Êfy '' -"iv-f Pharmaceutisch Weekwad

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRDA, Apotheker te Nijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaterdag uitgegeven hij den Boekhandelaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang , franco per post, f 4,50. Alle stukken , welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien , gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur, onmiddellijk of onder couvert van den Uitgever? uiterlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der advertentiën: Van 1 tol 6 Regels fl.—, elke regel meer 15 Cts., behalve het zegelrecht.

3e Jaargang. j

UT". 43.

ZOKUACI, 34 Februari 186?.

Mededeellngen. Ingezonden stukken. SYRUPUS OXYDI FERRTCI. SYRUPUS FERRI OXYDVTI OF IJZEESTROÖP. Dr. Fleischer te Dresden heeft kortelings een ijzersaccharaat bereid, hetwelk in capsules tot geneeskundig gebruik aanbevolen en inden handel gebracht is. Hager meent , dat deze vorm van saccharaat voor de toediening van het ijzer zeker bijval zal vinden. Het ijzersaocharaat gedraagt zich indifferent tegenover alcaliën, zoodat het ook in alcalisohe oplossingen aan de zieken kan worden toegediend. Het mist daarbij den samentrekkenden smaak der meeste ijzerpraeparaten en levert dus een uitmuntend medicament voor kinderen op. Het reageert noch zuur noch alcalisoh en zal weinig nadeel aan de tanden toebrengen. De geschiktste vorm voor bet ijzersaccharaat schijnt Hager toe de syrupus te zijn, die 2 proo. ijzeroxyde (Fe2o3) bevat, zoodat de arts ineen theelepel gemiddeld 1 grein ijzeroxyde geeft. Het ijzeroxydehydraat met 3 aeq. hydraatwater (trihydraat: F203-+-3HO) lost onder aanwending van warmte gemakkelijk in eene geconcentreerde suikeroplossing op, maar indien het bihydraat (Fe2o3-i-2HO) bevat, dan gaat de oplossing moeilijk en is onvolkomen. Om het ijzeroxydehydraat derhalve in suikerstroop op te lossen, moet het met de vereischte voorzorgen bereid worden. Daartoe behoort eene zeer verdunde oplossing van ijzerchloride, eene sterk verdunde ammonia liquida, eene zoo laag mogelijke temperatuur van beide oplossingen eu eene spoedige aanwending van den met koud water uitgewasschen neerslag. Hager geeft het volgende voorschrift voor de bereiding van Syrupus oxydi ferrici op. 12 Deelen chloreti ferrici solutio (1,5 spec. gew.) worden met 120 deelen gedestilleerd water bij de gewone temperatuur verdund. Hierbij worden gevoegd 28 deelen 5 procentige ammonia liquida, vooraf verdund met 150 deelen koud water, of wel zooveel van deze verdunde ammonia, totdat zij een weinig de oyerhand heeft. Het gevormde praecipitaat, op een filtrum ge-

bracht; wordt met koud gedestilleerd water zorgvuldig uitgewasschen, vervolgens op filtreerpapier gelegd, totdat er eene brijachtige massa is ontstaan, die in eene porseleinen schaal door middel vaneen 'stamper nauwkeurig met 85 deelen poeder van suiker wordt gewreven. Het mengsel wordt gedurende eenige uren op eene warme plaats gezet, vervolgens onder omroeren en met herstelling van het verdampte water tot lichte koking verwarmd, totdat een uitgenomen droppel, met eene groote hoeveelheid water verdund, een helder bruin vocht geeft. Eindelijk voegt men er zooveel warm gedestilleerd water bij, totdat men 136 deelen verkregen heeft. De aldus verkregen stroop is zoet van smaak, heeft eene bruine kleur en geeft bij verdunning met eene groote hoeveelheid water eene heldere vloeistof. Men bewaart haar in geslotene flesschen buiten het licht. 100 Deelen dezer stroop bevatten 2 deelen oxydum ferricum. Op deze wijze moet worden te werk gegaan, om het ijzeroxydehydraat tot den staat van stroop te brengen. Wilde men dit doen door het ijzeroxydehydraat inde suikerstroop te brengen, om te roeren enz,, dan zoude het hydraat klonteren en indien men deze klonters door verhitting wilde oplossen , dan zou het tweede hydraat (Fe2o3, 2HO) ontstaan, hetwelk met suiker geene verbinding meer aangaat. Het ijzersaccharaat zelf heeft eene sterk kleurende werking. Met veel water verdund gaat het in ontleding over, hetgeen men vooral bij het filtreeren eener sterk verdunde oplossing waarneemt. Wil men filtreeren, dan moet de stroop met hoogstens de drievoudige hoeveelheid water verdund zijn. Het filtraat geeft bij indamping in het waterbad eene heldere stroop. Het kost moeite het praeparaat inden drogen staat te verkrijgen. Na langen tijd scheiden zich echter uit de sterk geconcentreerde oplossing bruine kristallen af, die evenwel niet zooveel ijzeroxyde bevatten, dat men ze als eene verbinding van suiker met ijzeroxyde kan beschouwen, De