gedurig omroeren in het waterbad zoolang verhit, totdat de joodoplossing geene reactie op zetmeel meer geeft. Alsdan neutraliseert men met koolzure kalk en laat twee dagen koud staan, waarna men filtreert en in eene porseleinen schaal in het waterbad verdampt. Heeft men zoover verdampt, dat het terugblijvende inde schaal niet meer aan de vingers kleeft, dan steekt men de taaie massa met eene spatel uit, trekt haar dun uit en droogt haar op papier inde droogkast. De opbrengst is 320 deelen. De loog van Walz tegen de schurft van schapen en honden wordt volgens Hager het best volgens het volgende voorschrift vervaardigd; Jf: carbonatis natrici cryst. gramm. 350. Solve aquae tepidae gramm. 500. Turn admisce anilini crudi gramm. 20, acidi carbolici crudi gramm. 100, glycerini crudi gramm. 100, chloreti ammonici gramm. 60, aquae quantum sufficit ut mixtura sit ponderis 1000 gramm. Deze hoeveelheid wordt met 13 liter water tot wassching aangewend, of beter als bad door haar in 17 liter lauwwarm water op te lossen (of van alles in deze evenredigheid zooveel te nemen, als tot een bad noodig is). Ozonaether wordt volgens Hager bereid door in eene glazen kolf, die in koud water geplaatst is, baryumperoxyde met aether te overgieten en dan droppelsgewijze 5 prooentig zoutzuur bij te voegen. Men schudt van tijd tot tijd alles dooreen. De verhoudingen zijn: baryumperoxyde 1 deel, 5 proceutig zoutzuur 9 deelen, aether 50 deelen. Men laat een dag bezinken en giet af, of wel men neemt den aether met eene pipet op. Absoluut zuivere glycerine onverdund, dus bij eene concentratie van 28° B. en daarboven aangewend, -werkt als een wateronttrekkend lichaam, evenals absolute alcohol, brandend op de huid. Ten gevolge hiervan wordt opgemerkt, dat de glycerine nooit onverdund tot geneeskundig gebruik moet worden aangewend. Gille maakt opmerkzaam op de vervanging van den officinalen prismatischen borax met 47,10 proc. kristalwater door den octaëdrischen met 30,81 proc. kristalwater, die door hem inden laatsten tijd bijna altijd in de Belgische apotheken en drogistwinkels is aangetroffen. Wegens dit verschil in kristalwater is de vervanging in de pharmacie niet zonder beteekenis, en mag bij eene nauwkeurige bereiding der geneesmiddelen niet plaats hebben, al levert zij ook geene bepaalde nadeelige gevolgen op. De pharmaceut, die geen prismatischen borax bezit, is dus verplicht dezen in octaëdrischen over te brengen. Men zou zulks door de berekening kunnen vinden, maar, dewijl men niet zeker is, dat al de borax inden handel geheel uit octaëdrischen bestaat, is het veiliger den borax op te lossen en hem bij 5 6° C. of lageren graad van warmte te laten kristalliseeren. Het is toch bekend, dat oplossingen van borax bij 79° C. octaëdrische kristallen leveren, terwijl bij 56° O. en minder de prismatische worden verkregen. De kristallijne vorm, de afzonderlijke, doorschijnende en verweêrende kristallen zijnde voornaamste physische

kenmerken, om den officinalen borax van den borax uit den handel te onderscheiden. De bepaling van het watergehalte zou de meeste zekerheid tot herkenning opleveren. Widemann deelt mede, dat het ijzersaccharaat, volgens het voorschrift van Hager bereid, wel inden eersten tijd volkomen oplosbaar is, maar na eenige weken bijna geheel onoplosbaar wordt, al bewaart men het in goed gesloten flesschen. Om dit nadeel te verhelpen, voegt hij bij bet ijzersaccharaat, hetwelk men wil oplossen, eenige droppels ammonia liquida, waarna het dadelijk oplost. De overvloedige ammoniak kan door verwarming gemakkelijk verwijderd worden. Verscheidenheden. Weidl heeft in het extractum carnis Liehigii eene tot heden onbekende stikstof houdende verbinding ontdekt, die constant daarin voorkomt, en volgens hare formule: C7 H3 N4 05, inde nauwste betrekking staat tot theobromine en caffeïne. W. houdt het voor waarschijnlijk, dat een deel der werking van het extract aan deze nieuwe verbinding is toe te schrijven. Poudre divine de Magnaut père (voor wonden enz.) bestaat volgens Hager uit poeder van gebrand gips met 30 proc. vloeibare steenkolenteer. Eene doos met 100 gram inhoud kost 3 francs. Persoonlijke aangelegenheden. Te Dordrecht heeft zich 1 April als apotheker gevestigd de heer D. Vogelenzang, als opvolger van den heer H. Kluit. Het Provinciaal ütrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft in bare jaarlijksche algemeene vergadering o. a. tot lid benoemd den heer Th. H. A. J. Abeleven, apotheker en leeraar aan de H. Burgerschool te Nijmegen. Ontvangen voor de weduwe te ’s Hage: Van E, uit Leiden een postwissel a ƒ 3,50; van X. uit Dordrecht ƒ 350. De pharmaceutische examens zijn Maandag 36 Juni te Amsterdam begonnen. De 6 candidaat-apothekers zijn dien dag aangevangen met het practisch gedeelte in het laboratorium van het Athenaeum. Voor het geheele hulp-apothekers-examen hadden zich 34 candidaten aangemeld, waarvan zich 3 hebben teruggetrokken. Enkel voor het litterarisch gedeelte van dit examen hadden zich 39 aangemeld, waarvan 4 zich voor den aanvang der examens terugtrokken. De hulp-apothekers-examens zijn aangevangen met diegenen, welke enkel het litterarisch gedeelte wenscben af te leggen. Voor dit gedeelte zijn heden (Vrijdag middag) 31 geslaagd, 11 afgewezen; één is niet opgekomen, twee hebben zich tijdens het examen terug getrokken. Advertentiën. 11. J. VAN DE «OORIïUJÏTII, Apotheker te Breda, vraagt tegen primo September een BEDIENDE INTERN, tegen salaris. Er bestaat tijd en gelegenheid voor studie.