zwavelzure ammonia terugblijft. De alcohol dezer oplos-

sing wordt verdreven, en het nicotine-sulphaat als eene geconcentreerde waterige oplossing in eene stopflesch gegoten. Door bijvoeging van potassahydraat wordt nu het alcaloïde vrijgemaakt en door schudding in aether opgenomen. Den met nicotine beladen aether laat men aan de lucht vrijwillig verdampen. Voor het bewaren van bloedzuigers inden zomer wordt inde Pharm. Zeit. opgegeven ze niet meer dan 35 te gelijk in steenen potten, die 3—4 kilo water (s/4 van haar inhoud) bevatten, te houden en de potten alle twee dagen goed uitte wasschen. Zij worden het best bewaard in eene donkere ruimte, bijv. inden voorkelder, die echter geheel vrij moet zijn van dampen van ammoniak , salpeterzuur enz. De bloedzuigers mogen nooit met de hand aangeraakt worden , maar men neemt ze met een ronden lepel uit den pot. Cinnaber wordt volgens Fleck langs den natten weg verkregen , do or een dubbelzout van kwikzilveroxyde , zooals bijv. sodium-kwikzilverchloride of potassium-kwikzilverrhodanide , met eene groote overmaat van onderzwaveligzure soda in waterige oplossing bij eene temperatuur te houden, die 50° C. niet overschrijdt. Bij eene hoogere temperatuur ontstaat zwart zwavelkwikzilver. Voor het schielijk filtreeren van groote hoeveelheden Vloeistof geeft Schepky op, dat men omstreeks 3—4 kan der vloeistof, die men filtreeren wil, zoo mogelijk heet, ineen geschikt vat brengt, daarin 5—6 in stukken gescheurde vellen filtreerpapier werpt, de massa zoolang dooreenkneedt, totdat het papier gelijkmatig verdeeld is, en dan alles ineen filtreerzak giet, waarbij men zorg draagt, zooveel vocht na te gieten, dat zij volledig gevuld is. De vloeistof, die inden beginne dikwijls nog troebel doorgaat , wordt opnieuw opgegoten, het Altraat loopt weldra helder en zuiver af. Hager ontraadt poeders met calomel in voorraad te houden , zooals dit volgens hem in sommige apotheken tot het vergemakkelijken der receptuur gebruikelijk is. De calomel toch gaat in aanraking met organische lichamen vooral inde warmte, langzaam over in sublimaat en kwikzilver. Ook wijst hij op het nadeel van het in voorraad houden van poeders met acetas morphicus , dewijl het azijnzuur ontwijkt, waardoor het morphinezout zijne oplosbaarheid verliest. Colntio oris antiscorbntica (Gaffard). : acidi hydrochlorici part. 15, aquae „ 150, syrup. mororum „ 30, Misce. \ erscheldenheden. Hoe ook de bekende soep voor zuigelingen van Liebig door zijn grooten naam gedekt en met de gunstigste getuigenissen van Duitsche geneeskundigen voorzien is, zij heeft inde Fransche Keizerlijke Academie van geneeskunst een zeer ongunstig onthaal gevonden. Terwijl Liebig

mededeelt, dat zijn voorschrift in Duitschland, Enge land en Amerika met graagte is opgenomen en zich zelfs te Londen eene maatschappij heeft gevormd onder bescherming van lord Townshend en 8 der voornaamste hospitaalgeneesheeren, om dit voedsel tegen een zeer matigen prijs aan arme famieljes te leveren , hebben Fransche geleerden als Guibourt, Boudet, Poggiale niet alleen het bereidsel ondoelmatig geheeten, maar zelfs treurige gevolgen van eene daarmede bewerkstelligde voeding openbaar gemaakt. Prof. Hallier houdt het voor het waarschijnlijkst, dat de cholera door eene ziekte der rijstvelden in Indie ontstaan is. Ten gevolge daarvan worden menschen op stoombooten, die de Ganges bevaren, aangetast, De kleine kogelvormige lichaampjes in cholerastoelgangen , die wederom een aantal kleine lichaampjes, welke in beweging verkeeren, houden opgesloten, zijn eigenaardige zwammetjes. H. nam proeven met het dikke bezinksel op den bodem eeuer hem toegezonden luchtdicht geslotene flesch met cholera-uitwerpsels. Op grond van 45 zelf volbrachte culturen durft hij beweren, dat de cholerazwam bij eene voldoende voeding met stikstofhoudeude stolfen zich binnen 34 uren volledig ontwikkelt. Door zijn micrococos vernietigt deze zwam den darm, evenals zij alle stikstofhoudende stoffen oplost. Ook het bloed ontleedt zij op eene eigendommelijke wijze, zonder dat het daarbij stolt. Van de grootste beteekenis bij de cultuur der zwam is de temperatuur. De gemiddelde warmtegraad in Indië, zoowel als inden darm, zullen het meest hare snelle ontwikkeling bevorderen. Met betrekking tot de desinfectie door middel van teer, merkt dr. Tijken inde Geneesk. Courant van 11. Zondag te recht op, dat eene verdamping van teer (door verhitting in ijzeren bekkens of pannen) verre de voorkeur verdient boven het teerbranden. Wij meenen, dat men bij de epidemie van 11. jaar op de meeste plaatsen teruggekomen is van het oorspronkelijk ingestelde teerbranden en tot het verdampen is overgegaan. Ziegler heeft natuurlijk aniline ontdekt ir, een buikpootig weekdier (Gasteropoda), Aplysia depitaus, dat overvloedig voorkomt inde Middellandsche Zee en den Oceaan. Dit dier bezit een zakje, gevuld met rood en violet aniline, vloeibaar en zeer geconcentreerd. Benige van, deze weekdieren leveren tot 3 gram der kleurstof, zuiveren droog. Zij zouden dus aanleiding kunnen geven tot eene exploitatie op groote schaal. Bij het scheikundig onderzoek op het natuurlijk aniline bleek het al de eigenschappen van het kunstmatige, uit nitrobenzol verkregene, te bezitten, Inde Académie des Sciences te Parijs heeft Poulet medegedeeld, dat zich diertjes (Monas termo en Monas punctum) bevinden inde lucht, uitgeademd door kinderen, die door kinkhoest zijn aangetast. Ook de lucht) uitgeademd door lijders aan pokken en roodvonk, zal volgens Poulet infusoriën bevatten, De Coccus cereus van China levert eene groote hoeveelheid was , dat sedert eenigen tijd te Shang-Haï op de markt