Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de Pharmacopoea Neerlandica, editio altera, wordt in werking gesteld met 1 Augustus 1872. In dat wetboek komen verschillende nieuwe artikelen voor, vallende inde termen van art. 7 en 30 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad N°. 61). Het zal wel geen tegenspraak ontmoeten als ik beweer, dat de lijsten, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Binnenlandscbe Zaken van den lOden November 1865, door de indiening der nieuwe Pharmacopoea onvolledig geworden zijn en dringend herziening vereisobeu. Tot heden is echter nog niets vernomen van de benoeming eener commissie deskundigen om die lijsten te herzien. Mocht zoodanige commissie spoedig benoemd worden of dit werk aan de commissie, die de Pharmacopoea heeft daargesteld, worden opgedragen, dan ik in bedenking bij het vaststellen van de lijst, bedoeld in art. 30, niet alleen enkelvoudige stoffen op te nemen, maar ook te bepalen, dat deze stoffen niet in mengsels mogen voorkomen beneden zekere hoeveelheid. Het is toch bekend dat volgens het oordeel van enkele rechtsgeleerde leden van de Geneeskundige Baden de verkoop niet strafbaar is, wanneer genoemde artikelen in pillenvorm en dèrgelijken met andere stoffen vermengd worden verkocht. Het ware misschien tevens wenschelijk, dat de lijst vastgesteld bij koninklijk besluit van den sden Nov. 1865 (,Staatsblad N». 125), houdende aanwijzing van de geneesmiddelen, bedoeld in het vierde lid van art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad N°. 60), gelijktijdig aan herziening word onderworpen. Botterdam, Jan. 1872. A. C. Cbameb. Wij vereenigen ons grootendeels met de opmerking van onzen geachten collega. De lijsten der vergiften en der geneesmiddelen, die door onbevoegden tot uitoefening der artsenijbereidkunst niet beneden eene zekere hoeveelheid mogen worden verkocht, behoefden reeds lang, ja van stonde aan, herziening, en de invoering der nieuwe Pharmacopoea biedt daartoe eene geschikte gelegenheid aan of liever maakt haar noodzakelijk. Indien hel uiteen rechtskundig oogpunt voldeed, dat inde ministerieele lijst het verbod wordt opgenomen omtrent den verkoop der in art. 30 bedoelde geneesmiddelen beneden eene zekere hoeveelheid ook in mengsels, dan was dit zeer zeker de eenvoudigste weg. Naar onze meening echter voegt dit verbod niet inde ministerieele lijst, die- volgens de wet enkel de geneesmiddelen met de aangegeven hoeveelheid moet bevatten, maar behoort inde wet zelve, indien het effect zal sorteeren. Art. 30 zal, onzes inziens, moeten worden uitgebreid inden zin, zooals wij vroeger bij adres opgaven, bijv> mogen de geneesmiddelen door onzen Minister aan te wijzen, noch op zich zelven noch in mengsels verkocht worden beneden de hoeveelheid voor elk dier middelen te bepalen. Redacteur. Bij de behandeling der rechtzaak van den magnetiseur Weteling te Amsterdam werd wederom door het O. M. aan den apotheker opgemerkt, //dat hij geene recepten //mocht klaarmaken, zonder dat zij vaneen doctor af//komstig zijn.” De apotheker verklaarde //dat dit op den duur onmo,/gelijk was, want hij zou dan de parafen moeten kennen //van alle genees-, heel- en verloskundigen en van de //vroegere plattelands-heelmeesters, die nu als arts be//voegd zijn.”

De Redactie van het rechtsgeleerd Weekblad: Hel Paleis van justitie, spreekt ingevolge dit incident als hare meening uit, dat de apotheker bevoegd is, ook zonder recept dooreen geneeskundige onderteekend, geneesmiddelen af te leveren en beroept zich hiertoe op art. 9 van Wet IV: //De apotheker mag geene geneesmiddelen afleveren dan op recept, of die met bepaalde aanwijzing van het verlangde geneesmiddel gevraagd worden. Men zal zich herinneren, dat wij deze meening altijd beleden hebben. Alleen voor vergiftige zelfstandigheden is de handteekening vaneen bevoegd geneeskundige noodig. De overige geneesmiddelen, mits deze worden gevraagd, in welke taal en op hoedanige wijze ook, mondeling of schriftelijk, mogen door den apotheker worden bereid en afgeleverd. Te Haarlem is door den Gemeenteraad voor het bijwonen van lessen in het latijn aan de latijnsche school en van sommige vakken aan de H. Burgerschool, uitsluitend door leerlingen, die voor apotheker worden opgeleid, vastgesteld de som van ƒ 80 ’sjaars. Bij eene beschrijving van het nut van den microscoop voor den pharmaceut merkt Hale o. a. op, dat inde meeste gevallen het verminderen der deugdzaamheid van geneesmiddelen moet toegeschreven worden aan het ontstaan van lagere planten of dieren, die alleen door den microscoop kunnen ontdekt worden. Hij voert daartoe verschillende waarnemingen aan over de structuur der bladen van Digitalis en Belladonna, die hunne werkzaamheid geheel hadden verloren en waarbij bewezen kon worden, dat het normale weefsel was vervangen dooreen groot aantal zwammen. In andere gevallen kon hij opmerken, dat het onwerkzaam geworden plantendeel slechts overblijfsels van het weefsel vertoonde, terwijl de geheele zelfstandigheid door lagere dieren was verslonden. Hale leidt hieruit af, dat de pharmaceut zich door middel van den microscoop nauwkeurig moet bekend maken met de structuur der ongeschonden zelfstandigheden, die hij gebruikt, om later langs denzelfden weg te kunnen herkennen, of zij ook door lagere dieren of planten in werkzaamheid hebben verloren. Om fraaie, goed gevormde kristallen van zouten enz. te verkrijgen, moet men volgens Schulze gelatineuze vloeistoffen bezigen. Hij vertoonde prachtig gevormde kristallen van suiker, borax enz., die zich in oplossingen van pectine en gelatine tusschen de vloeistof in hadden afgezet. Uittreksels uit Binnen- en Buitenlandsche tijdschriften. Reeds meermalen hebben wij vermeid, dat hOIStIETIUm peruvianum zeer dikwijls vervalscht inden handel voorkomt. Wij lezen nu, dat 2/3 van de handelsoorten geen zuivere perubalsem is, hoewel men gaarne wil toegeven, dat de vervalsching niet uit de laatste hand geschiedt. Het onderzoek op de zuiverheid van den perubalsem geschiedt op de volgende wijze zeer gemakkelijk. Indien men 1 deel keukenzout in 5 deelen water oplost, verkrijgt men eene vloeistof van 1,125 spec. gewicht. De perubalsem nu onderscheidt zich van alle balsems en ook van alle vette oliën, waarmede hij vervalscht kan worden, door zijn hoog specifiek gewicht van 1,140 tot 1,160 en hierop is de methode van onderzoek gegrond. Neemt men aan, dat de perubalsem ten gevolge der verschillende metho-