den phenylalcohol. De moleculen van den phenylalcohol en van het zwavelzuur-anhydrid zijn vereenigd; C 6H5 { O (OH C 6H60,S03 = S02 H(O of C 6H4 ( S03H Bij Gorup-Besanez vinden wij opgegeven, dat een zuur onder dezen naam en van deze samenstelling ontstaat bij het behandelen van benzol met rookend zwavelzuur. In de laatste uitgave van Strecker’s Organische chemie daarentegen wordt het zuur, dat verkregen wordt door de inwerking van zwavelzuur op benzol, sulfobenzolzuur, sulfophenylzuur of phenylzwaveligzuur geheeten en de sa- C O H menstelling opgegeven als: C 6H5 | gQ Een zuur van de boven opgegeven samenstelling (C6 H6 O, SOs) zal volgens dat leerboek ontstaan bij het vermengen van phenylalcohol met geconcentreerd zwavelzuur (zooals bij de door ons besproken bereiding geschiedt.) Strecker geeft echter aan dit zuur den naam van sulfophenolzuur of phenolzwaveligzuur, waarvan hij nog twee soorten onderscheidt: een parasulfophenolzuur en een metasulfophenolzuur, die te gelijk bij het vermengen ontstaan. Ook Strecker geeft eene praecipitatie van het vrije zwavelzuur door middel van baryt als middel op, om het vrije zwavelzuur af te scheiden, dewijl de zouten van het gederiveerde sulfozuur allen oplosbaar zijn. EENVOUDIG BEAGENS OP ABSENIK-KOPEBKLEUREN. Als hoogst eenvoudig, onder elks bereik staand, reagens, om de aanwezigheid van arsenik-koperkleuren in weefsels, papier, op speelgoed enz. te herkennen, wordt

door Puscher de ammonia liquida aanbevolen. Alle arsenik-koperkleuren lossen in ammonia liquida met eene ultramarijnblauwe kleur op, terwijl deze blauwe vloeistof na verdamping van de overvloedige ammonia de blauwe kleur verliest en tevens een vuil geelgroenen neerslag van arseniis cupricus geeft. Giet men dus op de gekleurde stof, welke men onderzoeken wil, eenige droppels ammonia liquida, zoo verkrijgt men bij aanwezigheid van arsenik-koperkleuren na eenige minuten eene blauwe oplossing, die, op wit papier gebracht, na verdamping der ammonia hare kleur verliest en tevens den vermelden neerslag geeft. De gewone bijmengsels van de kleurstof, gips enz., lossen niet inde ammonia op, maar worden na verdamping der ammonia, waarmede zij bevochtigd zijn, bij het droog worden met den geelgroenen neerslag bedekt. Geeft daarentegen de blauwe ammoniakale oplossing na verdamping der ammonia, in plaats van den vuil geelgroenen neerslag, een lichtblauw residu, dan heeft men met eene der arsenikvrije koperkleuren, bremergroen of blauw, bergblauw, kalkblauw enz. te doen. Dewijl de ammonia liquida ook oplossend op sandarakthars werkt, zoo kan met behulp van bovenstaande methode ook op speelgoed, dat met sandaraktlak gevernist is, de aanwezigheid der arsenik-koperkleuren met zekerheid worden bepaald. Een Geneesheer, bevoegd tot het afleveren van geneesmiddelen, heeft aan de Gemeentestem de volgende vraag gerigt: n Moet zich een Geneesheer ten platten lande onderwerpen aan de voldoening zijner ingediende rekening wegens geleverde medicijnen, die door den heer Inspecteur der Gen. dienst is verminderd, of is hij gerechtigd het volle bedrag zijner ingediende rekening te vorderen van de Gemeente, die hem last gaf een zieke te behandelen ?”

1 De Eedactie van het blad (zie het N°. van 26 April j. 1.) antwoordde daarop als volgt: // De tarieven, waarnaar de beoordeeling der rekeningen van Geneeskundigen, zoowel voor visites als voor medicijnen geschiedt, hébben geen kracht van wet. Dit geldt ook voor de zoogenaamde Pharmacopoea pauperum. i Is dus eene ingediende rekening naar het oordeel des 1 Inspecteurs te hoog gesteld, de Geneeskundige behoeft met het mindere cijfer geen genoegen te nemen en kan, 1 zoo noodig, het volle bedrag in regten vorderen, in I welk geval de beslissing aan den regter staat, die intusschen het tarief wel niet buiten aanmerking zal laten. Het bovenstaande lijdt uitzondering, wanneer bij de aanstelling van den Geneesheer de voorwaarde is gesteld, dat hij zich bij de berekening der prijzen aan het tarief zal hebben te houden. Daartoe zijn dan ook de Gemeentebesturen in Zuid-Holland bij besluit van Gedeputeerde Staten van 16 Mei 1860 (Provinciaal Blad N°. 68) uitgenoodigd. Ook wij achten het stellen van zoodanige voorwaarden zeer aanbevelenswaard, vooral in die gemeenten, waar een geneeskundige is aangesteld op eene vaste bezoldiging voor de behandeling der eigen armen maar voor de elders armlastigen deolareeren kan, omdat de ondervinding, dank zij het restitutiestelsel, leert, dat de Geneeskundigen soms in hooge rekeningen vergoeding zoeken voor hunne geringe bezoldiging uit de gemeentekas. Door de bedoelde voorwaarden te stellen, kunnen vele moeielijkheden, ook met het domicilie van onderstand, worden voorkomen.”

Verscheidenheden. ! Conchinine is de naam door Hesse gegeven aan het met de chinine isomere kina-alcaloïde, dat door inwer-1 king van chloor en ammoniak dezelfde groene kleur voortbrengt als de chinine, maar met de cinchonine daarin 1 overeenkomt, dat het den gepolariseerden straal rechts afdraait. Het draagt reeds onderscheidene andere namen, als pitayine, chinidine, fi-chinidine, p-chinine , B-chinine , gekristalliseerd chinoïdine en chinchotine. De naam // arrowroot'’ is volgens Martius afkomstig van aru of liarw, zooals de Arawaben, een stam der Indianen inde nabijheid der Amazonenrivier, het zetmeel van den wortel van Jatropha Manihot heeten, met welks bereiding zij zich in het bijzonder bezighouden. De beste soort heèt aldaar Aru-Aru , woordelijk meel van meel, welken naam de Engelschen hebben omgewerkt tot arrow-root (pijlwortel), waartoe de verwisseling met een, eveneens inden handel voorkomend, fijn amylum uit eene Chineesche Sagittaria bijdroeg. Jungkann heeft eene methode voorgeslagen, om zinkoxyde langs den natiën weg uit de galmei (hoofdzakelijk carbonas zincicus) te verkrijgen, in plaats van gloeiing, zooals tot heden gebruikelijk is, waarbij te veel verloren gaat. Hij bezigt daartoe eene geconcentreerde oplossing van chloorcalcium, waarbij de omzetting op de volgende wijze plaats heeft: ZnCOa -f- CaGls = ZnCl2 -f CaC03 en ZnCI2 -f- CaH202 = ZnH202 + CaCl2. Men verkrijgt dus telkens het chloorcalcium terug; het kan echter niet volkomen worden uitgewasschen. Prof. Bunsen te Heidelberg heeft 27 April door eene ontploffing in zijn laboratorium groot letsel gekregen. Door spoedig aangebrachte hulp is het echter gelukt hem voor de verdere gevolgen der explosie te bewaren, die voor-