wordt gebracht, alwaar de Engelsohen het opkoopen. ;

Tozzetti heeft onderzocht, of ook de cochenille van Frankrijk en Italië tot hetzelfde doel zou kunnen worden gebezigd en werkelijk heeft hij van deze dieren eene zekere hoeveelheid was verkregen. Dit was is echter niet zuiver en moet voor het gebruik afgezonderd worden van eene aanmerkelijke hoeveelheid ceroleïne, die er mede vermengd is. Samandarine (CeaHeoNjOio) is een alcaloïde, door Zalesky afgezonderd uit eene afscheiding der huidklieren van den aardsalamander (Salamandra maculatd). Het is de oorzaak der vergiftige eigenschappen van dit afscheidsel, dat verkregen werd door met een theelepel over de zijden van het achtergedeelte van den kop en over den rug te strijken. Een kenmerk van het samandarine is, dat eene oplossing, met platinachloride verdampt, eene amorphe , ondoorzichtige , in water onoplosbare , blauwe massa oplevert. Merliton heet eene kleurstof, die in Normandië gebezigd wordt tot het geelkleureu der boter en bereid wordt uit de bloemen» van Calendula arvensis of sylvesiris. De bloemen worden daartoe in afwisselende lagen met keukenzout ineen steenen pot gebracht, waarbij de kleurstof in het zout trekt. Het varenkruid (Pteris aquilina) wordt in Engeland en Frankrijk zeer dikwijls aangewend tot het bewaren en verzenden van fijn ooft, voornamelijk van druiven. Zulks geschiedt niet alleen uit gebrek aau andere geschikte bladen , maar wegens de eigenschap der varens, om daarmede omgevene plantaardige en dierlijke stoffen gedurende langen tijd frisch te houden en voor bederf te bewaren. Om de sterke lichtontwikkeling bij scheikundige verbinding aan te toonen, geeft prof. van Gorup-Besanez de volgende proef aan. Men windt magnesiumband om houtskool. brengt deze kool in eene bolvormige buis, leidt er zuurstof door en verhit totdat de temperatuur bereikt is, waarbij de kool ontbrandt. Het magnesium verbrandt dan met eene intensieve lichtontwikkeling, terwijl er zulk een hooge graad van warmte ontstaat, dat de bol gewoonlijk afsmelt. Tegenover de klacht, die men inden tegenwoordigen tijd zoo menigvuldig inde apotheken hoort, dat het niet aangaat de praktische werkzaamheden aldaar mee de studie te verbinden,' staan de voorbeelden van de Duitsche professoren, Berg (1.1. jaar overleden) en Duflos. Berg gaf, tijdens hij als hulpapotheker (Gehülfe) werkzaam was, dagelijks nog 12 privaatlessen, studeerde daarbij voor zijn propadeutisch en kandidaatsexamen en maakte inden zomer bijna dagelijks botanische excursies. Duflos besteedde als hulpapotheker meestal slechts 3 uren aan den slaap , om tijd voor studeeren en scheikundige onderzoekingen uitte winnen. Oeheimmlddelen. Oschinky’s gezondheidszeep en universaalzeep. De gezondheidszeep is eene soort, van opodeldoch , die bij ana-

lyse bleek te bestaan uit 7 proc. vetzeep en 5 proc. harszeep in brandewijn opgelost. De universaalzeep (10 drachmes a 60 cent) is een mengsel van 10 proc. zeep , 8 proc. hars, 5 proc. was, 70 proc. vet, hoofdzakelijk palmolie , 7 proc. water en sporen van lavendelolie en rosmarijnolie. Persoonlijke aangelegenheden. Wij vernemen, dat voor het hulpapothekers-examen, dat te beginnen met 3 September a.s. te ’s Hage zal worden afgenomen, zich omstreeks 50 candidaten hebben aangemeld. Door den Gouv.-Gen. van N.-Indië zijn overgepiaatst: bij het garn.- hosp. te Makassar de mil. apotheker 2de kl. D. Eekma van ’s Rijks magazijn van geneesmiddelen; bij het garn.-hospitaal te Djokdjokarla de militaire apotheker 3de kl. H. Feenslra van het groot militair hospitaal te Willem I ; bij het gr. mil. hosp. te Willem I de mil. apotheker 3de kl. G. W. F. van Vogelpoel , van het garn.-hosp. te Djokdjokarta. Advertentlën. Chemische en Pharmacentische APPARATEN voortdurend verkrijgbaar. Prijscouranten worden op franco aanvragen franc o toegezonden. J. C. Th. Marius. Arnhem. Boekhorstenstraat, G 401. APOTHEEK. In eene der hoofdplaatsen der provincie Drenthe, wordt door gevorderden leeftijd UIT DE HAND TE KOOP aangeboden een solide APOTHEEK, met goed onderhouden HUIS EN ERYE, waarin de apotheek meer dan 50 jareu een fatsoenlijk bestaan heeft opgeleverd. Een gedeelte der koopsom kan op het pand als eerste hypotheek gevestigd blijven. Te aanvaarden 1 Mei 1868. Brieven franco aan het Postkantoor te Assen, onder letter D. P. K. Brouwer, Pzn., Apotheker te Leeuwarden vraagt tegen primo November een BEDIENDE, liefst geëxamineerd. Adres met franco brieven. Apothekers-leerling. Yoor een fatsoenlijk jong mensch van de P. G. is o-elegenbeid tot plaatsing om opgeleid te worden tot Apotheker, tegen matige vergoeding voor kost, inwoning enz. Adres franco brieven onder _ letter J. bij den Boekhandelaar D. B. CENTEN , Eokin te Amsterdam. r? O f H E E K. Een JONGMENSCH van de P. G., geëxamineerd als APOTHEKER, wenscht geplaatst te worden bij voorkeur te Utrecht of ’s Hage. Adres franco brieven onder. letter B bij den Boekhandelaar J. GRENEN te Utrecht. , Snelpersdruk van H. C. A. Thierae, te Nijmegen.