Pharmaccnlisdi Week»

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRDA, Apotheker te lijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaterdag uitgegeven bij den Boekhandelaar D. B.CENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang, franco per post, f 4,50. Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien , gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur, onmiddellijk of onder couvert van den Uitgever uilerlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der advertentiën: Van i tot 6 Kegels fl.—, elke regel meer 15 Cis., behalve hel zegelrecht.

Hf". 7.

4e Jaargang. |

XONDACt, 16 Juni 186Ï,

IMiarmaceiitische bijzonderheden uit vergaderingen der Geneeskundige Raden. Men schrijft uit Middelburg aan de Geneeskundige Courant: Inde zitting van den geneeskundigen raad van Zeeland, den 30 dezer alhier gehouden , was onder anderen merkwaardig de wijze, waarop eender leden zich uitliet over de werking der wet, regelende de uitoefening der artsenij bereidkunst, bij gelegenheid dat ter'sprake kwam het vaststellen van eeue mimmalijst, voor de uitvoering van art. 4, al. 2 dier wet. Hij zeide zich als Nederlander, bezield met vrijheidsgevoel, gelukkig te achten dat de nieuwe geneeskundige wetgeving de geneeskundigen ontslagen had van voogdij, nu zij geen toezicht meer voorschreef op hun zedelijk gedrag en op hunne instrumenten, maar op natuurlijke wijze dat toezicht had overgebracht op degenen dien het alleen toekwam, namelijk hen , die een geneeskundige moeten kiezen. Minder trotsch echter was hij op den toestand, waarin het Staatsblad no. 61 van 1865 de apothekers gebracht had , dit riekte naar het versleten gildestelsel. Immers volgens hem was er geene apotheek ter wereld, waarin men niet met de wet inde hand overtredingen in menigte vinden zou; de wet was het zwaard van Damocles, dat den apotheker steeds boven ’t hoofd hing, want voortdurend was deze alzoo afhankelijk van den humanen zin der geneeskundige ambtenaren en raden, in wier handen het wel of wee zijner maatschappelijke positie voortdurend berustte. Het patronaat over de apothekers met mildheid uitte oefenen moge den geneeskundigen ambtenaren en leden van den raad ai niet veel zelfvoldoening schenken , naar zijne meening, is het tot eene schooue taak, die, met moed en lust voongezet, steeds de strekking moet hebben om eenmaal het ondoeltreffende , onbillijke en gildeachtige van de meeste bepalingen dier wet te doen in het oog vallen. Een ander lid daarentegen was een geheel ander gevoelen toegedaan. Dat lid toch achtte het wenschelijk, dat sommige geneeskundigen gehouden wa-

ren, voor de visiteerende commissie sommige instrumenten schouwbaar voorhanden te hebben, en alzoo weder eenigszins tot het oude terug te keeren. Inde vergadering van den Geneeskundigen Eaad voor Z. Holland is, volgens een verslag in het HanddsUad, aangenomen, dat geene vergunning tot afwijking van al. 2 van art. 3 behoeft aangevraagd te worden, indien het bij de visitatie maar duidelijk blijkt, dat inden winkel de verfwaren van de geneesmiddelen staan afgescheiden. De galenische praeparaten der Pharm. Bfeerl. 11. 15. verzocht ons bij de poeders nog op te geven de Pulvis temperans JL)isp. huid., bereid naar het voorschrift: iSo ; tartr. kalic. acid. part. 2, nitr. kalici „ 1, acidi borici „ %, Hij geeft als zijne meening op, dat dit voorschrift verkieselijker is , dan hetgeen onder den naam van pulvis antispasmodicus inde Pharm. Neerl. voorkomt. Ook zou hij verlangen, dat de verschillende formulen voor pilulae, die in het Eotterdamsche supplement vermeld staan , inden codex werden opgenomeu. Wij zouden dit minder doelmatig achten, daar de geneesheer hier immers de dosis der ingrediënten naar de verschillende toestanden der patiënten moet inrichten. Er is ons nog wenschelijk voorgekomen, dat onder de pulveres werd opgenomen een pulvis pro fomentatione Schmuckeri (nitratis kalici et chloreti ammonici aa partes aequales), om in navolging der nieuwe Russische pharmacopoea afzonderlijk te worden afgeleverd , terwijl dan de oplossing van 4 deelen van dit poeder in 12 deelen water en 4 deelen , acetum vini op het oogenblik der aanwending geschieden kan. Pulpas. Men zal waarschijnlijk den apotheker wel niet verplichten deze in voorraad te houden. Dewijl echter op sommige plaatsen pulpa tamarindorum (depurat.) en vooral pulpa cassiae op zich zelf worden voorgeschreven en