Phannamilisch WeeklML

VOOS* NEDERLAND. ONDER REP ACTIE VAK R. J. OP.WURDA, Apotheker te lijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaterdag uit geven hij den Boekhandelaar D. B. CENTEN ie Amsterdam. Prijs per jaargang, franco per post, ƒ4,50. Al stukken , welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien , gelieve men franco in te zenden aan den Eedacleur, onmiddellijk of onder couvert van den Uitgever uiterlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der advertenliën: Van 1 lot 6 Regels / I.—, elke regel meer 15 Cis., behalve liet zegelrecht.

4e Jaargang. | XOTIIAC, 80 Octwhcr 18« g. | »"• 25.

Mededeclingen. Ingezonden stukken. DE ONTLEDING VAN CHLOROFORM DOOB HET ZONLICHT. Bij de vele voorbeelden van ontleding van het chloroform door het zonlicht, die inden laatsten tijd zijn voorgekomen, is voorgeschreven, het in eene zwarte .flesch en op eene donkere plaatste bewaren (zie n°. 31). Hager heeft deze ontleding van het chloroform aan een opzettelijk onderzoek onderworpen en is daarbij tot de volgende resultaten gekomen. Chloroform van 1,490 —1,493 spec. gewicht bij 16 tot 18° C. wordt noch door verstrooid noch door direct zonlicht veranderd of ontleed, zelfs niet wanneer het met lucht in aanraking komt. Chloroform daartegen [van meer dan 1,49 5 spec. gewicht met de lucht in aanraking, vertoont eene groote neiging tot ontleding, die bij eene temperatuur van omstreeks 30° G. in het donker langzaam plaats heeft, maar door inwerking van het directe zonlicht sneller wordt bewerkt. Als nadere bijzonderheden der gedane proefnemingen wordt vermeld, dat chloroform van 1,490—1,493 spec. gew. evenmin inde geheel als inde half gevulde flesch verandering bad ondergaan, nadat het gedurende 3 weken van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 5 uren aan de volle inwerking der zonnestralen was blootgesteld. Chloroform van 1,496 en 1,499 spec. gewicht, in eene half gevulde flesch aan het directe zonlicht blootgesteld, begon reeds den tweeden dag ontleed te worden. Naderde men de opening der flesch met een glazen staafje, 'met ammonia liquida bevochtigd, dan ontstond er een nevel, vooral aan .de flesch met het chloroform van 1,499 spec. gew. Na den derden dag was de damp van het chloroform reeds zoo prikkelend, dat men het onderzoek niet meer door middel van den reuk kon wagen. Hetzelfde chloroform in eene geheel gevulde flesch aan het zonlicht blootgesteld, onderging geene verandering zoolang de flesch gesloten bleef. Nadat de stop echter van tijd tot tijd was afgenomen , ving ook weldra de ontleding aan. '

In het verstrooide licht onderging alleen het chloroform van 1,499 na verloop van 3 weken eene verandering ; in het donker werd niets waargenomen , behalve op eene plaats met eene temperatuur van 35° C. De ontleding van het chloroform met een hoog spec. gewicht schijnt door de inwerking van de zuurstof der lucht veroorzaakt te worden. De gasvormige producten der ontleding waren hoofdzakelijk chloorwaterstof en chloorkoolstofoxyde. Uit het bovenstaande zal volgen, dat chloroform met een spec. gewicht van 1,48 , zooals on?e Pharm. opgeeft, aan het zonlicht geene verandering zal ondergaan, Inde Proceedings of the American Pharmaceutical Association , overgenomen door de Chemical News, wordt het vraagstuk der verhouding van chloroform tegenover het zonlicht door Maiseh behandeld. Het chloroform , dat tot de proefnemingen diende, had een spec. gew. van 1,493 bij + 31° C, was absoluut vrij van zuur en kleurde zwavelzuur niet het minst. Dit chloroform werd verdund met sterken alcohol en wel op de 8 oneen chloroform met 1 drachme (gemeten) sterken alcohol, De gebezigde flesschen waren van flintglas en gelijk in vorm en grootte. De proeven duurden eene week en werden inde warme dagen van Augustus genomen. Zij hebben tot de volgende resultaten geleid : I°. Zuiver chloroform van 1,493 moet volkomen voor den toegang van het licht bewaard worden. 3°. Om chloroform bij toetreding van het licht te kunnen bewaren , zonder dat het ontleed wordt, moet zijn spec. gew. verlaagd worden , het best door bijvoeging van 3 drachmen 95 proc. alcohol bij y2 kilo chloroform van 1,493. Bij deze proeven is tevens de belangrijke invloed gebleken , dien vochtigheid inde flesschen op de ontleding van het chloroform uitoefent. Chloroform van 1,493, hetwelk door lang staan op chloorcaloium volkomen van waterdeeltjes bevrijdwas, werd in absoluut droge en in eeuigszius vochtige flesschen gebracht en aan den invloed van direct en verstrooid zonlicht blootgesteld. Inde flesschen , die voch-