PHARMACEUTISCH WEEKBLAD

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRDA, Apotheker te Nijmegen,

Dit Blad wordt eiken Zaterdag uitgegeven bij den Boekhan-1 Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opgenomen te delaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per Jaargang,: zien, gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur franco per post, ƒ 4,50. | te Nijmegen, vóór Woensdag. Prijs der Advertentiën: van 1 tot 6 regels ƒ1.—, elke regel meer 15 ets., en 10 ets. voor een N°. van het Blad. Brieven franco,

©e Jaargang.

ZONDAG 6 Klaart 1870.

N°. 4.»

Mededeclingen. Ingezonden stukken. GELEGENHEID TOT PHARMACEÜTISCHE OPLEIDING TB NIJMEGEN. In verband met de advertentie aan de ommezijde van dit nommer, verzoekt ons de Artsenijmengkundige Yereeniging te Nijmegen het volgende op te nemen: Sinds hare oprichting in 1833 heeft zich de Artsenijmengkundige Yereeniging te Nijmegen, die in het bezit is vaneen Hortus botanicus, . toegelegd op de opleiding van kweekelingen der pharmacie. Niet gering is het aantal personen, dat aan deze opleiding eene maatschappelijke betrekking in verschillende plaatsen van ons vaderland en inde overzeesche bezittingen te danken heeft. Toen bij de invoering der geneeskundige wetten van 1 Juni 1865 geheel andere voorwaarden gesteld werden tot I verkrijging der bevoegdheid als apotheker, heeft de Yereeni ging onmiddellijk haar onderwijs daarop geregeld, maar meende zich voorloopig te moeten bepalen tot de opleiding • voor het examen als hulp-apotheker. Na de opening der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, waaraan twee harer leden, de heeren Abeleven en Opwijrda, als leeraren inde plantenkunde en scheikunde waren aangesteld, is dit onderwijs voor het grootste gedeelte overgebracht . naar die school met hare meerdere hulpmiddelen, vooral omdat door de welwillende beschikking van den heer Directeur der Hoogere Burgerschool aldaar de lessen zoodanig geregeld werden, dat de leerlingen tevens nog inde apotheken konden werkzaam zijn. Een gedeelte ! van het onderwijs, namelijk inde beschrijvende planten- j kunde en pharmacognosie, werd echter als ' hoogst nood- I zakelijke aanvulling voor de opleiding tot hulp-apotheker voortdurend vanwege de Yereeniging aan den bij haar i bestaanden Hortus gegeven. Ook werd daar ter plaatse I nog voorzien in het wiskundig onderwijs, vooral voor hen, die het voorbereidend examen moeten afleggen. Deze combinatie is gebleken aan het doel te beantwoorden en onderscheidene leerlingen maakten en maken van deze gelegenheid tot opleiding gebruik. (De regeling der lessen wordt gevonden in het Weekblad van 13 September 1869 N°. 21). De Yereeniging meende, dat thans het tijdstip geboren was, om aan een reeds lang gekoesterden wensch te voldoen, namelijk om ook eene inrichting ter opleiding van hulp-apothekers tot apothekers in het leven te roepen en dus het pharmaceutisch onderwijs hier ter stede te completeeren. De heeren Abeleven en Opwijrda toonden zich bereid, om de leiding der daartoe benoodigde lessen op zich

te nemen en liunne particuliere hulpmiddelen met die der j Yereeniging ter beschikking daarvan te stellen. Maar al | te goed begreep echter de Yereeniging, dat hare hulpmiddelen te kort zouden schieten tot bereiking van het beoogde doel. 'lij wendde zich alstoen tot den Gemeenteraad, met I een adres, waarin bovenstaande feiten werden vermeld, j 611 waarbij aangevraagd werd het kosteloos gebruik van | het laboratorium en de utensiliën der Hoogere Burgerschool, benevens eene jaarlijksohe geldelijke ondersteuning. Nadat op dit adres, in handen gesteld der Commissie van toezicht voor Middelbaar Onderwijs, door genoemde | Commissie gunstig was geadviseerd, heeft de Gemeenteraad in zijne vergadering van 25 Februari 1.1. met ahjemeene stemmen besloten het gebruik van het laboratorium en de gevraagde jaarlijksche subsidie toe te staan, i Met opgewektheid en vertrouwen meende nu de Vereeniging eene „Inrichting ter opleiding van hulp-apoihekers tot apothekers” te kunnen tot stand brengen en is daartoe in hare vergadering van 1 Maart overgegaan, waarbij tevens de voorwaarden en de lessen zijn geregeld. Betreffende de vakken, die aldaar zullen gedoceerd worden, verwijst zij naar hare advertentie. De Yereeniging vleit zich met de hoop, dat de goede dunk, die steeds van het pharmaceutisch onderwijs te Nijmegen is uitgegaan, aan bate nieuwe inrichting bijval en deelneming zal verschaffen, en dat zij daarmede zal bijdragen tot bevordering van de belangen en intellectuele ontwikkeling der nederlandsche pharmacie. I ONTKLEURING VAN MIXTUREN, DIE .JODIUM BEVATTEN, Demeyer maakt opmerkzaam op eene bijzonderheid in de receptuur, waarop de apotheker wel acht heeft te geren, i wil hij zich steeds tegenover het publiek kunnen veranti woorden. De bruine kleur, die jodium in mixturen veroorzaakt, kan door verschillende bijvoegsels vroeger of later verdwijnen. Indien men bijv. 1 decigramme jodium oplost in eene oplossing van 5 a 6 grammen elaeosaccharum menthae in 100 grammen water is de bruine kleur reeds binnen 15 minuten verdwenen en vertoont zich het mengsel volkomen kleurloos. Het jodium is deels inde verbinding getreden en heeft, waterstof verplaatst, die zich met een ander gedeelte jodium tot joodwaterstof verbindt. (Een geval van dezen aard deelden wij voor eenige jaren aan onze lezers mede. Er was voorgeschrcven jodium en terpentijnolie, het bruine mengsel werd na verloop van korten tijd kleurloos.) Er bestaan zelfstandigheden, die de werking van het jodium op de vette en vluchtige oliën bevorderen en die zelven met het jodium