" ' " "**l'l 1"* "" *‘ 1 *" "“** • ,~«scls uit Binnen- en Bultenlandsche tijdschriften.* Om perubalsem op zijne zuiverheid te onderzoeken schudt men hem met het viervoudig volumen zuivere benzol. Hierdoor wordt slechts cinnameïne opgelost, hetwelk aan het benzol eene gele kleur mededeelt. Eene bruine kleuring zou op asphalt of dergelijken doen besluiten. Laat men het benzol op een horlogeglas verdampen, dan blijven er droppels van eene olieachtige consistentie: //cinnameïne”, terug. Keeds door den reuk kan men thans eene bijmenging van copaïvabalsem ontdekken. Voegt men bij het cinnameïne eenige droppels geconcentreerd zwavelzuur, dan wordt het zuiver kersenrood. Bevat het daarentegen ook slechts eene geringe hoeveelheid van eenige hars, bijv. van copaïvabalsem, dan wordt de kleur geelbruin en na eenigen tijd onderscheidt men violette strepen op een blauwen grond. Zuiver cinnameïne geeft met zwavelzuur eene gelijkvormige massa; bij aanwezigheid van copaïvabalsem ont-• staat eene blauwachtige huid. Voegt men bij 3 gram van dente onderzoeken balsem in eene kleine mortier onder gedurig omroeren 5 gram rook end salpeterzuur, dan verkrijgt men aan het einde der reactie een bruin smerig mengsel. Men overgiet dit met 30 gram gedistilleerd water en wrijft met den stamper goed dooreen. Was de balsem zuiver, dan vormt het water met de balsemmassa een troebel, geel, emulsief mengsel, waarin kleine bruine klontertjes van eene vetachtige consistentie ronddrijven, die zich eerst na langen tijd tot grootere vereenigen. Een met rioinusolie vervalsehte balsem laat het water geheel helder. De balsemmassa vormt groote samenhangende klonters, waarvan de consistentie, naar de hoeveelheid der rioinusolie, weeker of vaster, meer zalfachtig is. Door het salpeterigzuur, hetwelk bij de inwerking van het salpeterzuur ontstaat, wordt namelijk het ricinoliezuur in ricin-elaïdinezuur omgezet en veroorzaakt door het hard worden dat de massa samenkleeft, waardoor zij natuurlijk ook verhinderd wordt, met hét water te emulgeeren. Beide proeven zijn zoo in het oog vallend, dat hij, die ze eens naast elkander gemaakt heeft, niet dwalen kan. (.P/iarm. CentraHi.) Lehmann geeft eene eenvoudige methode op, om retorten van de vastaanhechtende zoutkorst te bevrijden, die bijv. bij de bereiding van salpeterzuur uit salpeter en zwavelzuur, van zoutzuur uit keukenzout en zwavelzuur, van azijnzuur uit acetas natricus en zwavelr zuur, terugblijft. De retorten worden na volledige bekoeling en na voldoende sluiting van den tubulus met den snavel naar boven gehouden, vol water gegoten en dan-met den snavel naar beneden ineen goed vast staand houten of glazen vat met water gezet en eenige dagen aan zich zelf overgelaten. Het zout lost langzamerhand op en, terwijl de verzadigde zwaardere zoutoplossing in het benedenste vat afvloeit, treedt op nieuw water bij de zoutmassa, om zijn oplossend vermogen uitte oefenen. Te Parijs wordt een sponspapier vervaardigd, hetwelk men voornamelijk als verbandmiddel voor wonden enz. bezigt. De bereiding geschiedt, doordat men bij den spijs voor de papierbereiding een uit spons bereiden brij voegt en dan op de gewone wijze verder bewerkt. Het papier zuigt gemakkelijk vochtigheid op en geeft haar slechts moeilijk weder af.

In Bruisen is de aflevering van het chloralhydraat bij handverkoop: verboden en mag alleen op voorschrift van een' geneesheer geschieden. Om de verontreiniging van ferrum pulverisatum met lood te ontdekken (zie No. 52 van den 6den Jaarg ), gaat men volgens Hager op de volgende wijze te werk. Men overgiet ineen porseleinen schaaltje 5 decigram ijzerpoeder met eenige C.C. water, voegt langzamerhand 4 C.C. 25 procentig zoutzuur, later 3 C.C. salpeterzuur bij, dampt na oplossing tot omstreeks J volumen in, voegt alsdan eenige droppels ammonia liquida bij, totdat de zure reactie bijna is weggenomen, verder 5—6 gram acetas natricus met 35—40 C.C. water, kookt 4—5 minuten, filtreert en onderzoekt het filtraat met bichromas kalicus. Naar de hoeveelheid van het bij gevoegde lood ontstaat er dadelijk of na eenige minuten eene gele troebeling of een gele neerslag. Om op eene spoedige wijze de deugdzaamheid van kwikzilver te onderzoeken, giet men volgens Hager in eene reageerbuis omstreeks 3—5 gram van het metaal, 1,5 gram hyposulphis natricus en 5—6 gram water en kookt gedurende eene minuut. Het zuiver of althans het voldoend zuiver metaal behoudt daarbij zijn metaalglans en wordt in het laatste geval alleen een weinig geelachtig. Het onzuiver metaal wordt mat en grijs. Het cadmiumamafgama voor het plombeeren der tanden bestaat uit 26 deelen cadmium en 74 deelen kwikzilver. Kinkhoestensap van Delahaye. 50 Deelen gebrande koffie worden met water tot eene colatuur van 100 deelen uitgetrokken. In dit aftreksel lost men op 1 deel extractum belladonnae en 1 deel extractum ipecacuanhae alcoholicum en brengt eindelijk met 200 deelen tot stroop, Bohlig’s reagens op ammoniak is de oplossing van chloretum hydrargyricum (1 deel in 30 deelen water), waarvan eenige droppels bij 50 C. C. water gevoegd een ammoniak-gehalte van 0,00001 na eenige minuten door eene witte troebeling aanwijzen. Cinnameïne voor reukwerk wordt volgens het voorschrift van Petz op de volgende wijze bereid: J/: balsami peruviani, aetheris aa partes 150, Bene mixtis, filtratisque adde liquoris hydratisnatrici, (pond. spec. 1,32) partes 100. Post agitationem sepone, turn liquorem supernatantem decantha et calore lenissimo ad spissitudinem olei evapora. Hiervan wordt een voortreffelijke reukspiritus vervaardigd onder den naam van Liquor fumalis Petzii naar het volgende voorschrift: ft'; rad. ididis flor. rud. tusae gramm. 60, sem. cardamom minor, gramm, 30, spir. vini rectificatiss. litram 1. Post digestionem per 48 horas liquori filtrato addantur; olei bergamotti gramm, 30, caryophyllorum, citri, lavendulae aa gramm. 2,5, cinnamomi Ceyl., amygdal. amar. aether. aa gtts. 6, neroli, rosarum aa gtts. 40, cinnameïni ex bals. peruv. parati gramm/ 2, Mixta et filtrata serventur.