te Bolsward; J. F. Lantinga te Sneek; T. G. van Dijk te Loohem; L. Starke te Winschoten en M. van Veek te Kampen. De namen der leerling-apothekers, te Arnhem toegelaten , zijn; H, Swart te Zaandijk; C. Koeter Pz. te Zaandijk; L. Q, Eobaard te Hoogeveen; A. Spruijt te Nijmegen; D. E. J. de Ligny te Amsterdam; J. Idema te Leiden; J. F. Eijkman te Zaandam; A. H, leljer te Nijmegen; Mej. H. Ch. ter Hogt te Bennekom; W. Vetter te Zutphen. De commissie voor het leerling-apothekers-examen te ’s Hertogenbosch heeft van de 13 examinandi 10 toegelaten. Onder de toegelatenen bevonden zich 3 jonge jufvrouwen, welke uitstekend hebben voldaan. (De namen der toegelatenen hopen wij nader te kunnen mededeelen). Bij vonnis der rechtbank te Appingadam van 26 Febr. 11. is de heer G. W. K., geneeskundige te W., schuldig verklaard: Iste aan het als geneeskundige-apotheker niet bewaren van de vergiften bij openbare bekendmaking aangewezen door den Minister van Binnenlandsche Zaken onder letter Ader aangehaalde lijst in ééne of meer gesloten kasten, herhaling van dezelfde overtreding binnen twee jaren na de eerste overtreding; 2de aan het niet schouwbaar voorhanden hebben van 14 verplichte geneesmiddelen, en 3de aan het niet deugdelijk voorhanden hebben van 5 verplichte geneesmiddelen, alles gepleegd in voege voorschreven; en veroordeeld tot ééne geldboete van honderd gulden, tot 14 loeten van 3 gulden ieder, en nog daarenboven tot 5 geldboeten van 3 gulden ieder, en inde kosten van het rechtsgeding.

De rechtbank te Maastricht heeft 23 Eebr jl. veroordeeld den heer Dr. W. Q,., apotheker, tot 12 geldboeten van 1 gulden, wegens het voorhanden hebben van eene onnauwkeurige greinbalans en het niet voorhanden hebben van elf inde Pharm. Neerl. voorkomende geneesmiddelen, met vrijspraak van het voorhanden hebben van 2 geneesmiddelen, die bedorven waren. (Tijdschr. voor geneest:.) Voor eenigen tijd waste Brussel een aantal apothekers tot eene vergadering opgeroepen, waaraan vele, die zich met de bereiding en den verkoop van specialiteiten ophouden, deelnamen. De vergadering werd geopend door den hoofdagent der specialisten, den heer Delacre te Brussel, die als het doel der vergadering beschreef: eene vereeniging te stichten, om de pharmaceutische belangen gemeenschappelijk in bescherming te nemen, een bureau voor het plaatsen van bedienden in te richten en eene ondersteuningskas voor weduwen en weezen van zonder vermogen gestorven apothekers in het leven te roepen. Algemeene bijval werd aan deze voorslagen geschonken, maar ras veranderde de stemming der vergadering , toen dooreen tweeden redenaar de eigenlijke bedoeling der bijeenkomst werd geschetst, namelijk het verkrijgen eener geheel onbeperkte vrijheid tot het verkoopen van alle pharmaceutische specialiteiten op of zonder voorschrift van den geneesheer, waartoe aan de Eegeering vanwege de vergadering eene petitie zou gericht worden. Verontwaardigd verlieten de meeste apothekers de vergadering en lieten de specialisten met hunne philantropische voorslagen alleen. Uittreksels uit Vinnen- en Bultenlandsche tijdschriften. Pikrinezuur voor hei bepalen van het alcaloïdenflehalte inde kinabasten. Aangespoord door den alge-

