Zoo vond ik dat 0,1 grm. sulphas chinidini, uit Milaan aangevoerd, bij ca 15° C. in 5 C. C. zeer sterken spiritus en één druppel verdund zwavelzuur opgelost, eene vloeistof gaf, die door twee druppels iodiumtinctuur zwak troebel werd; door nog twee druppels toe te voegen ontstond een volumineus bruin praecipitaat, dat van lieverlede de kleur en verdere optische eigenschappen van herapathiet aannam. Dr. de Vrij zegt ook, dat de iodosulphaten van kinine en kinidine identisch zijn. Kinidinesulphaat van Marquart, in dezelfde verhouding opgelost, gaf eene vloeistof, die met acht druppels iodiumtinctuur nog helder bleef en eerst door den negenden druppel ongeveer dezelfde verschijnselen opleverde. Een praeparaat onder denzelfden naam, uit Mannheira, eischte twaalf druppels om een neerslag te geven. Cinohonidine-sulphaat van Marquart verhield zich tegenover iodiumtinctuur gelijk aan het kinidine-sulphaat uit Milaan. Sulphas cinchonini, inde verhouding van 0,1 grm. op 5 C. C., wordt door iodium in het geheel niet gepraecipiteerd, immers het iodosulphaat van dit alkaloïde is zóó oplosbaar in spiritus, dat de oplossing kan dienen tot kwantitatieve bepaling van kinine, enz. (zie het bovenaangehaalde artikel van Dr.de Vrij). Yoorloopig heb ik, door 5 percentige oplossingen van de zouten te maken en daarmede eene buis van 200 m.m. lengte te vullen, onderzocht hoe zij zich gedroegen tegenover gepolariseerd licht zonder temperatuur enz. in aanmerking te nemen en geef in ronde getallen het aantal graden, op den polaristroboraeter afgelezen, aan: Sulphas chinini 21° links. // chinidini (Milaan) 12° // n chinidini (Marquart) 23° rechts. // chinidini (Mannheim) 5° // // cinohonidini (Marquart) 17° links. Het praeparaat uit Milaan moet grootendeels cinohonidine zijn, toch geeft het zout met chloorwater en ammonia reactie en kan m.i. kinidine en kinine beiden bevatten. Het praeparaat uit Mannheim moet nagenoeg evenveel kinidine als cinchonidine bevatten. Met het toenemend gebruik van sulphas chinidini inde geneeskunst zal het wenschelijk zijn, dat er eene eenvoudige (onder eenvoudige wensch ik tevens eene weinig kostbare te verstaan, waarbij derhalve geene groote hoeveelheden aether en chloroform in het spel komen) en doeltreffende methode voor het onderzoek op de zuiverheid van dit praeparaat worde vastgesteld, naar mijn dunken is die nog niet gevonden. Het zou kunnen zijn, dat iodiumtinctuur of de spiritueuze oplossing van het iodosulphaat van chinoidine (//amorph aloaioïd”) van Dr. de Vrij ons ook daarbij zou kunnen dienen. Het feit echter, dat er praeparaten inden handel komen van verschillende eigenschappen, onder denzelfden naam van sulphas chinidini, zal bij het vaststellen van zulk een criterium wel moeilijkheid geven. Gehe und O. hebben wèl gedaan door op hunne prijscouranten Chinidinum sulphurioum 1 en II te onderscheiden. Het onderzoek van sulphas cinchonidini zal wellicht minder zwarigheid opleveren, chloroform is daarvoor zeker onnoodig. Later, wanneer ik meer

