12°. Eegeling van de uitoefening der pharmacie volgens de wet van 1865. 13°. Wordt verlangd, dat, evenals aan officieren van gezondheid vergunning is verleend te concurreeren met de civiele geneesheeren, ook aan militaire apothekers worde toegestaan uit eigen voorraad geneesmiddelen te verstrekken op plaatsen, waar een civiel apotheker gevestigd is. Laatstgenoemd verlangen komt ons niet vatbaar voor om ingewilligd te worden, dewijl hier de militaire ambtenaar als koopman zou optreden, hetgeen in meer dan één opzicht ondoelmatig en onwenschelijk is en te veel gelegenheid tot misbruik aanbiedt. De heer H. Brom, apotheker te ütreeht, verzoekt ons de volgende recepten in het Weekblad te taxeeren; Jf : pepsini Edam 0,5 500 milligr. peps. Edam ƒ 1,25 sacchari alb. 6,0 6 gram sacohar. . . // 0,02 M. f. pulveres N°. 9. 9 poeders 3de categ. // 0,36 _ ƒ 1,63 over te brengen in // 1,65 pf: pepsini Edam 0,8 800 milligr. peps. Edam ƒ 2,00 sacchari alb. 8,0 8 gram sacohar. . . // 0,02 M. f. pulveres N°. 12.12 poeders 3de categ. // 0,48 ƒ 3,60 deooct. chin. fusc. 200,0 30 gram cort. chin. pulv. (ex. 30,0) gross, / 0,375 syr. papav. 30,0 gereedmaken Sde categ. // 0,30 Misce. 30 gram syr. papav. // 0,15 flesch // 0,10 _ ƒ 0.92*' over te brengen in 95 ets. In het Pharm. Weelél. N°. 3 komt eene verbeterde methode voor van É. inde Pharm. Zeitung, daarin bestaande, dat de oplossing van iodetum ferrosum gefiltreerd wordt in syrupus simplex. Deze methode wordt door mij reeds jaren lang gevolgd, met de volgende wijziging. De solutio iodeti ferrosi wordt niet direct gefiltreerd in syrupus simplex, maar ineen afzonderlijk fleschje. Het kan gebeuren dat het filtrum breekt, en, is dan de troebele oplossing met het zwevende ijzerpoeder inden syrupus simplex gekomen, zoo heeft men de grootste moeite de stroop helder te krijgen, bij kleine hoeveelheden is dit onmogelijk. Dit wordt door afzonderlijke filtreering voorkomen. Rotterdam, J. Snoep, 9 Oct. 1876. Apotheker. BEPALING VAN HET K INI NE GE HALTE IN KININEPOEDEES MET SUIKER. Voor deze bepaling nam ik 200 milligram sulphas chinini en 600 milligram 'suiker, mengde ze onder elkander, bracht ze in eene burette, onder toevoeging van 15 C.C. water en zoö veel ammonia tot de ammoniakreuk nog goed waar te nemen was, vervolgens 12 C.C. aether. De burette werd met een kurk goed gesloten; van tijd tot tijd gedurende eenige minuten goed geschud en daarna in rust gelaten. Toen de scheiding tusschen de aether- en waterlaag volkomen was bereikt, werd onder de burette een kolfje met filter aangebracht, de burette van boven geopend, door het kraantje de waterlaag volkomen verwijderd en de aetheerische vloeistof na filtratie opgenomen ineen van te voren getareerd uitdampschaaltje, dat nu boven een waterbad werd geplaatst. De waterige vloeistof werd opnieuw met eene hoeveelheid aether geschud, inde burette gedaan en behandeld als boven, het kolfje en de burette werden goed omgespoeld en vervolgens de aetheerische vloeistoffen op het waterbad langzaam verdampt. Zij bedroeg na droging 190 milligram. De proef werd nog eenige keeren herhaald, doch met dit onderscheid, dat ik na volkomen verwijdering van de waterlaag, . de aetheerische vloeistoffen niet op een filtrum, maar direct op een getareerd uitdampschaaltje liet afvloeien en tot droog verdampen. Zij bedroeg toen 196—200 milligram. Het spreekt van zelf dat ik bier geen absoluut zuiver praeparaat kan verwachten, tenzij men de aetheerische vloeistof filtreert, maar ook dan nog lijdt men altijd eenig verlies en de onzuiver-