. meenen bijval, dien de eenvoudige en korte methode tot : het bepalen van het morphinegehalte in opium heeft gevonden , wendde Hager zich tot de kinabasten , om te • beproeven een beknopteren weg te kunnen inslaan, dan tot • heden gebruikelijk is om het alcaloïdengehalte te bepa' len. Hij vestigde daartoe zijne aandacht op het pi erin e• zuur, hetwelk hij reeds bij eene andere gelegenheid als ■ zeer doelmatig had leeren kennen, om met alcaloïden ■ onoplosbare verbindingen (pioraten) aan te gaan en dus alcaloïden uit hunne oplossingen neer te slaan. Het is 1 hem gelukt zijne methode zoodanig in te richten, dat de proef, met inbegrip van het wegen der alcaloïden, binnen 6—B uren kan afloopen en slechts eene geringe hoeveelheid materiaal vereischt. De methode bestaat in het navolgende: In eene porseleinen pot worden 10 grammen kinabast tot grof of fijn poeder gebracht, met omstreeks 130 C.C. water overgoten en na het vermengen 80 droppels potassa liquida van circa 1,3 bijgevoegd. Men brengt dit mengsel zacht aan de kook en houdt het "onder gedurig omroeren met een glazen staafje gedurende een kwartier uur bij deze temperatuur. (De behandeling met potassaloog dient 'om later een zuur aftreksel te verkrijgen, hetwelk snel door het filtrum gaat, dewijl nu de stoffen, welke de‘filtratie moeilijk maken, zonder nadeel voor de alcaloïden verwijderd worden). Nu voegt men 15 grammen verdund zwavelzuur (van 1,115 spec. gewicht) langzamerhand bij en zet het koken bij fijn poeder van kina 15 minuten, bij grof poeder 20 minuten voort. Vervolgens neemt men van het vuur, laat een weinig bekoelen , doet dan alles ineen cilinder-

■- vormig maatglas en voegt nog zooveel water bij, dat ii vloeistof en bastdeelen een volume van omstreeks 110 e C.C. innemen. Op eene schijf filtreerpapier van 10,5 tot – *ll,O centimeters middellijn verkrijgt men een liltrum, – waarin de uitgekookte kina genoegzaam plaats vindt. Men i filtreert en vangt het filtraat ineen cilindervormig maat* glas op. Het volume van het verkregen filtraat (gewoonlijk 60 C.C.) wordt opgeteekend. (De filtratie is binnen ~ het uur geëindigd.) Nu heeft men aan den anderen kant eene oplossing ’ van picrinezuur bij de gewone temperatuur gemaakt, j Pircinezuur is in omstreeks 80 deelen water oplosbaar. De oplossing geschiedt eenvoudig door in eeneflesch van ' omstreeks 100 C.C. inhoud 5 grammen gekristalliseerd picrinezuur te brengen, de flesch met gedistilleerd water te vullen en binnen korte tusschenpoozen meermalen om te schudden. De niet opgeloste kristallen zetten zich in eene minuut volkomen af, zoodat men de heldere oplossing onmiddellijk uit dezelfde flesch tot het gebruik kan afgieten en dan de flesch op nieuw met gedistilleerd water vult, schudt en laat bezinken. Van deze verzadigde oplossing van picrinezuur worden nu 50 C.C. gevoegd bij de 60 C.C. kinafiltraat. Er ontstaat alsdan eene onoplosbare verbinding der alcaloïden met het picrinezuur. De hoeveelheid van 50 C.C. zal steeds wel voldoende zijn, doch men laat voorde zekerheid nog eenige droppels langs den wand loopen, om te zien, of er soms nog een geel praecipitaat verschijnt. Nadat alles een half uur gestaan heeft, verzamelt men den neerslag ineen vooraf gedroogd, getareerd en dan met water bevochtigd filtrum, wasoht hem, met behulp van Salleron’s droppelglas af en droogt tussohen eenige lagen filtreerpapier in het waterbad. Eene overvloedige hoeveelheid picrinezuur is noodzakelijk voor de praecipitatie en een half uur staan voor de behoorlijke afschei-