paraphosphaat: Mg, P3 07 over, correspondeerende met 0,0157 gram phosphorus. Dewijl de gebezigde inboud der beide buizen slechts % van het _ geheele destillaat der darmdeelen bedroeg en deze laatste slechts een vierde van het geheele darmkanaal geweest waren, zoo zou men, veronderstellende dat de phosphorus in het geheele darmkanaal gelijkmatig verdeeld was, als gezamenlijke hoeveelheid van den vrijen phosphorus, bij het scheikundig onderzoek gevonden, 94 milligram kunnen berekenen, eene hoeveelheid reeds voldoende tot vergiftiging, De werkelijk aanwezige hoeveelheid was zeer waarschijnlijk veel grooter geweest. In hetzelfde Heft van genoemd Tijdschrift wordt tevens de vraag behandeld of een waterachtig aftreksel der koppen van phosphorusbevattende lucifers al dan niet vergiftig is. Zeer dikwijls doet zich het geval voor, dat misdadigers, onbekend met de onoplosbaarheid van phosphorus in water, een dergelijk aftreksel maken en zelfs door linnen zijgen, om het alsdan met koffie, thee, enz. te vermengen. Sommige gerechtelijk-soheikundigen hebben den vergiftigen aard van dit aftreksel ontkend. Prof. Fischer daartegen deelt mede, dat volgens zijn onderzoek een dergelijk aftreksel, zelfs door linnen gezegen, altijd hoogst fijn verdeelde phosphorbolleljes als eene emulsie bevat en het toedienen van dit water dus wel degelijk tot de phosphorvergiftigingen gerekend moet worden. De scheikundig-gerechtelijke mededeelingen in genoemd VierteljahrsscJirift, uitgegeven door dr. Hermam Eulenberg te Berlijn, trekken steeds in hooge mate onze aandacht wegens de duidelijke omschrijving, leerzame voorstelling en juiste gevolgtrekkingen. Ineen klein land als het onze komen dergelijke gerechtelijke gevallen te zeldzaam voor, dan dat voor een Tijdschrift van dezen tendenz voldoende stof kan gevonden worden. Mededeeling der rapporten en verslagen van de enkele gevallen in geneeskundige tijdschriften is echter steeds in hooge mate gewenscht. Bij het uitstekend voorbeeld, dat wij in Eulenberg’s Vierteljahrsschrift voor ons hebben, zou het, dunkt ons, moeite en kosten beloonen om jaarlijks te verzamelen en uitte geven, wat binnen en buiten ’s lands op liet gebied der gerechtelijke geneeskunde voorvalt. Practici maar vooral studiosi zouden er hun voordeel mede doen. In Duitschland is thans een afzonderlijke leerstoel voor de Medicina forensis opgericht, en in onze nieuwe wet op het Hooger Onderwijs wordt inde vakken, waarin aan elke universiteit onderwijs gegeven moet worden, inde faculteit der geneeskunde onder i. de gerechtelijlee geneeskunde en inde faculteit der wisen natuurkunde onder m. de toxicologie genoemd. Het ter aanvoering van het versche vleesch uit La Plata naar Eouaan bestemde schip Ie Vrigorijique is ingericht om eene lading van 250,000 kilogram in 35—40 dagen over te brengen. De koude wordt door middel van vijf reservoirs, houdende ieder 100 liter methyl-aether, veroorzaakt. Door de beurtelingsohe verdamping en condensatie van den aether in ijzeren geleidingen wordt de daardoor veroorzaakte koude aan de chloorcalciumwater houdende cilinders medegedeeld en daardoor de temperatuur inde kamers, waar het vleesch is opgepakt, afgekoeld. De waterreservoirs, inde groote vleeschkamer aangebracht, bedekken zich met eene ijskorst en het verblijf inde afgekoelde lucht vereisoht eene warme kleeding om er slechts een korten tijd in te kunnen vertoeven. In plaats van het voor jaren door prof. Gunning aanbevolen chloretum ferricum, om slecht water drinkbaar te maken, is door O limans met het beste gevolg ferrum dialysatum aangewend. Zeer onzuiver rivierwater met ongeveer 1 gram ijzeroplossing op den liter vermengd, leverde na bezinking en filtratie een zoo zuiver water, dat het voor verschillende doeleinden kon gebruikt worden. Kumys-extract. Onder dezen naam worden vloeistoffen inden handel gebracht, die, bij de melk gevoegd, deze in gisting doen geraken en op die wijze de bereiding van kumys inde huishouding gemakkelijk maken. De volgende samenstelling is, volgens Hager, bijzonder geschikt tot het bereiden van zulk een melkwijn.