heden, die men soms op het filtrum mocht vinden, zijn dan ook van zoo’n luttele en geringe beteekenis, dat zij met het bloote, zelfs met het scherpstziend oog niet of nauwelijks zijn op te merken, en bovendien voor eene bepaling als deze inde practijk volstrekt niet schaden. De aetherproef voldeed mij uitmuntend, zij bewerkt eene volkomene afscheiding tussohen de twee lagen, iets wat ik bij de chloroformproef niet zoo nauwkeurig kon waarnemen. Terwijl nu door herhaalde proefnemingen de vrij nauwkeurige afzondering van de kinine is gebleken,, zoo meen ik toch volgens de hierboven besproken wijze van onderzoek en door de verkregen resultaten de deugdzaamheid dezer methode zeer te mogen aanbevelen. Kampen, 10 Oct. 1876. D. tan der Weerd. Dezer dagen ondervonden wij ook in onze apotheek de gevolgen van hetgeen er geschiedt, wanneer terpentijnolie met chloorkalk in aanraking komt. Onverwachts stegen rook en dampen op uit eene pot met chloorkalk in eene kast geplaatst; bij onderzoek bleek, dat dooreen toeval eenige droppels terpentijnolie op eene daarbovenslaande plank gestort en door de voeg der plank in de pot gevallen waren. Indien men de berichten omtrent de uitwerking der // Adulterations-Act" in Engeland nagaat, ziet men dat hoofdzakelijk melk (met water) en brood (met aluin) vervalsoht bevonden worden. Eene melkvervalsching wordt meestal met eene boete van f 3, eene broodvervalsching met eene boete van f 12 gestraft. De //publiek Analysts” moeten bij het verhoor vaak op hunne hoede zijn tegen het ondervragen van de verdedigers der beschuldigden. Eens duurde zulk een ondervraging l'/j uur. De verdediger betwijfelde de mogelijkheid om aluin met voldoende zekerheid in brood te kunnen aanwijzen. De analyst kwam echter zegevierend uit den strijd; zijne bondige antwoorden overtuigden den rechter van de zekerheid zijner /wetenschap en ook de verdediger gaf zich geheel gewonnen. Als nieuwe vervalsching wordt vermeld die van bruine suiker met zand en sinters, die in voorkomen daarop volkomen gelijken. Aan de Public Health ontleenen wij behalve het bovenstaande nog de mededeeling vaneen eigenaardig bedrog bij een examen. In 1872 meldde zich voor een examen te Glasgow een student inde medicijnen aan. Het examen werd afgenomen en het diploma uitgereikt. Later toen genoemde persoon als adsistent bij een geneeskundige in betrekking wilde treden, rees er (doof welke oorzaak wordt niet beschreven) twijfel omtrent de echtheid van het diploma. De zaak werd nader onderzocht en nu bleek het, dat de examinator niet den student voor zich had gehad, maar een persoon, die zich met het opleiden van jongelieden voor examens bezig hield, onder den gefingeerden naam vau den student opgetreden was en hem na goeden uitslag het diploma, op naam van den student uitgereikt, had ter hand gesteld. Beiden zijn thans voorloopig in arrest genomen, beschuldigd van bedrog in openbare handeling en geschrift. In het Viertejahrsschrift für gerichttliche Afefew, 25ste Band, Iste Heft; vindt men de mededeeling eener phosphorvergiftiging, waarbij in het lijk eener vrouw, zes weken na den dood opgegraven, volgens de methode van Mitscherlich nog duidelijk vrije phosphorus kon aangewezen worden. Maag, twaalfvingerige darm, dunne en dikke darm werden aan het onderzoek onderworpen. Troeven met zilveroplossing gaven gelijk resultaat. Uit het destillaat der buizen bij de methode van Mitscherlich werd eene quantitatieve bepaling gemaakt voor eene benaderde berekening van de hoeveelheid gebruikten phosphorus. Het destillaat werd daartoe met chloorgas verzadigd en het vat, bedekt, gedurende 24 uren weggezet. Ha verloop van dezen tijd werd de naar chloor riekende vloeistof tot een gering volumen verdampt, met zuivere natronloog in overmaat verzadigd, in eene platinaschaal tot droog uitgedampt, het residu tot zwak gloeien verhit, in water opgelost, bij de oplossing eerst chloorwaterstofzuur, dan eene chloorammoniumhoudende oplossing van chloormagnesium gevoegd en eindelijk met ammonia liquida in overmaat verzadigd. Er ontstond een rijkelijke neerslag, die alle kenmerken droeg van ammoniummagnesiumphosphaat: NH4 Mg PO4 -f- 6 H2 O, Na affiltratie, uitwassching met zwak ammoniakaalwater, gloeiing en weging bleven er 0,0555 gram magnesium-