apotheek mogen werkzaam hebben, die niet ingeschreven was Zoo is althans eenige controle mogelijk en de maatregel zeker van gunstigen invloed op de toekomst der jongelieden, tevens om geheel onontwikkelde personen terug te houden. De kennis voor het boven beschreven examen kan bij een ontwikkelden apotheker voldoende worden opgedaan. En indien voor eene volledige opleiding daartoe misschien inde apotheek, waarin de leerling werkzaam is, gelegenheid ontbreekt, dan zal er in eenigszins bevolkte plaatsen zeker wel een apotheker of candidaat-apotheker gevonden worden, die zich met dit onderwijs wil belasten. Het Amsterdamsch departement der Maatsch. ter bevordering der Pharmacie gaf daarvan reeds een voorbeeld. Ik resumeer: 10. Het tegenwoordig praktisch hulp-apothekers-examen worde afgeschaft. 20. Hij, die het natuurkundig pharmaceutisch examen met goed gevolg afgelegd heeft, heete candidaat-apotheker. 30. De naam //leerling-apotheker” vervalle. 40. Het tegenwoordig leerling.apothekers-examen worde uitgebreid en voor alle aanstaande apothekers verplicht gesteld. 50. Hij, die aan dit uitgebreider examen voldaan heeft, verkrijgeden titel en de tegenwoordige bevoegdheid van hulpapotheker. 60. Die zonder nog aan eenig examen voldaan te hebben en zonder eenige bevoegdheid inde apotheek werkzaam is, heete apot h e ke rs-lee rlin g, als hoedanig hij bij het geneeskundig staatstoezicht ingeschreven zij. Als overgangsbepaling zou kunnen gelden, dat de tegenwoordige geëxamineerde leerling-apothekers inde rechten van de nieuw te scheppen hulp-apothekers treden. Ik onderwerp mijne voorstellen aan het oordeel van deskundigen. Zij hebben ten doel 10. aan den tweeden stand, dien wij inde apotheken wenschen, niet alleen eene juiste titelatuur, maar ook eene waardiger en vruchtbaarder positie te bezorgen, zoodat de betrekking wenschelijker wordt; 20. de soliditeit der hulp inde apotheken te versterken; 30. het twijfelachtig verschil tusschen de bevoegdheid van den tegenwoordlgen hulp-apotheker en die van den tegenwoordigen leerling-apotheker weg te nemen; 40. de positie der onbevoegde personen in de apotheken te regelen, daarop controle uitte oefenen en voor' het bereiken der bevoegdheid te zorgen. Redacteur. Eucalgpsinthe. In Frankrijk wordt thans inde voornaamste koffiehuizen een likeur verkocht, onder de benaming van Eucalypsinthe, afkomstig van de veelbesproken Eucalyptus. Zij wordt aanbevolen als het krachtigste en te gelijk aangenaamste koortsdrijvend middel; zij bevat geen der schadelijke eigenschappen van de absinthe, zij stilt dén dorst, wekt de eetlust op, bevordert de spijsverteering, scherpt het verstand en het geheugen (!), in één woord, zij oefent een heilzamen invloed uit op lichaam en geest. Een glaasje Eucalypsinthe met water vermengd, ingenomen wanneer men de koorts voelt opkomen, is voldoende om haar terstond te verdrijven. (Sempervirens.) Dr. John Barel's tandtinctuur, in vier fleschjes afgeleverd, in eene doos met gebruiksaanwijzing, benevens kleine porseleinen bakjes en twee penneveêren, is, volgens de Industrieblatter, niets anders als Tinotura guajaci. Elk fleschje bevat daarvan 2,7 gram. Oosiersche kruidenessence voor roos op het hoofd van st. Czene te Weenen is, volgens de Industrieblatter, een waterig aftreksel van het een of ander versch kruid (waarschijnlijk Plantage) met een weinig borax, natriumcarbouaat en eene zeer geringe hoeveelheid chloorammonium. F. von Richter s Beknopt Leerboek der anorga)iische scheikunde, vrij naar het Hoogduitsch bewerkt door dr. L. Aronstein. Breda, Broese & Comp. 1877. Met recht roemt de Nederlandsche bewerker den methodischen gang, die in dit werk gevolgd wordt. Het is bovendien geheel op de hoogte der tegenwoordige wetenschap ingericht, de leer der valentiën en der chemische structuur duidelijk ontwikkeld en waar het te pas komt toegepast. De Nederl. bewerker heeft van -de onderzoekingen op het gebied der therraochemie, meer dan in het oorspronkelijke, gebruik gemaakt ter verklaring van scheikundige verschijnselen.