100 Gram poeder van melksuiker, 100 gram zetmeelsuiker (druivesuiker), 300 gram rietsuiker, 36 gram bioarbonas kalicus, 33 gram keukenzout worden in 600 gram kokend heete zoete wei opgelost, na bekoeling met 100 gram spiritus vermengd, waarna eindelijk 100 gram vloeibare gecoleerde biergist bijgevoegd worden. Het goed dooreengeroerd mengsel wordt in flesschen van j- liter opgeborgen en na dichte verkurking op eene koele plaats bewaard. Yoor het bereiden van de kumys doet men in eene sterke literflesch afgeroorade, zwak lauwwarme koemelk en 5—6 lepels van het vooraf goed geschudde kumys-extract, zoodat de flesch tot 3—4 centim. onder de kurk gevuld is en zet haar een halven dag op eene plaats van gemiddelde temperatuur (16—20° C.), vervolgens op eene koele plaats en schudt van tijd tot tijd om. 11/»I1/» —2 Dagen na de vermenging is de kumys geschikt om gedronken te worden. Bij het onderzoek naar de voedingswaarde vaneen praeparaat, genaamd //Leguminose’-, bestaande uit fijn verdeeld meel van peul- en graanvruchten en bestemd tot bereiding eener soep voor zieken, nam Strümpell tot grondslag de hoeveelheid stikstof, die inde faecaliën als ongebruikt teruggevonden wordt. Tan 28,9 gram stikstof, inde gebruikte Leguminosa aanwezig, werden 3,04 gram, d.i. 10,5 perc. inde faecaliën teruggevonden eu waren dus niet opgenomen. Deze verhouding komt zeer nabij die van het vleesch. Van linzen, op de gewone wijze gekookt, gaan daarentegen 40 perc. stikstof verloren. Onderzoek van melk volgens Marchand. Bij de methode van Marchand wordt uitgegaan van de stelling, dat onvervalschte melk 2,9 pCt. boter bevat, De Marchandsche botermeter bestaat uit eene in 3 gelijke deelen verdeelde buis, waarvan het bovenste gedeelte zoodanig gegradueerd is, dat elke graad met 1 gram boter overeenkomt. Men vult de buis met de te onderzoeken melk tot de eerste afdeelingsstreep, voegt eeuige droppels kaliloog bij, giet dan tot aan de tweede streep aether bij en schudt alles om, waardoor men eene volkomen heldere oplossing verkrijgt. Men voegt er nu 85 pereentigen spiritus bij, schudt opnieuw en verwarmt in het waterbad tot 40° C. Na 20 minuten drijft de boter op de heldere vloeistof en men kan hare hoeveelheid door middel van de opgegeven gradueering leeren kennen. Dewijl er altijd eenige boter inde aetheerische vloeistof achterblijft, heeft M. een tabel opgemaakt, waardoor de analyse gerectificeerd en exact wordt. Schaer heeft gewezen op de sterke groene fluorescentie eener tamelijk geconcentreerde oplossing van sulphaat van kinidine in chloroform, die eenigen tijd in het diffuse daglicht bewaard was. De fluorescentie was langzamerhand toegenomen. Zij heeft eene kleur en intensiteit, die veel gelijken op die van eenige oplossingen van uraanzouten. De groene fluoresceerende zelfstandigheid, misschien gevormd door zekere minime bijmengsels van het voor zuiver gehouden chloroform, staat eigenaardig tegenover de prachtig blauwe fluorescentie, die kinine en cinchonine in eene verdunde zwavelzure oplossing, doch niet in chloroform, vertoonen. ERRATA in N° 23. Blz. 3, kolom 2, regel 4 van boven staat: nFacciënium", moet zijn: // Vaccinium”; regel 39 van boven staat: //S9 Cl3” en //Pe2Ci5”, moet zijn: //Sb Cl3” en //Pe2016”. Zaterdag 7 October zijn nog als apotheker toegelaten de heeren : J. Timmer Jz., geb. te Harlingen, P. v. Asperen, // // Leeuwarden. Bij het praktisch hulpapothekers-examen zijn tot heden (Vrijdag middag) geslaagd de heeren: G. Plankeel, geb. te Middelburg, L. Q. Eobaard Kz. // // Hoogeveen, R. P. H. Richemont, // // Rotterdam, H. J. de Zanijer, // // Groningen, M. Romein, // // Leeuwarden, P. de Haas, // // Stads-Kanaal, G. P. 11. Vriens, // // Rotterdam, H. Paber, // // Leeuwarden, J. H. Schaffers, // // Venlo, H. Beker, // n Rotterdam, A. C. Roem, // u Alkmaar, J. ïimmers, // // Sittard. Zaterdag eindigt dit examen, en wordt de eerste zitting der commissie gesloten.