharm. Zeitung, als ook bij apothekers , die den meesten tijd alleen zijn en slechts bij noodzakelijke afwezigheid of ziekte vervangen worden, is