I ' : f Onze eenige opmerking is, of niet ineen werk, dat een beknopt leerboek heet, de beschrijving van vele verbindingen, vooral van minder algemeen bekende metalen, zonder schade achterwege had kunnen blijven en meiir had kunnen volstaan met eene eenvoudige vermelding daarvan. Bij het onderwijs slaat men ze toch inden regel over. Zoover wij konden nagaan, zijn tekst en formulen zeer correct. De uitvoering verdient allen lof. Geneeskundige Bijdragen. Maandschrift onder redactie van J. Menno Huitinga en W. II L, Borgerhoff Mulder, artsen. Harlingen, Faber en van der Zwaog. Amsterdam, J. F. V. Behrns. Men zond ons de Eerste Aflevering van genoemd tijdschrift ter beoordeeling. Wij moeten ons geheel incompetent daartoe verklaren, dewijl de onderwerpen in deze Aflevering geheel buiten den pharmaceutischen kring liggen. Alleen trof aan het einde onze aandacht de mindere ingenomenheid met het onderzoek naar de therapeutische en pharmaceutische waarde van den suocirubrabast, 1.1. jaar bij de geneeskundige raden aan de orde gesteld. //De schrijver zag tot nog toe in die Genees//kundige raden niet eene Academie van geneeskundige weten'//schappen, noch een geneeskundigen en pharmaceutischen kring, //maar hield ze voor lichamen, wier bestemming was adviezen //uit te brengen nopens vraagpunten van hygienischen aard, ter//wijl het verband tusschen volksgezondheid en Cinchona succi//rubra Javanensis hem nog niet recht duidelijk is.” Wij nemende vrijheid hiertegen op te merken, dat voor de geneeskundige raden toch zeker de geneesmiddelen der lands-Pharm. geene onverschillige zaak zijn, dewijl de geneeskundige en pharmaceutische leden tot de beoordeeling daarvan geroepen worden, zoowel wat hunne deugdelijkheid als wat hun aantal en hunne hoeveelheid betreft. De bedoeling met het onderzoek van den suocirubrabast is geweest uitte maken, of deze eene plaats inde Pharm. moet beslaan, en wij meenen dus, dat het onderzoek inde raden in het geheel niet misplaatst is. Persoonlijke aangelegenheden. 2 September overleden de heer W. van der Gaag, apotheker te Amsterdam, op den leeftijd van 30 jaren. Openlijke correspondentie Men vestigt onze aandacht op een hoofdartikel, voorkomend in het Nieuws van den Dag en getiteld : //Voor genees- en heelkundigen en apothekers van ziekenbussen”. Wij achten het minder nuttig dit artikel over te nemen of zelfs te excerpeeren, maar wenschen in het volgend nomraer over hetzelfde onderwerp, hetwelk wij trouwens reeds meermalen behandelden, nog eenige woorden tot onze collega’s te richten. Op de sommatie tot het bekend maken van de namen der vier apothekers te Amsterdam, wier handelingen de rechtmatige verontwaardiging van pharmaceuten en niet-pharraaceuten opgewekt hebben, moeten wij antwoorden, dat wij als Redactie van het Pharm. IFeekblad daartoe geen vrijheid hebben, dewijl die namen ons in vertrouwen op onze discretie zijn medegedeeld. Het komt ons echter voor, dat de Commissie van het Ziekenfonds, die de straf van schrapping uitgesproken en toegepast heeft, zedelijk verplicht is tot het vermelden dier namen aan al de leden van het Ziekenfonds (al is het ook door het eenvoudig niet gemotiveerd