Bijvoegsel tot het Pharmaceutisch Weekblad 23 September 1877.

HANDELSBE RICHTEN. VIT. Lycopodinm begint schaarsch te wórden, de nieuwe is nog niet aan de markt. Sommige Herha's, o. a. Malva en Ilyoscyamus, zijn schaars ingezameld. Oleum rosarum is zeer gestegen door de berichten van verwoesting door de strijdvoerende troepen. Eene aanstaande aanbesteding van Sulphas Chinini heeft momentaan de daling een oogenblik tegengehouden. De heer v. 0,, apotheker te Utrecht, deelt ons mede, dat hij, voor een vreemden heer bij aflevering van 50 kininepillen (van 65 milligram, van ouds 1 greins kininepillen) ƒ 2,20 berekend hebbende, daarop de aanmerking ontving, dat hem daarvoor te Amsterdam, Rotterdam en ’sGravenhage slechts ƒ 1,50 berekend was. Met den geachten collega achten wij dien prijs inde goede burgerpraktijk te laag. Stellen wij 50 ets. voor de gram sulphas chinini, dan wordt zulks voor de 50 X 0,065 =: 3,250 gram X5O ets. f 1,625; daarbij -nu het gereedmaken der pillen, het verzilveren, het doosje enz., dan is ongeveer ƒ 2,00 zeker niet te hoog. Waarlijk met de berekening van lage prijzen voor bij het publiek bekende dure geneesmiddelen en tot vergoeding van een gereedmaken lege artis, wekken wij het wantrouwen van het publiek omtrent de deugdelijkheid onzer waren en de beteekenis onzer kunst op. Het zou er mede gaan als met de zorg voor vervalsching van levensmiddelen, waartoe eene overdreven concurrentie aanleiding geeft. De concurrentie van ons, pharraaceuteu, blijve binnen de perken der collegialiteit, willen wij ons zelven niet alleen finantièel maar moreel benadeelen. Ben Haag, 15 September 1877. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de nog al dikwerf voorkomende noodlottige vergissingen bij het toedienen van geneesmiddelen, is het, dunkt mij, voorzeker eene zaak van groot gewicht, de noodige voorbehoedmiddelen aan te wenden, ten einde deze gevallen zooveel mogelijk te beperken. Als het eenvoudigste en doeltreffendste middel komt mij voor dat H. H. Pharmaceuten bij het afleveren van inwendige middelen gebruik maken van glad glaswerk, gewoon model doozen en potten, en bij die van uitwendige middelen van ruw glaswerk, een in het oog loopend model van doozen en potten. Met de opname dezes in uw geacht Weekblad zal ÜEd. verplichten UEd. dw. dienaar, Henri Wolff Mz. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u beleefdelijk verzoeken aan onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad te willen geven? ’t Geldt eene kwestie over het werk van Graham-Otto’s Leerboek der scheikunde, waarvan de complete uitgave door den uitgever werd gewaarborgd. Daar in langen tijd geen gevolg aan de verdere uitgave gegeven werd, wendde men zich tot den uitgever en ontving het bericht van den heer H. C. A. Campagne te Tiel dat wegens te weinig deelneming het werk niet verder zoude worden uitgegeven. Niet alleen was ik in mijn volle recht maar zelfs verplicht als Secretaris der Apothekers-vereeniging alhier de daarvoor reeds betaalde som van ƒ 30 terug te vorderen, hetwelk na veel moeite en correspondentie geschiedde met korting van 15 ets. voor kosten, die ik daarna reclameerde en in Va ets, postzegels later ontving. De hier in afschrift bijgaande brief, waarvan het origineel bij onze vereeniging berust, bevat een antwoord van den heer Campagne en kan dienen als een staaltje van groote beleefdheid vaneen welopgevoed ? man. U dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte ben ik met achting Uw dw. dr. A. C. v.d. Bijelaaiidt, Zviolle, 18/9 ’77. Secretaris der Apothekers-vereeniging. Bedoelden geheel persoonlijken brief achten wij voor openbare mededeeling minder geschikt. Red.

