In het Geneeskundig Tijdschrift wordt een artikel gevonden van de hand van dr. Stokvis, waarin het onderwerp van den dag, de overgang van het medicinaal tot het metriek gewicht inde geneeskunst uitvoerig besproken wordt. Ook de heer S. is het geheel met ons eens omtrent de geheele onbruikbaarheid der officiëele herleidingstafel en wijst dit dooreen paar voorbeelden aan. Een gewoon recept van bismuthpoeders van den volgenden inhoud: nitrat. bismuth. basic. gr. XXIV, carbonat. et hydrat. magnes. dr. |3, sacchar. lactis dr. 1, m. f. pulv. N°. 12, wordt volgens de officiëele herleidingstafel berekend: nitrat. bismuth. basic. gramm. 1,663, carb. et hydrat. magnes. gramm. 1,953, sacchar. lactis gramm. 3,906. Het recept voor een ohininedrank: sulph. chinin. gr. XII, acid. sulphur. dilut. dr. 1, aquae destillat. unc. YI, verschijnt als: sulph. chinin. gramm. 0,781, acid. sulphur. dil. gramm. 3,906, aquae destillat. gramm. 187,500. De apotheker, die 3,906 gram suiker of verdund zwavelzuur moet afwegen, zou, zooals S. zegt, recht hebben den schrijver van het recept met van Zeggelen’s baker toe te roepen: //Doe jij het zelf, Meneer!” Tot eene goede regeling der zaak beveelt dr. Stokvis de geneesheeren aan, geheel met het oude systeem te breken. Aan de oude trouwe vrienden, de //behabige runde Unzen”, de //nette adrette Drachmen”, de //biedern gekrümmte Scrupel” moet geheel vaarwel worden gezegd, de geneesheer zal zich in het nieuwe systeem moeten //hineindenken”. Het best komt hem daarbij voor, dat de geneesheeren de officiëele rednctie-tabel geheel ter zijde stellen en, nog verder gaande dan dr. Eresenius in zijn werkje Dus Grammmgtwicht fhetwelk wij in N°. 3 van den loopenden Jaargang uitvoerig behandelden) wenscht hij, dat de geneesheeren bij het overbrengen der oude formulae in metriek gewicht het grein 5 centigram, de scrupel r= 1 gram, de drachme = 3 gram, het once = 25 gram besohomven, onder dien verstande, dat daarnaar nu ook verder de doses geregeld worden, bijv. het aantal pillen of poeders gereduceerd wordt van 6 tot 5 (van 13 tot 10, van 34 tot 20, van 36 tot 30, van 48 tot 40, van 60 tot 5 0 enz.). In mixturae kan de I verhouding door het volumen vloeistof gevonden worden. Om den apotheker het afwegen gemakkelijk en snel ! uitvoerbaar te maken, lette de geneesheer er op, dat de ! apotheker slechts gewichten van 1,3 en 5 gram (met hunne veelvouden en onderdeelen) ter zijner beschikking heeft, en schrijve zooveel mogelijk hoeveelheden voor, die daaraan beantwoorden. De voorslag van dr. Stokvis komt ons uitermate praktisch voor, en het zou zeer veel moeilijkheden uit I den weg ruimen, indien de geneesheeren konden en wilden besluiten, hunne recepten op de aangegeven wijze in te richten. Het helpt ons, apothekers, echter niet met betrekking tot de praktische onbruikbaarheid der officiëele herleidingstafel. De geneesheer kan met een gerust geweten deze geheele tafel negeeren, geheel anders staat het bij ons, apothekers, en bij de als apothekers optredende geneeskundigen. Niet voor de geneesheeren, maar voor de apothekers en voor de als apothekers optredende genees-

heeren wordt de officiëele tabel bij de wet verplichtend gesteld, wij herhalen Let, naar onzes inziens enkel met het doel om de recepten der geneesheeren, die met oud medicinaal gewicht zijn geschreven, benevens oude magistrale voorschriften, wettig te kunnen gereed maken. De wetgever is van de meening uitgegaan, dat vele geneesheeren de oude gewoonte niet zoo gemakkelijk zullen verlaten, en hij heeft zich een overgangstijdperk van 5 jaar voorgesteld, gedurende welke de officiëele tabel, op straffe eener geldboete van drie gulden, inde plaatsen, waar geneesmiddelen gereed gemaakt worden, zichtbaar voorhanden moet zijn. Wij, apothekers, mogen dus de herleid,ing staf el niet nvernalatigen" zoo als dr. Stokvis zegt, maar zijn wettig aan haar gebonden. Van daar onze sterke aandrang tot verandering en verbetering der tabel. In het artikel van dr. Stokvis komen nog een paar punten voor, die wij nuttig achten met een enkel woord te bespreken. Dr. S. erkent met ons, dat de apotheker door de wet niet verplicht wordt zich van maten te voorzien. Hij zou het echter wenschelijk achten, dat de geneesheeren zich bij het voorschrijven van vloeistoffen van maat blijven bedienen en de hoeveelheden in cubiek-centimeters uitdrukken. Al willen we ons niet aan letterknechterij schuldig maken door te verklaren, dat cubiek-centimeters (die volgens de benamingen der wet dus „milliliters” zour den moeten heeten) bij de wet niet bekend zijn, wij meenen echter ernstig bezwaar te moeten maken tegen het voorschrijven van alle vloeistoffen in maat, althans wanneer het vroegere medicinaal gewicht eenvoudig in cubiekcentimeters wordt overgebracht. Het is waar, er worden tot heden wel in alle apotheken maten met medicinaal gewicht (eigenlijk ook nu onwettige, ongeijkte maten) .gebruikt en de vloeistoffen, die in specifiek gewicht met water overeenkomen of weinig daarvan verschillen, gemeten, maar in elke geordende apotheek worden ook nu vloeistoffen, die in specifiek gewicht aanmerkelijk van het wafer verschillen, zooals bijv. aetljer sulphuricus, chloreti ferrici solutio, acidum phosphoridfm enz., bij de receptuur gewogen. ' Voor stropen en ook voor vette olJert* worden afzonderlijke maatjes gebruikt, waarvan het volumen met het gewicht correspondeert. Met betrekking tot de toekomstige'nomenclatuur bij de metrieke gewichten wordt door dr. S. aanbevolen niet alleen vóór de gewichtshoeveelheid gram te zetten, maar daar achter nog eens eentigram, o^so oentigr., gram 1,03 centigr. Ons zou het beter voorkomen het woordje gram vóór de gewichtshoeveelheid weg te laten, tenzij men bepaald geheele grammen voorschrijft, maar bij fracties van het gram enkel het woord centigramm. er voor te zetten, bijv. inde opgegeven voorbeelden: centigramm. 5 centigramm. 103. Uittreksels uit Binnen- en Kultenlandsclie – tijdschriften. De dusgenoemde zwarte Italiaansche pillen bevatten een mengsel van aloë en ijzer. Eén pil ’s avonds genomen, is voldoende om den volgenden dag zonder pijn stoelgang te bewerken. De Eedactie der Industrieblatter geeft op, dat deze pillen, welke men onder den aangeduiden naam in elke apotheek in Duitschland aantreft, dooreen ieder zonder schadelijke gevolgen kunnen genomen worden. Het is nog niet bekend, welke modificatie de aloë dooide verbinding met ijzer ondergaat, maarde ondervinding heeft de voortreffelijke werking bevestigd.