vetzure kwikzilververbinding, terwijl er bij aanwezigheid van vrij alcali rood kwikzilveroxyde wordt afgescheiden.

Esprit d’Ylangylang is een parfum in Engeland en Erankrijk thans in gebruik, dat alle andere in liefelijkheid en fijnheid zal overtreffen. Het is een mengsel van verschillende zoogenaamde extraits met eene kleine hoeveelheid van de naar hyacinthen riekende olie der bloemen van ünona odoratissima (Uvaria odorata L.), een boom op Manilla inheemsch. Deze aetherische olie, de eigenlijke hoofddrager van genoemde Esprit werd voor 2 jaren door den Parijschen Apotheker E. Regaud het eerst in den handel gebracht en kost te Parijs het kilo omstreeks 1600 fr. Om de witte welriekende bloemen van den boom te verzamelen, die inde landtaal Ylangylang heet, wordt door de inboorlingen de geheele boom omgehouwen. In Oost-Indië is de olie ook als prikkelend artsenijmiddel in gebruik, de bladen worden onder tabak gemengd, ook met betel gekauwd en de bittere aromatieke bast van den wortel en de bittere zaden worden als middel tegen koorts en diarrhee aangewend. Pohl heeft het gehalte van likeuren aan rietsuiker en alcohol met den besten uitslag aangewezen, door eerst de dichtheid der vloeistof te bepalen, vervolgens de rietsuiker door middel vaneen polarisatietoestel (Mitscherlich’s polarisatie-saccharometer) aan te geven en eindelijk uit het gevonden suikergehalte in vergelijking met de dichtheid der geheele vloeistof het alcoholgehalte te berekenen. Het spreekt echter van zelf, dat bij deze methode van bepaling de likeuren met rietsuiker moeten zijn gezoet geweest. Was daartoe toch druivensuiker aangewend, die de polarisatievlakte veel minder rechts draait dan de rietsuiker, of wel glycerine, die optisch onwerkzaam is, dan zou men tot verkeerde resultaten geraken. Het wag voor Pohl ook van de uiterste beteekenis, om te onderzoeken, of de rietsuiker inde alcoholische vloeistoffen met een onveranderd polarisatievermogen blijft, dan wel of zij geheel of gedeeltelijk tof vruchtensuiker of geïnverteerde suiker overgaat, die den gepolariseerden straal links draait. Pohl heeft bij onderzoekingen daaromtrent uitgemaakt, dat de rietsuiker in alcoholische vloeistoffen, waarvan het alcoholgehalte niet beneden 21 gewichtsprocenten ligt, volstrekt niet verandert. Zelfs in likeuren, die 7 jaren bewaard waren, was het draaiingsvermogen der rietsuiker hetzelfde gebleven. Copaïne Mège de Jozeau. Onder omroeren wordt zoo lang geconcentreerd salpeterzuur bij copaïvabalsem gevoegd , als er opbruising ontstaat. De gedeeltelijk geoxydeerde balsem wordt vervolgens met warm, later met koud water uitgewasschen , totdat alle zure reactie verdwenen is. 1 Deel van dezen halsamum copaïvae acido nitrico correctum wordt met VlO deel pulvis cubebae , Vio deel bicarbonas natricus en x,16 deel gebrande magnesia door middel van gomslijm tot eene massa gebracht, waaruit men ovale pillen maakt, die met gekleurde suiker bedekt worden.

luchtzuiveringsmiddel van Tchdanow. : sulph. ferros. crystall. unc. 12, aquae picis unc. 36 , kreosoti gtt. 20, 01. citri dr. 2. Pilulae Helvetii (\Fharm. Franc;.) IV : aluminis part. 2 , sang. dracouis part. I , mell. rosarum part. 1. M. f. pilul. gr. 3. Pilulae mercuriales Sédillot. iU : ungt. hydrargyr. fort. part. 3, saponis. pulveris. part. 2, pulv. rad. liquir, part. 1. M. f. pilulae gr. 3. Tinctura odinthalgica Reichel. IV ; balsami tolutani unc. 1, balsami de Mecca, balsami peruviani aa unc. l/.2 , kreosoti dr. 1, olei caryophyl lorum dr. 2 , tinct. opii crooati unc. x/2 , spirit, vini rectificatiss, unc. 28 , aetheris unc. 2. Misce, macerando solve , sepone et filtra. Verscheidenheden. Eene onschuldige scheikundige aardigheid van den laatsten tijd, eenigszins overeenkomende met de Vesuviuathee (zie No. 26), is het Chineeschegraspapier. Om dit graspapier te vervaardigen lost men 5 deelen dubbel-chroomzure potassa in omstreeks 85 deelen kokend water op en voegt bij deze oplossing 6 deelen lOprocentige ammonia liquida of zooveel, dat zij een weinig de overhand heeft. Men giet deze vloeistof op een bord en trekt er strooken van niet al te dicht papier van 4 vingers breedte door, zoodatzij gelijkmatig bevochtigd zijn en hangt ze over twee evenwijdig naast elkander gespannen draden te drogen. Het gedroogde papier wordt in stukken van 7—lo ned. duim lengte verdeeld. Nu wordt een stuk van het papier eenige malen opgevouwen en dan rechtopstaande op een bord geplaatst en aan de bovenzijde aan alle kanten te gelijker tijd aangestoken. Het papier glimt en vormt eene groene asch inden vorm van vindeelige en gevinde bladen. Voor de bereiding van zuiver ijzer voor magneten wordt gewoonlijk ijzeroxyde door waterstof gereduceerd en het zoo verkregen fijn verdeeld ijzer evenals platina samengeperst. Onlangs heeft Becquerel zoodanig ijzer langs den galvanischen weg bereid. Hij bezigt daartoe eene wijde Uvormig gebogene glazen buis, waarvan het eene been met eene oplossing van ijzervitriool, het andere met eene oplossing van keukenzout wordt gevuld. In elk been wordt een strook platina gebracht, die met eene batterij van drie elementen in verbinding staat. De stroom wordt zoodanig geregeld, dat zich slechts sporen van water-