komende in het Januari-nommer van Haaxmaa’s Nieuw Tijdschrift voor de pharmacie in Nederland, heeft Dr. de Vrij hier en daar ophelderende noten gevoegd, waaraan wij het volgende ontleenen;

Door aanwending vaneen eenvoudige handgreep kan men de kleinste hoeveelheid kinine of eenige andere kinabase gemakkelijk zonder "tijdverlies ineen neutralen of zoogenaamden sulphas basicus veranderen Men behoeft het alcaloïde slechts op te lossen in verdund zwavelzuur en de geringe overmaat van zuur te verwijderen door de oplossing te verwarmen met carbonas calcicus. Na filtratie heeft men alsdan eene duidelijk alcalisch reageerende vloeistof, die gemakkelijk kristalliseert. Om de aanwezigheid van cinchonidine in eenigen kinabast aan te toonen, worden de verkregen gezamenlijke alcaloïden op de beschreven wijze in neutralen sulphas veranderd. Voegt men bij dein de gewone temperatuur verzadigde oplossing dezer sulfaten een paar droppels eener verzadigde oplossing van tartras kalico-natricus, dan ontstaan inde vloeistof bij aanwezigheid van cinchonidiue binnen ééne minuut paarlemoerglanzende schubjes van tartras cinchonidinicus. Opzettelijke proefnemingen met bij 4° C. verzadigde waterige oplossingen der neutrale sulfateu van kinine, kinidine, cinchonine en cinchonidine hebben de Vrij geleerd, dat eene bij diezelfde temperatuur verzadigde oplossing van tartras kalico-natrious alleen inde oplossing van sulphas cinchonidinicus eene zichtbare reactie te weeg brengt. Tot heden is door de Vrij geen cinchonidine inden echten calisajabast van Java gevonden; echter wel, even als door Moens, inde basten van C. Calisaja dubia, dat is van bootnen, volgens de Vrij’s overtuiging, verkregen uit zaden, ontstaan door toevallige bevruchting van C. Calisaja met het pollen der inde nabijheid staande Pahudiaua’s. Ferridcyanetum kalicum (rood bloedloogzout) wordt, zoo als bekend is, bereid door chloorgas op ferrocyanetum kalicum (geel bloedloogzout) te doen inwerken. Het is aan Eeichardt gebleken, dat broom veel gemakkelijker en beter dan chloor tot de bereiding van dit praeparaat kan dienen. (De bereiding van ferridcyanetum kalicum met chloorgas kost een vrij groot tijdsverloop). Men lost, als gewoonlijk, geel bloedloogzout in water op, en kan de oplossing nog warm aanwenden. Het broom wordt dan in kleine hoeveelheden onder omroeren of schudden bij de vloeistof gevoegd. De inwerking geschiedt zeer snel, en zoodra het broom verdwenen is, brengt men eene nieuwe hoeveelheid in, totdat eindelijk de bekende reactie op eene oplossing vaneen ijzeroxydezout is verschenen, hetzij de donkergroene of ook eene donkerbruine kleur. De bijvoeging van het broom geschiedt het best, door het uit de met eenig water voorziene flesch door middel eener kleine pipet of eener beneden spits uitgetrokken buis op te nemen, de buis met den vinger te sluiten en dan snel over te dragen. De werking begint dadelijk en is binnen eenige minuten geëindigd. Het overvloedige broom ligt op den bodem van het vat. De vloeistof wordt hiervan dadelijk verwijderd en tot kristalschieting gebracht. Terwijl bij aanwending van chloor bet niet mogelijk is den gang der bewerking juist te controleeren en eene overmaat van chloor aanleiding geeft tot de vorming van Berlijnsch-blauw, chloorcyaan enz., die op de kristallisatie schadelijk werken, kan men de hoeveelheid

broom, die men bezigen moet, uit de formule berekenen en afwegen. De formule is namelijk: a(K4FeCy6 j-3HBQ) + Br- = 2(K3DeGy6) + 2KBr-(-3H20 ferrocyaankalium. ferridcyaankalium. Dus vereisclien 845,6 gewicbtsdeelen gekristalliseerd i geel bloedloogzout 159,94 d.i. omstreeks 160 gewichtsj deelen broom. i Door de proef werd de juistheid der berekening bewezen. 50 Gram geel bloedloogzout vereischten 9,5 j gram broom. De inwerking duurde 4| minuut, zoodat deze werking tevens zeer geschikt is, om als collegieproef te dienen. Brengt men de geheele hoeveelheid broom ineens in, dan is de werking veel te hevig, en onder het opstijgen van gasbellen ontwikkelt zich de reuk naar cyaan en chloorcyaan. De gereede oplossing van het bloedloogzout geeft bij verdamping tot kristallisatie geen last vaneen schadelijken reuk. De hooge prijs van het broom zou het eenige bezwaar | bij de bewerking zijn, doch dit bezwaar wordt door de ; vele andere voordeelen rijkelijk opgewogen. Bovendien I wordt het broom telkens goedkooper inden handel. Voor het kilogram broom betaalt men nu reeds uit de tweede hand omstreeks ƒ 7,00. De schrijver is bezig het broom ook voor de omzetting van andere cyaanverbindingen aan te wenden, alsmede voor de oxydatie van het ijzerchlorure. Jobst te Stuttgardt maakt in Buchner’s Repertorium für Pharmacie, 18de Band, 10de Heft, melding van de gunstige resultaten in Italië verkregen na het gebruik van den door hem bereiden citras ChinOÏdiniCUS inden vorm van blaadjes tegen febris intermittens. In dezen vorm, overeenkomstig dien van citras ferricus, is het praeparaat constant van aard, gemakkelijk oplosbaar in water, houdt zich aan eene droge lucht onveranderd en kleeft slechts bij aanwezigheid van vochtigheid nog eenigszins aaneen, weshalve het in gesloten vaten het best bewaard wordt. Zijn prijs bedraagt een tiende van de overeenkomstige chinineverbinding, zijne werking is gemiddeld driemaal minder dan zwavelzure ohinine; de verhouding |is dus zeer gunstig met betrekking tot den prijs. Door j verschillende Italiaansche geneesheeren zijn zeer gunstige getuigenissen omtrent de werking van het praeparaat opgegeven. De volgende formule wordt door dr. Machiavelli te Milaan als de geschiktste vermeld: lf: citratis chinoïdinici gramm. 5, aquae destillatae gramm. 100, alcoholis gramm 10. Een koffielepel dezer oplossing werd bevonden gelijk te zijn aan 5 gram, zoodat met 4 dezer lepels omstreeks 1 gram citras chiuoïdinicus gegeven wordt; 4 tot 6, zelden 8 koffielepels waren voldoende, om den koortsaanval volkomen te genezen. Het gebruik van het middel wordt dan nog 3,4 tot 6 dagen voortgezet, i Eene subcutane injectie wordt door denzelfden inde i volgende formule gebracht: If; citratis chinoïdinici gramm, 4, aquae destillatae gramm. 50, alcoholis gramm. 5, acetatis morphici gramm. 0,05. Na 4 injecties, elk met 1 gram der oplossing, was de i koortsaanval overwonnen. | Het volgende gevaarlijke recept werd, volgens het