ferrioum en 84,5 kilo koolzure soda per 1000 kub. meter tot klaring noodig. Gedurende twee maanden (van 31 Maart tot 36 Mei) zijn door Dr. van Doesburgh ten dienste van het werkvolk op de Nieuwe Eotterdamsohe gasfabriek, 25000 liters Maaswater, volgens de methode van Gunning, met den meest voldoenden uitslag geklaard. De toepassing der methode leverde niet de minste moeielijkheid op. Er was groote tevredenheid over het water en de gezondheidstoestand der werklieden bleef voldoende. Het water kon steeds volkomen helder en goed van smaak worden afgetapt, nadat het 36 uren rustig gestaan had en, zonder nader gefiltreerd te zijn, in karaffen enz. op tafel verschijnen. Ook de officier van gezondheid Vlaanderen legt de gunstigste getuigenis af omtrent de methode, door hem toegepast aan boord van Zr. Ma. kostschip Lynx te Botterdam. Hij vermeldt, dat de klaring aan het Maaswater niet slechts de min of meer purgeerende eigenschappen ontneemt, maar dat onder het gebruik van het geklaarde water de diarrheën, door gefiltreerd water verwekt, ophielden. Sluis, Mei 1869. Mijnheer de redacteur! Naar aanleiding van uw voornemen, vervat ineen der jongste nummers van het Pharm. weekblad, tot het ontwerpen vaneen tarief voor levering van geneesmiddelen, zij het mij vergund U in bedenking te geven ook daaraan toe te voegen eene prijslijst, waarvoor de geneesmiddelen, voor rekening van armbesturen verstrekt, moeten berekend worden (b. v. de helft van den prijs als voor particulieren). De maatstaf toch, naar welken die middelen door de geneeskundige raden worden berekend, is zoo buitensporig laag, dat die middelen misschien voor dergelijken prijs door stads-apotheken, waar die bestaan, zonder schade voor die inrichtingen kunnen geleverd worden, doch niet door den gevestigden, vaak op zware lasten zittenden Apotheker. Een voorbeeld slechts uit velen; Stel u voor, dat ge in uw nachtelijke rust wordt gestoord, om voor een kind van den armen het navolgende recept gereed te maken : l(: solut. salep. unc. 3, land. liq. Syd. gtt. 3 ; dan moogt ge volgens tarief van zekere provincie daarvoor in rekening brengen : pulv. salep a 10 ets. per drachm. pl. m. ƒ —O3 kokend water a 1 ct. // once // —O3 land. liq. a 1 ct. „ droppel n —O3 Somma ƒ 0,07. Een schoone winst, niet waar? de Salep a f 0,80 en de Land. a f 4.80; en toch houd ik mij overtuigd, ofschoon niet de eer hebbende u persoonlijk te kennen, dat, zoo ge op dergelijk nachtelijk uur de hulp vaneen kruier voor eenige oogenblikken behoefdet, ge hem zeker Let dubbele dier som geven zondt. Nog meer. Eischt de wetgever, dat wij steeds een legio artikelen in deugdelijken toestand voorhanden hebben moeten , waaronder er zich bevinden, die nimmer gevraagd worden, en andere, die spoedig aan bederf onderhevig zijn, en verbiedt hij ons daarentegen den verkoop van anderen b. v. de geheime geneesmiddelen, dan moeten onze winsten ook daarna geregeld zijn, onverschillig, ofschoon met in dezelfde mate, voor wie die dienen moeten. i De oorzaak, dat over de armentaxen nog zoo weinig ■ klachten gehoord zijn, zal wel hierin tê zoeken zijn, dat de Apothekers leden der geneeskundige raden, //in casu c

, j de tariefmakers”, meest allen inde grootere Gemeenten t zijn gevestigd en alzoo, bij aanwezigheid van Stadsi of Armen-Apotheek, met dergelijke receptuur nimmer te ! maken hebben of zullen hebben, in tegenstelling met i hunne collega’s ten platten lande, voor wien de tijd , aanstaande is, dat de levering van geneesmiddelen voor • armen, uit de handen van aldaar gevestigde geneesheeren ■ inde hunne zal overgaan. Daarom moet in tijds ook voor hunne belangen gewaakt worden. Ook gewaakt tegen den kwaden indruk, die noodwendig moet ontstaan bij leden van Armbesturen, Gemeenteraden en bij allen, die onze declaratiën voor levering van medicijnen voor armen in handen krijgen en die dan vergelijken met hunne rekening in privé voor geneesmiddelen, waarbij zoovele stuivers als centen tegenover de eerste staan. Ten slotte; ik ben oud lid eener Diaconie, en sinds jaren lid vaneen burgerlijk armbestuur, doch mij is geen tweede voorbeeld bekend, dat men van den ambachtsman of leverancier vergt, dat hij zoo zeer beneden den gewonen prijs werkt of levert, als men in beide gevallen van den Apotheker eischt. Mocht u, mijnheer de redacteur, mijne zienswijze hetzij geheel of slechts ten deele zijn toegedaan, maar daarbij de vrees niet kunnen onderdrukken, dat op de door mij voorgestelde wijze de armenkassen te zeer zouden gedrukt worden, dan kan daarin nog worden tegemoet gekomen, door aanbesteding der benoodigde geneesmiddelen per recept. Wie der collega’s dan lust gevoelt, dit tegen den prijs van 10 of 13 cents op zich te nemen, zal het alleen aan zich zelf te wijten hebben, als hij daaraan te kort is gekomen, zooals dit thans op openbaar gezag geschiedt. Intusschen met alle achting Uw Dw. Dienaar W. P. Uittreksels tilt Kinnen- en Bultenlandsche tijdschriften. Het is bekend, dat in santonine weleens strychnine is aangetroffen. Vooral in Engeland is deze hoogst gevaarlijke verontreiniging meermalen voorgekomen. Zij zal wel nooit opzettelijk geschied zijn, dewijl strychnine hooger in prijs staat dan santonine, maar zij is veeleer het gevolg van schromelijke achteloosheid in scheikundige fabrieken, waar de fabrikaten soms zonder naam worden weggezet en de overeenkomst tusschen de kristallen aanleiding gegeven kan hebben, dat van de eene flesoh inde andere is overgeschud. Om het santonine uit den handel op verontreinigingen te onderzoeken, schudt men het, volgens Hager, eerst inde flesch, waarin het gezonden is, goed dooreen en overgiet alsdan 2 gram in eene reageerbuis met 6 gram gedistilleerd water. Men laat eenige minuten staan, schudt eenige malen om en filtreert. Bij het Altraat voegt men 1 tot 3 gram eener koud verzadigde oplossing van picrinezuur. Er mag alsdan noch praecipitaat noch troebeling ontstaan, waardoor op de aanwezigheid vaneen alcaloïde zou gewezen worden. Een gehalte van Tsn strychnine in het santonine zou op deze wijze nog met zekerheid worden aangewezen. Het tot de proef gebezigde santonine behoeft slechts gedroogd te worden, om weder tot gebruik te kunnen dienen. Bij het onderzoek der aetherische olie van Cochlearia officinalis door A. W. Hofmann is hem gebleken, dat zij werkelijk verschilt van dé mostaardolie, waarmede zij meestal verwisseld wordt. Het kookpunt der lepelbladolie ligt tusschen 159—160°, terwijl dat der mostaard-