ondervinding in deze zaak zal hebben opgedaan, schrijf ik u, hoop ik, nogmaals. Na vriendelijke groeten blijve, hoogachtend, B. W. Dwars. In Italië is dooreen Duitschen apotheker een praeparaat verkocht onder den naam Van pseudo-kinine, veel gelijkend op den officinalen sulphas chinini maar minder licht en onder den microscoop prismatische naalden vertoonend, die veel langer zijn dan die van sulphas chinini. Door chloor en ammonia liquida wordt de oplossing groen; met chloor, ferrocyaankalium en ammonia liquida ontstaat eene roodachtige kleur, met iöodkalium een overvloedig praecipitaat. De polarisatievlakte wordt rechts gedraaid. Uit deze reacties, in verband met den negatieven uitslag van onderzoekingen op andere zelfstandigheden, is de conclusie van Marty, dat het praeparaat niets anders is als het basisch sidphaat van kinidine, vermengd met eene geringe hoeveelheid niet verbonden kinidine. Als zuren van Oleiim Crotonis zijn vroeger door Schlippe benevens stearine-, palmitine-, laurine-, myristicinezuur, crotonzuur, angelicazuur en oliezuur opgegeven, terwijl Geut her en Fröhlich inde moederloog der crotonzeep de aanwezigheid van azijnzuur, boterzuur, valeriaanzuur en tiglinezuur constateerden. Met betrekking tot het tiglinezuur spraken zij het vermoeden uit, dat de identiteit van dit zuur met bet door Frankland en Duppa bereide methylcrotonzuur mogelijk ware. Om deze vraag tot beslissing te brengen, hebben F. Smid, en J. Berendes vergelijkende proeven genomen en bevonden, dat werkelijk beide lichamen identisch zijn. Het Deutsche Wochenschrift van 1 September bevat eene korte mededeeling van Dr. Gaspari te Horn, waarin het reeds voor langen tijd door Lange te Koningsbergen aangegeven gebruik van den Oxalas kaÜCUS bij de behandeling der peritonitis en metritis der puerpera, wederom sterk wordt aanbevolen. Gaspari diende het middel in giften van 0,8—1,25 pro die in eene emulsio amygdalina toe. Akensche lood- en Broomzeep wordt volgens Kahle bereid door 5 kilogram beste olie-smeerzeep op het waterbad dun vloeibaar te maken en daarbij te voegen eene oplossing van 700 gram trisulphuretum kalicum, 300 gram iodetum kalicum, 300 gram broraetum kalicum en 1200 gram sulphas ferrosus. Alles wordt goed dooreengeroerd en tot de behoorlijke dikte ingedampt. De zeep wordt opgeborgen in wijdmondsflesschen, die eene hoeveelheid voor 3—6 baden bevatten. Volgens de mededeelingen van dr. Balmanno wordt inde uitgeperste olie der zaden van de Staphis agria inde verhouding van 4 gram op 30 gram vet, een voortreffelijk middel tegen scabies gevonden.

Advertentlen. Door sterfgeval wordt in eene der Noordelijke Provinciën eene APOTHEEK ter overname aangeboden, welke meer dan 50 jaren bestaan heeft. Het ruime benedenhuis waarin de zaak wordt uitgeoefend, wenscht men daarbij te verhuren. Adres met franco brieven, onder Letter A., bij den Boekhandelaar J, G. WESTER, te Leeuwarden. ATTENTIE! Bladzilver in pakjes van 130 blaadjes 65 Cts. Goudpapier per boek 75 Cts., gewoon formaat. Zilverpapier// // ƒ 0,70, gewoon formaat. Gesneden poederpapier per riem O 8700 stuks, ƒ 4. Gesneden receptenpapier, zwaar per riem f 6.— circa 5800 stuks. Katoenpapier ƒ 7,50 per riem in 60 Dessins gesneden, ƒ 8,10. //Bij bestellingen op gesneden Poederpapier gelieve men een model van het verlangde formaat in te zenden.” Amsterdam. OUDKERK POOL & Co. Spuistraat bij de Wijde Steeg, P. 229.

APOTHEEK. Men verlangt te koopen eene soliede en welbeklante APOTHEEK. Brieven franco, onder Letters E. G., bij den Uitgever D. B. CENTEN, te Amsterdam. WED'. G. A. BOOSEBOOM IN MINERALE WATEREN. A instel 140. Amsterda m. BECKER S SONS. Westzeedijk K°. 43,45,47, en 40. ROTTERDAM. FABRIKANTEN YAN ESSAI-, ANALYTISCHE, CHEMISCHE, APOTHEKERSGOUO- en andere fijne BALANSEN en GEWICHTEN. BASGULEN EN HAKGBALANSEN. LEVERANCIERS aan verschillende Munten en aan vele Wetenschappelijke Inrichtingen.

GROOTHANDEL IN Levertraan en Sla-Olie YAN P. van Heijnsbergen te Zaandam. Uitvoerige prijscouranten worden op aanvrage franco verzonden. K»OP-CONDITIËN. De levering geschiedt op 3 maanden. De verzendingen; franco Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, ’s Hertogenbosch, Arnhem, Zwolle, Harlingen, Groningen, per scheepsgelegenheid van Zaandam. Indien een andere expeditie wordt verlangd, wordt de verhoogde vracht in rekening gebracht. Er bestaat gelegenheid tot koopen van Levertraan om op aanvrage geleverd te worden ; de betaling geschiedt dan 3 maanden na den koopdag. Flesschen, bussen, kruiken, manden en kisten worden in rekening gebracht en tegen genoteerden prijs terug genomen.