bericht, dat deze apothekers niet meer met het fonds in betrekking staan). Is dit vanwege de Commissie nog niet geschied, dan achten wij het op den weg van al de Arasterdamsche apothekers, welke het ziekenfonds bedienen en die zonder eene officieele bekendmaking der namen allen door de zaak gecompromitteerd worden, daarop bij de commissie aan te dringen. Gelieft iemand pharmaceut of niet-pharmaceut ons eene dergelijke officieele kennisgeving der Commissie over te zenden, dan zullen wij haar dadelijk plaatsen. ERRATUM in N°. 18. ®lz. 1, k°lom 2, regel 22 van boven staat; //SO monsters”, moet zijn: //80 monsters meel”. VERBETERINGEN IN HET ADRESBOEK blz. 18. De pl. h. en vr. ra. J, A. Bochove heeft zich in dit jaar verplaatst van Gouderak naar Moordrecht. ■ /

33 haren (Groningen). W. H. Vaster, arts 11 Juli 1871. harenkarspel (N.-Holland). J. Keyser, arts 25 Juni 1875. haemelen (Utrecht). J. Daams, pl. h. en vr. m. Utrecht 1858 en 1859. P. Nuijens, pl. h. en vr. m. ’s Gravenhage 1859 en Haarlem 1863. HASSELT (Overijsel). T, J. Smeets, gep. off. V. gez. 2de kl. hazerswoude (Z.-Holland). S. J. Bertel, pl. h. en vr. m. Middelburg 15 eu 21 Aug. 1851. P. Wijn, pl. h. en vr. m. Amsterdam 1 Juli 1852 en Haarlem 9 Maart 1854. hedel (Gelderland). A. J. van Mourik, pl. h. en vr. m. Middelburg 14 Aug. 1852 en 15 Mei 1854. HE eg (Wymbritseradeél) (Friesland). H. P. Ferwerda, pl. h. en vr. m. Leeuwarden 6 Sept. 1836 en 7 Maart 1837. heemskerk (N.-Holland). P. P. Seignotte, pl. h. en vr. m. Haarlem 13 Mei en 9 Nor. 1854. heemstede (N.-Holland). G. Huffman, pl. h. en vr. m. Haarlem 10 Nov. 1837 en 14 Maart 1838. J. Langelaan, pl. h. en vr. m. Dordrecht 27 Nov. 1837 en Haarlem 10 Mei 1838. T. W. van Loenen, pl. h. en vr. m. Dordrecht 5 Aug. 1852 en Haarlem 14 Juli 1853. heenvliet (Z.-Holland). J. van der Minne, pl. h. en vr. m. Dordrecht 2 Oct. 1844 en 3 April 1845. keerde (Gelderland). D. de Haan, m. et a. o. dr. Groningen 30 Juni 1856 en 15 Juni 1867. J. R. S. Hijner, m. et a. o. dr. Leiden 15 Sept. 1862 en 13 Nov. 1863. ’s heerenberg (Gelderland). Th. W. B. Roding, m. et a. o. dr. Groningen 26 Juni 1839 en 22 Oct. 1842, W. F. Sassen, m. et a. o. dr. Leiden 15 Juni 1847 en 21 Jan. 1848. heerjansdam (Z.-Holland). A. Halffman, pl. h. eu vr. m. Middelburg 11 Juni 1856 en 12 Maart 1855. heilo (N.-Holland). F. Schut, pl. h. en vr. m. Haarlem 16 Mei 1856 en Amsterdam 30 Juni 1858. heinenoord (Z.-Holland). J. Kiewit, p). h. en vr. m, Dordrecht 5 Juni 1844 en 4 Juni 1845. heino (Overijsel). D. P. Peel, pl. h. en vr. ra. Zwolle 24 Maart 1859. hekelingen (Z.-Holland). W. H. Drost, pl. h. en vr. m. Dordrecht 8 Aug. 1850 en 7 April 1852. hellendoorn (Overijsel). G. H. Beuningh, pl. h. en vr. ra. Zwolle 14 Sept. 1854. W. A. ten Wechel, pl. h. en vr. m. Zwolle 8 en 4 April 1834. HELLEVOETSLUIS. B. Albers, m. et a. o. dr., h. ra., Giessen 22 Maart 1861, Leiden 20 Juni 1802 en 22 Nov. 1863, Arnhem 18 April 1855. M. Goedhart, pl. h. en vr. m. Dordrecht 29 Maart en 31 Oct. 1855. J. F. G. F. Klnge, gep. offic. v. gez. Iste kl. zeem. Koninkl. Besl. 8 Maart 1873. H. J. Stuffken, m. dr., arts Leiden 18 Mei 1872, (als arts) 15 Dcc. 1871.