ondergingen deze verandering in verschillenden graad. Bij alle evenwel kwam, het zout, geheel of althans bijna, tot den gewonen toestand terug, enkel dooreen verblijf gedurende langer of korter tijd inde duisternis.

Nadat bij toeval ontdekt is, dat terpentijnolie als tegengift bij phosphorus-vergiftiging werkt, is door vele geneesbeeren van dit merkwaardig feit inde behandeling gebruik gemaakt en steeds met den besten uitslag. Door Dr. Ardant is de volgende formule gebezigd voor de aanwending- van het oleum terebinthinae. : potionis gummosae gramm. 300, (unc. 10), olei terebinthinae n 10, (scrupul. 8), syrupi florum aurant. // 60, (unc. 3), gummi tragacanth. n 0,30 (grana 5). M. D. S. Om het kwartier uur een eetlepel. Deze werking der terpentijnolie heeft aan Personne aanleiding gegeven tot eene tot nog toe gemiste juiste verklaring der vergiftige werking van den phosphorus. De phpsphorus zal namelijk volgens hem werken, doordat hij . zich meester maakt van de zuurstof, die in het bloed gesuspendeerd is en den dood veroorzaken door eene werkelijke verstikking. De terpentijnolie nu verhindert, zooals bekend is, de langzame verbranding van den phosphorus inde lucht. Er is nog een feit, dat de stelling van Personne bevestigt. Lichamen, die even groote neiging tot de zuurstof hebben als de phosphorus, brengen dezelfde verschijnsels in het organisme voort. Zoo is het onmogelijk door algemeene verschijnsels de vergiftiging door middel van phosphorus te onderscheiden van die door middel van pyrogalluszuur; welk laatste in tegenwoordigheid van alcalische zelfstandigheden, zooals het bloed is, uiterst snel de zuurstof absorbeert. Men bezigt het immers om zuurstof te onttrekken aan gasmengsels, die men wil analyseeren. Extractum cynoglossi uit de verschc plant van Cynoglossuin ojficinale L, bereid, zal volgens Dr, Didichin te Petersburg even als curare op het zenuwstelsel der gewervelde dieren werken. Wordt dit bevestigd, dan zoude een belangrijke inheemsch surrogaat gevonden zijn voor het altijd zeer dure en niet steeds zeker te verkrijgen Amerikaansche pijlgift. Emplastrum ammoniaci scillatum. Inde laatste of zevende uitgave der Pharmacopoea Suecica komt een voorschrift voor van dit pharmaceutisch praeparaat, hetwelk wij ook dikwijls inde gelegenheid waren af te leveren. Er wordt aldaar opgegeven 1 deel gummi-resina ammoniacum met 3 i deelen acetum scillae tot de consistentie van pleister in te dampen. Wij hebben er ons altijd het best bij bevonden het praeparaat telkens ex tempore te vervaardigen, door de gezuiverde ammoniakgom of het tot klompen overgegaan poeder zoo fijn mogelijk te wrijven en dan met acetum scillae tot eene consistentie aan te mengen, dat het mengsel onmiddellijk op linnen tot de voorgeschreven uitgebreidheid kan worden uitgestreken. Pasta Canquoini (formule van Mayet). $: chloreti zincioi part 8, oxydi zincici „ j amyli tritici siccati ad 100° // 7, aquae n p. Men vermengt het zinkoxyde met het roggemeel, lost inde koude het chloorzink in het water op, en voegt bij deze oplossing het mengsel van zinkoxyde en meel. Men kneedt de pasta gedurende 10 minuten inde mortier, De eerst te weeke massa verkrijgt na eenige uren

de behoorlijke consistentie, en behoudt deze. Wil men dat de pasta dadelijk de goede consistentie heeft, dan neemt men 2 deelen zinkoxyde en 6 deelen roggemeel. (Volgens onze ondervinding kan het roggemeel zeer gevoegelijk door lijnmeel worden vervangen). Eene infusio van Nasturtium officinale L, wordt door Armand als een voortreffelijk tegengift geroemd tegen de nadeelige uitwerkingen van de nicotine op het organisme. Liqueur de la grande-Chartreuse (Voorschrift van Cbevalier), ff ■■ olei melissae citronat. gramm. 2, n hyssopi // 2, n angelioae n 10, // menthaepiperitidis angl, n 20, // nucum moschatae // 2, // caryophyllorum // 2, spiritus vini rectifioati litr. 2. Men kleurt de vloeistof naar verlangen geel of groen. Potus cum creosoto (bij typhus). Jf; creosoti gtt. 3, olèi citri « 2, aquae naphae " unc. 1, // communis // 3. Lepelsgewijze te nemen. Unguentum adstiingens (bij chancres), pf: extracti ratanhae . drachm. 1, camphorae grana 16, extracti opii drachm. 3 a 1, axungiae porei unc. 1. Misoe. Verscheidenheden. Dr, Simplice poogt de oorzaak te verklaren van het spoedig verwelken der boomen op de wandelplaatsen te Parys. Hij herinnert aan het groote feit inde plantenphysiologie, dat de planten bij dag koolzuur opnemen en zuurstof loslaten (het ademhalingsproces der planten), terwijl zij gedurende den nacht zuurstof absorbeeren en koolzuur afgeven. Deze nachtelijke en dagelijksohe verrichting is eene van de belangrijkste werkzaamheden der planten. Voor de boomen te Parijs nu ontbreekt de tijd voor eene dezer werkzaamheden. Het is te Parijs nooit nacht, zoodat de boomen bij de huizen en aan de boulevards niet slapen, de functie niet kunnen uitoefenen om koolzuur uitte ademen en dag en nacht voortgaan zuurstof af te geven. De algemeene en prachtige gasverlichting herschept eiken avond ineen feest, maar dit kunstmatig licht, gedurende den geheelen nacht, put de boomen uit en doodt ze, even als alle buitensporigheden schaden. De planten, inde verlichte feestzalen geplaatst, doen dan ook geen nadeel aan de bezoekers; integendeel zij voeren hun zuurstof toe, maarde planten zelven boeten voor hare goedgevendheid. Een tuinier heeft bevonden, dat de planten, die bij soirees en bals gebruikt worden, zeer spoedig verwelken en afsterven. Een Geneeskundig Blad te Turijn heeft berekend, dat elke 16 hectoliters rijst het leven vaneen mensch kosten, en verlangt derhalve de vernietiging van alle rijstvelden, als de bronnen vaneen tal van ziekten, aan welker hoofd de moeraskoorts staat. Het blad gaat zelfs zoo ver met te zeggen, dat de eigenaren van rijstvelden niet de minste aanspraak op schadevergoeding kunnen doen gelden, integendeel, dat men ze vervolgen en