In het Verslag van de Handelingen der 28ste Algemeene Vergadering van de Nederl. Maatsch. tot bevordering der geneeskunst, voorkomende in liet Nederl. Tijdschrift voor geneeskunde, 13de Jaarg., 2de Afd., 3de Afl., lezen wij, dat bij de behandeling van den Brief van het Departement ’s Gravenhage van de Maatsch. ter bevord. der Pharmacie over geheimmiddelen, door den afgevaardigde uit Friesland is voorgesteld bij het conceptantwoord van het Hoofdbestuur nog de volgende drie punten te voegen: 10. De Maatschappij tot bevordering der Pharmacie wende zich tot de Regeering om betere naleving van de bestaande bepalingen. 20. Zij doe haar invloed gelden bij die apothekers, die nog steeds geheimmiddelen, zoo niet verkoopen, dan toch invoeren. 30. Zij bevordere bij hare leden het nette en meer aangename inden vorm bij het dispenseeren, m. a. w., zij bewerke, dat het bereiden inde Nederlandsche apotheken, ook wat de omkleeding betreft, niet meer in netheid bij buitenlandsche bereidingen achtersta. De Voorzitter neemt in dank de wenken, door de afdeeling Friesland gegeven, aan. Met betrekking tot het voorstel: //dat de Maatschappij er //bij de Regeering op aandringe, dat er eene algemeene Wet //worde in het leven geroepen, om vervalsching van levensmid//delen inden meest uitgebreiden zin tegen te gaan”, werd door Dr. van Capelle gezegd, dat het waar is, dat er nog geen wet op de vervalsching van levensmiddelen ingediend is, maar dat de Ministers van Justitie en van Binnenlandsohe Zaken in beginsel besloten hebben tot het ontwerpen van eene dergelijke Wet, en . bovendien tot eene regeling van het onderzoek naar de vervalsching van levensmiddelen. Tot het vermijden der talrijke doodelijke gevallen bij lange marsohen van troepen gedurende den zomer, hetzij door zonnesteek, hetzij door beroerte, is bij de manoeuvres der Duitsche armee inde maand Juli van dit jaar bijzonder gunstig bevonden het gebruik eener oplossing van citroenzuur in water. Dit middel is in Duitschland thans definitief ingevoerd. Elke compagnie voert op marsohen eene zekere hoeveelheid van het zuur mede, hetwelk op voorschrift van den arts den zieken toegediend wordt. Voor het apothekers- en praktisch hulp-apothekers-examen hetwelk den 21sten September te Leiden aangevangen is, hebben zich 4 candidaten tot het verkrijgen der bevoegdheid als apotheker en 13 candidaten tot het verkrijgen der bevoegdheid als hulp-apotheker aangemeld. Persoonlijke aangelegenheden. Dr. F. van Calker, leeraar inde scheikunde aan de H. Burgerschool te Arnhem, is door Z. M. benoemd tot hoogleeraar inde wis- en natuurkundige faculteit aan de Rijks üniversiteit te Groningen, Tot lid van den Gemeenteraad te Vianen, is benoemd de apotheker G. Wieringa. De apotheek van wijlen den heer W. van der Gaag te Amsterdam gaat 1° October a.s. over op den heer Jan B. Nagelvoort. Openlijke correspondentie. De heer H. te A. zal uit het vorig nommer vernomen hebben, dat wij het niet meer dienstig achten, langs welken omweg ook, tot openbaarmaking te willen medewerken. D. te O. in J. Zeker zal u gelegenheid inveasu gegeven worden tot terechtwijzing. errata, In het vorig nommer bl. 3, kol. 1, regel 31 van boven staat: //C. A. Yernoven, adsistent te Sittard”, moet zijn: //C. A. Yernooy, adsistent van den heer G. W. Post inde apotheek van Mevrouw Wed. Timmers te Sittard”. In het Adresboek blz. 35 onder Jutphaas aan te vullen : E. J. Idenburg, arts 28 Juni 1872.