staan schijnbaar in tegenspraak met de denkbeelden , die men zich gewoonlijk maakt omtrent de zoogenaamde affiniteiten van het zilver, kwikzilver, jodium en joodwaterstofzuur. Ook met betrekking tot de dichtheid of het specifiek gewicht vertoont het joodzilver eene merkwaardige anomalie. Het gepraecipiteerde joodzilver is specifiek zwaarder,, dus dichter dan het gesmoltene en dit weder dichter dan het gekristalliseerde.

Al deze anomaliën van het joodzilver staan volgens berekeningen van Deville in verband met zijne geheel bijzondere verhouding tegenover de warmte. Dr. Zoch heeft bij proefnemingen over den invloed van petroleumlicht, gaslicht en olielicht op de gezondheid bevonden, dat de lucht het meest bedorven wordt door petroleumlicht, verder door gaslicht, het minst door olielicht. De oorzaak is te zoeken inde grootere hoeveelheid koolzuur , die vooral bij petroleumlicht inde lucht wordt'aangetroffen , benevens inde onvolkomene verbrandinsproducteu. Bij behandeling van vet of olie met ammonia heeft geene verzeeping plaats, zooals ook onze Pharm. bij de bereiding van linimentum votalüe opmerkt. Er volgt echter eene gedeeltelijke verbinding en eene verandering der scheikundige constitutie, waardoor het emulgeeren der vetten in water bevorderd wordt. Volgens Bourgougnon bewerkt de ammoniak eene scheiding van margarine, stearine en oleïne, en wel zoodanig dat het oleïne uit de emulsie door uitpersing-bijna volledig kan worden afgezonderd. In snelazijnfabrieken wordt door Artus voor eene gelijkmatige verzuring van den wijngeest geplatineerde kool, eene combinatie van houtskool met platinaspons , aanbevolen. Hij bereidt deze geplatineerde kool op de volgende wijze. 15 Gram droog platinachloride worden in 2ya kilo alcohol opgelost, daarmede iy2 kilo houtskool, tot stukken ter grootte eener hazelnoot gebracht, dóórtrokken en ' deze stukken ineen bedekten kroes gegloeid, 3/4 Kilo dezer geplatineerde kool worden op een krans van hout, , met gaten voorzien, op den bovensten zeefbodem van ] een azijn vormer van T hoogte en 2ya a 3' dimneter zoodanig aangebracht, dat zij door het tot azijnwording 1 bestemde vocht niet onmiddellijk bevochtigd worden. De j werking dezer kool was zeer verrassend. De verzuring had veel sneller en vollediger plaats en de gevormde azijn had een aangenamen smaak. Na 5 weken gebruik moet de geplatineerde kool weder ineen kroes uitgegloeid worden. Onlangs is ontdekt dat de roest van het graan evenals

' | lintworm en de trichine een tweede organisch lichaam ■ als punt van doorgang voor zijne ontwikkeling behoeft. ■ Bij den streepvormigen roest is het de Berberis, bij den ; viekvormigen roest de Eohium en de Anchusa, waarop de sporen van de roestzwam, die zich op graanhalmen ontwikkelt, alleen gedijen en nieuwe kiemen geven kan. Dit ■ is dus eene aanwijzing, om deze 3 planten volledig uit de nabijheid van koornvelden te verwijderen. {Die neueste Erf.) Creheimmlddelen. Sirop de lait jodique van Bouyer kan volgens Hager bereid worden door in 200 deelen melk 60 deelen suiker, V4 deel koolzure potassa, y2 deel droge koolzure soda en y 6 deel joodpotassium op te lossen en alles tot 100 deelen te verdampen. Eene flesob met 6 a 6y2 med. once inhoud van genoemde spécialité wordt voor 3 francs verkocht. Aricine-pomade, die volgens den naatn aricine, eene organische base, welke in eenige valsohe kinasoorten gevonden is, bevatten zal, is niets als vet met welriekende oliën tot eene gewone pomade aangemengd. Bergmann’s tandpasta en tandseep. De tandpasta bestaat uit 50 deelen oliezeep eh 25 deelen witte suiker in 25 deelen wijngeest van 4QO/0 bij zachte warmte opgelost, en daarbij gevoegd pepermuntolie en wat anilinerood! De tandseep bevat omstreeks dezelfde bestanddeelen, doch is meer vervloeibaar. Openlijke correspondentie. De heer J. J. van Renesse- zal wel gevoeieu, dat de plaatsing van zijn antwoord door het artikel der heeren Stoeder en Polak onnoodie en ondienstig is. ü Ad verten tien. Bij een pïatlandicns op een zeer aangenaam gelegen dorp, wordt tegen Februari aanstaande als BEDIENDE gevraagd: een fatsoenlijk jongmensch , P. G., vlug en accuraat recepteerende, tegen genot van kost, inwoning en salaris. Brieven franco onder letters G B bij den Boekhandelaar D. B. CENTEN, te Amsterdam. Chemische, Physische en Pharmaceutische APPARATEN voortdurend verkrijgbaar bij J. C. Th. Marius. Arnhem. Boekhorstenstraat, G 401. Prijscouranten franco.

Met 1 Januari 1868 wordt aan de Infeekenaren verzonden de Eerste aflevering van het NIEUW TIJDSCHRIFT VOOR BE FHAR&IACIE SN NEDERLAND; tevens orgaan der led. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie; onder redactie van P. J. ÏÏAAXMAI, Apotheker te Rotterdam. Prijs f'A per Jaargang’ van 12 maandelijksche afleveringen. lloB'.niet hebben ingeteekend , worden dringend verzocht dit alsnog ten spoedigste te doen , ter voorkoming van vertraging inde ontvangst der eerste aflevering’. Snelpersdruk van H. C. A. Thieme, te Nijmegen.