Tegenwoordig is die concurrentie niets minder dan vroeger, dus worden er geene krachtige maatregelen genomen, dan vrees ik, dat het fabriceeren enkel bij een of meerdere proefnemingen zal blijven. Om dit echter te verhoeden, waag ik het collega’s en andere H. H. aan te sporen, om de handen ineen te slaan, en te trachten eene maatschappij op te richten, die op groote schaal Chinine en andere chemicaliën kan bereiden. De inschrijvingen zoo voor het Kijk als voor onze overzeesche bezittingen, geloof ik, zonder zelfs het ontzaggelijk dagelijics toenemend debiet mede te rekenen, zouden toereikend zijn om zoodanige fabriek alhier te doen bloeien, en wij zouden het groote voorrecht genieten, dat vele menschen daardoor aan brood komen, terwijl nu de voordeelen enkel zijn voor de aannemers en fabrikanten, van welke laatste enkel de buitenlanders.profiteeren. In ons dierbaar vaderland hebben wij plaatsen genoeg, waar men zonder het kostbare heien geschikte fabrieksgebouwen kan zetten, waar de levensmiddelen goedkoop zijn en waar men dus arbeiders kan vinden, die even goedkoop zullen werken als in het buitenland (bijv. Duitschland). De kina zal men in het vervolg van Java misschien goedkooper, ten minste even goedkoop kunnen krijgen als ieder buitenlander, spiritus zal men onbelastbaar kunnen verkrijgen, brandstollen zijn thans zeer billijk in prijs; waarom zouden wij dan niet kannen concurreren ? Aan bekwame mannen zal het niet ontbreken, en door de leiding, onderwijs etc., thans aan de studeerende jeugd gegeven, zal het stellig niet uit kunnen blijven, of wij bekomen mannen, die zoo wel theoretisch als practisch met den vooruitgang der wetenschappen gelijken tred zullen houden, en dus voor de buitenlanders niet zullen behoeven achter te staan. Vroeger waren de Nederlanders in alle vakken zeer gezocht, de latere jaren hebben bewezen, dat zij (misschien dwaal ik) wat op den achtergrond geplaatst worden; laat ons dus toonen in niets bij andere landen achter te zijn. Van harte wensch ik, dat dit weinige voldoende zal zijn bekwame mannen op te wekken, om gelijk men zegt de handen aan den ploeg te slaan, opdat wij spoedig het groote voorrecht mogen genieten eene fabriek van chinine te hebben, welke kan wedijveren met die in het buitenland. A. 17 Aug. 1870. g. Wij kunnen niet anders dan het vaderlandsche plan van den ons bekenden geachten inzender toejuichen en zouden zeer wenschen, dat zijn voorstel geen vox clamans indeserto was, maar bevoegden zich de belangrijke zaak aantrokken. Laat iemand onzer vermogende kunstbroeders den eersten stap zetten, om het verkrijgen van kapitaal mogelijk te maken, ten einde eene maatschappij met aandeelen op te richten, die de zaak exploiteert. Gaarne stellen wijde kolommen van ons Weekblad open tot nadere besprekingen en waar en zoover het mogelijk is, willen wijde zaak ondersteunen. REDACTIE. DE REACTIE OP MORPHINE MET MOLYBDEENHOUDEND ZWAVELZUUR. Men vraagt ons nadere inlichting omtrent het hoogst gevoelige reagens van .Früluie op morphine, waarvan wij in N°. 14 melding maakten bij de //vergiftiging met een mengsel van morphine en strychnine”.

| Eene oplossing van molybdeenzuur in zwavelzuur, die I verkregen wordt door molybdaenas natricus (bijv. 5 mil| ligram) in zwavelzuur (1 C. C.) op te lossen, doet bij opdroppeling op eene geringe hoeveelheid morphine, met azijnzuur, zwavelzuur of zoutzuur verbonden, onmiddellijk eene prachtig violette kleur ontstaan, die later overgaat in blauw, daarna in vuilgroen, waarna eindelijk de oplossing bijna kleurloos wordt. De geringste sporen morphine worden dooreen droppel van dit molybdeenzuurhoudend zwavelzuur aangetoond. Is meer morphine aanwezig, dan gaat, vooral bij de zoutzuur-verbinding, de violette kleur over in zwartgroen of olijfgroen en op sommige plaatsen in fraai grasgroen. Men verkrijgt vooral de verschillende kleurnuancen, indien men het molybdeenhoudend zwavelzuur langzamerhand op de afzonderlijke stukjes morphine laat loopen of ook, indien men vasten molybdaenas natricus op morphine met sterk zwavelzuur bedroppelt. Het reagens moet versoh bereid zijn. Men vraagt ons, in hoeverre den gevestigden apotheker geboden kan worden zijne schutterlijke plichten van wachten betrekken enz. te vervullen, indien hij geen bediende heeft, en men meent dat de 2de alinea van art. 3 der wet, regelende de uitoefening der artsenijbefeidkunst hiertegen strijdt, omdat aldaar gezegd wordt, dat het gedeelte van het huis, waarin het beroep uitgeoefend wordt, steeds door den apotheker of hulp-apotheker moet bewoond zijn. Wij meenen, dat, hoe lastig deze staat van zaken voor een apotheker is, er niets tegen te doen valt. De schutterlijke dienst is eene belasting, bij de grondwet vastgesteld, waaraan zich geen ingezetene kan onttrekken. Ook geeft de wet op de uitoefening der artsenijbereidkunst in art. 18 eiï 19 de regels op, volgens welke bij afwezigheid van den apotheker moet gehandeld worden. Mijnheer de Redacteur! Wat zegt ge van den collega, die in het Handelsblad van Zondag 21 Augustus H. H. Directeuren van ziekenbossen of dergelijke inrichtingen garandeert elk recept op staanden voet binnen een kwartier uur tijds te zullen gereed maken? Vlug, niet waar? Maar ook altijd mogelijk en daarbij altijd naar de regelen der kunst? Ik meen dit te mogen betwijfelen. Ook begrijp ik niet welk verband er tusschen deze vlugheid en de vermelde //Duitsche clientele”*) bestaat. Hartelijfc wenschte ik voor de eer van onze professie, dat collega’s dergelijke handelingen nalieten. Houd het mij ten goede, dat ik meende deze advertentie niet maar zoo zonder aanmerkingen te moeten laten voorbijgaan, maar in ons Blad, waarin de eerder pharmacie steeds zoo luid gehandhaafd wordt, de vinger op de wond te leggen. Hoogachtend, enz. X. De apotheker en fabrikant van mineraalwater-toestellen Gessler te Halle heeft aan het Pruissische ministerie van oorlog aangeboden aan de apothekers, die inden tegenwoordigen oorlog zich inde vervulling hunner verplichtingen als veldapothekers of onder de wapenen tegenover den vijand buitengewoon onderscheiden, na het eindigen van den krijg eene mineraalwater- en champagne-machine ter waarde van 150 thalers (omstreeks 270 gulden) gratis te vereeren. *) Kennelijk eene drnkfont. In eene latere annonce staat: „drukke clientele”. j;e(j