Phannamilisdi WeekbW n>!S~-v'

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRDA, Apotheker te Nijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaterdag uitgegeven hij den Boekhandelaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang, franco per post, f 4,50. Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien , gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur, onmiddellijk of onder couvert van den Uitgever uilerlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der advertentiën: Van i tot 6 Regels fl.—, elke regel meer 15 Cis., behalve het zegelrecht.

4e Jaargang.

ZOKMG, 9 «funl 1867.

W. 6.

De galenische praeparaten der Pharm. Neerl. Wij openen onder dit opschrift eene nieuwe rubriek, voor wier invulling wij ten zeerste de medewerking onzer collega’s inroepen. De bewerking der nieuwe pharmacopoea is in alle opzichten aan hoogst bekwame en ijverige mannen gedemandeerd. Botanie, pharmacognosie , scheikunde, pharmacie, de commissie bevat voor al deze wetenschappen specialiteiten. Het zou hoogst vermetel heeteu haar wenken te willen geven over inrichting , nomenclatuur, scheikundige praeparaten enz. Wij rekenen echter te veel op de humaniteit der leden, om een verwijt van bemoeizucht of betweterij te vreezen , wanneer wij over het laatste gedeelte der pharmacopoea, namelijk de galenische praeparaten , eenigé opmerkingen ten beste geven. Wij wagen het hierbij zelfs op sympathie van den kant der pharmaceutische leden van de commissie te rekenen, want hier is het terrein, waarop zich de practische apotheker hoofdzakelijk beweegt en waar de ondervinding hem zoo dikwijls verbeteringen aan de hand doet, die ten algemeenen nutte kunnen dienen. Wij willen daartoe inde eerste plaats verzamelen, wat over dit onderwerp in de verloopen jaargangen van het Weekblad staat vermeld, vervolgens, waar zulks voor mag komen, nieuwe opmerkingen geven , terwijl wij eindelijk hopen gebruik te maken van de mededeelingen , die onze collega’s ons op ons dringend verzoek toezenden. Brengen wij zoo allen onze steenen bij , om het nationaal werk zoo volledig mogelijk te maken. Wij wenschen daartoe de Fharmacopoea Neerl. op den voet te volgen en noodigen onze collega’s uit, met ons gezamenlijk de galenische praeparaten na te lezen. Laat het Weekblad dan het orgaan zijn, waardoor wij verbeteringen of verlangens naar het opnemen van veelgebruikelijke formulen ter kennisse der commissie brengen. Ons werk zal niet ijdel zijn. Het volgende levere eene proef van ons plan. a. Samengestelde poeders.

Pulvis antacidus. Zou het niet verkieselijk zijn het poeder van kreeftsoogen door carbouas calcicus, door middel van praecipitatie bereid , te vervangen ? Pulvis opii compositus. De vaak besprokene kwestie van het „opium depuratum” in het voorschrift der Pharm. Neerl. wordt ongetwijfeld door de commissie uitgemaakt, waarschijnlijk ten voordeele van extract, opii , omdat dit het meest gebezigd wordt. Wij echter zouden, als het meest overeenkomende met het oorspronkelijke voorschrift, voor pulvis opii pleiten. Is het noodzakelijk, dat dit poeder op eene donkere plaats bewaard worde ? Pulvis aërophorus. Was het niet nuttig de hoeveelheid wijnsteenzuur te verminderen en de hoeveelheid dubbelkoolzure soda en suiker te vermeerderen, bijv. te nemen van het wijnsteenzuur 9 deelen en van de dubbel-koolzure soda Dn suiker van elk 10 deelen ? Ons tegenwoordig bruispoeder is vrij zuur van smaak. Zou het eindelijk niet nuttig zijn , ook nog eene eenvoudige formule voor een pulvis leniens of pectoralis op te geven , bijv. een mengsel van pnlv. rad. altheae , pulv. rad. liquiritiae en pulv. gummi arabici? Vrouwe lijke leerling-apothekers. Wij gaven in No. 41 van den vorigeu Jaargang als onze meening op , dat bevoegde vrouwelijke hulp inde apotheek een uitstekend nut zou kunnen verleenen inde apotheken der geneeskundigen ten platten lande en betoogden daarbij de wensehelijkheid, dat dochters van geneeskundigen ten platten lande en ook andere vrouwen zich aan het leerliug-apojhekers-examen onderwierpen. De Redactie van het Weekblad voor Geneeskunde nam ons artikel in zijn geheel over en betoonde zich met den gegeven wenk zeer ingenomen. Zij wilde zelf later op het onderwérp terugkomen. Men leest thans inde Nieuwe Utrechtsche Courant .- „Met genoegen hebben wij vernomen, dat de minister „bepaald heeft, dat ook vrouwen tot het examen van „leerling-apothekcr zullen kunnen worden toegelateu, ter-