leuze phthisis. Vroeger gaf hij daarvoor eene mixtuur, bestaande uit: Jtf: 01. jecoris asell. gramm. 350, cbloreti calcici » 4, olei amygdal. amar. aeth. sive anisi. n 2. Later is hij op het denkbeeld gekomen de levertraan met de kalk te verzeepen. De Beek geeft voor deze kalk-levertraan-zeep de volgende methode van bereiding op Men neemt poedervormige gebluschte kalk 600 gram. , levertraan 500 // regenwater 1700 n Men mengt aan den eenen kant het kalkhydraat met I zijn twee en, een halfvoudig gewicht kokend water aan j en vormt er eeue kalkmelk van, die aan den areometer ! van Beaumé 18° aanwijst. Aan den anderen kant brengt j men de levertraan na bijvoeging van 200 gram warm water ineen porseleinen schotel of niet vertind koperen bekken (bij een vertind bekken zou de kaik aan de wanden hechten) ruim genoeg, om het dubbel volumen der beide vloeistoffen te bevatten. Men schudt het olieachtig mengsel ondereen, om eene volkomen emulsie te verkrijgen, en brengt er dan bij gedeelten en onder gedurig omroeren de kokende kalkmelk bij. Men verwarmt de massa langzamerhand tot koking en onderhoudt deze koking gematigd, voordurend omroerende, totdat de kalk geheel verdwenen is en de zeep eene gele gelijkmatige kleur en eene vaste en homogene consistentie heeft aangenomen. Men giet de moederloog af, die geheel helder is geworden, wascht de zeep voortdurend met groote hoeveelheden water af, haar met eene breede houten spatel knedende, totdat het afwaschwater kleurloos afloopt. Men verdampt de zeepachtige massa eindelijk bij een zeer zacht vuur, doch bewaart haar niet tot gebruik, voordat alle vochtigheid verdwenen is. Aldus bereid komt de kalk-levertraan-zeep voor als eene weeke pasta van de consistentie van week gemaakt was. De kleur is witgeel, de smaak flauw en weinig karakteristiek. Indien zij zuiver is, kraakt zij niet tussehen de tanden en laat op de breuk geen deeltje vrije kalk waarnemen. Yan zuivere levertraan bereid, is zij geheel reukeloos. Gewoonlijk bezit zij echter een zwakken reuk naar levertraan, dien men dooreen paar droppels aetheerische amandelolie wegneemt. Versch bereid bevat zij 15 a 19® water. Zij is onoplosbaar in water en dit levert zelfs een criterium voor bare zuiverheid op. Heeft de verbinding tussehen levertraan en kalk niet volkomen plaats gehad, dan verschijnen er bij behandeling met water olieaohtige. droppels of het afgefiltreerde water wordt troebel door oxalas ammonicus. Ook alcohol lost deze zeep weinig op, aether, chloroform, zwavelkoolstof en terpentijnolie maken haar week, en scheiden haar na verloop van eenigen tijd ineen oplosbaar en een onoplosbaar gedeelte. Aan de lucht wordt de kleur bruiner. Men bewaart haar daarom na de bereiding ineen vat met koud water. Om de bereiding wel te doen gelukken, moeten eenige voorzorgen in acht genomen worden. I°. De kalk en de levertraan moeten volkomen zuiver zijn; 2°. Op de opgegeven verhoudingen moet nauwkeurig worden gelet; 3°. Bij de bewerking zelve zij men vooral opmerkzaam, dat men de kalkmelk warm bij de levertraan en het water voege en de vloeistoffen niet vooraf, maar gezamenlijk verwarme. Dan is de bewerking binnen een half uur afgeloopen. Ook moet de koking matig zijn.

De gewone vorm, waarin van den Corput dit geneesmiddel voorschrijft, is die van boli of pilulae van S5 a3O centigram (3| a grein), geïnvolveerd in suiker of pulvis radicis iridis florentini of omgeven met de aetheerisohe tinctuur van tolubalsem. Ook dient de zeep wel als vehiculum voor morphine, extraotum aconiti, hyoscyami enz. Een mengsel van 20 gram der kalk-levertraan-zeep met 4 droppels oleum amygdalarum amararum aethereum levert eene zeer goede massa, om met de aetheerische tinctuur van tolubalsem omgeven en nog vochtig in suiker gerold te worden. Ook kan men de pillen in eene doos in eene geconcentreerde gomoplossing brengen, ze vervolgens in poeder van suiker rollen en dan aan eene matige warmte blootstellen Zij kunnen worden glad gemaakt en met eene witte huid bedekt, door ze te rollen in syrupus simplex, die oververzadigd is met poeder van suiker. BEWAKING DEK PHAEMACEDTISCHE STROPEN. Het is eiken apotheker bekend, welk bezwaar eene goede bewaring der syrupi oplevert. Yele vruchtensappen gisten en schimmelen gemakkelijk en niettegenstaande de zorgvuldigste bewaring geschiedt het maar al te vaak, dat de receptarius op den oogenblik, dat hij eene stroop noodig heeft, haar ineen zuurgeworden staat vindt. Men poogt haar dan door verwarmen te herstellen, maar zij Vervalt maar al te snel weder inde oude fout. Vóór 3 a 3 jaar meende men inde kristalsuiker eene voldoende hulp gevonden te hebben, maar deze heeft ook al dikwijls inden steek gelaten. Inde Pharmaceutische Zeiiung wordt thans eene nieuwe methode tot het bewaren der stropen opgegeven, namelijk in gefiltreerde lucht. Het is reeds van vóór vele jaren bekend en herhaaldelijk bevestigd, dat alle vloeistoffen, die aan eene spoedige omzetting onderhevig zijn, zich aanmerkelijk beter houden, indien zij in gefiltreerde lucht bewaard worden. Ingevolge hiervan heeft de berichtgever vóór 6 weken syrupus althaeae, papaveris albi en liquiritiae bewaard in eene flesch gesloten met eene doorboorde kurk, waarin zich eene open glazen buis bevindt, die aan het benedeneinde een weinig katoenep watten bevat, De stropen zijn tot heden geheel helder en frisoh gebleven, niettegenstaande zij op eene tamelijk warme plaats gestaan hebben. Uittreksels wit Sinmcss- csa tSuitcnlandsche tijdschriften. Vloeibare pepsine wwdt volgens Scheffer te Louisville bereid door 2jh kilogram slijmig membraan van varkensmagen, kilogram glycerine, ■ 2 liters water en 190 gram zuiver zoutzuur gedurende 86 uren te macereeren, waarna de vloeistof afgegoten, het terugblijvende nog eens met liter water van 3—3 uren wordt gemacereerd, terwijl deze bewerking nog met kleine hoeveelheden water wordt herhaald, totdat 5 liters vloeistof verkregen zijn, De verkregen vloeistof is slijmig, troebel en onaangenaam van reuk. Na eenige dagen echter wordt zij helder, en zet zich een bezinksel van slijm af en na filtratie verkrijgt men eene stroogele vloeistof van zeer zwakken reuk. 80 Gram dezer vloeistof lossen 6 gram versch gecoaguleerd eiwit in 4—6 uren op.