voor het geheele land geldende prijslijst op te maken, zonder de billijkheid en regtvaardigheid uit het oog te verliezen. Het zal toch wel geen betoog behoeven, dat niet alle Apo-

thekers onder gelijke omstandigheden leven. Wanneer men eene vergelijking maakt tusschen den Apotheker zijn bedrijf uitoefenende inde groote steden, en den Apotheker inde kleinere en ten platte lande, dan bestaat er groot verschil tusschen beider lasten. De duurdere levenswijze, het meerdere bedrag der belastingen en van het patent, de hoogere huishuur, enz. zijn zoo vele redenen om eene prijslijst die voor den eenen billijk zou zijn, voor den anderen onbillijk te maken, Eene algemeene prijslijst zal, of de lijders, of de Apothekers in hunne geldelijke belangen kwetsen, al naar mate zij m eene groote of kleine gemeente gevestigd zijn. Yoor weinige jaren nog bij het vaststellen der armentaxc, is het gebleken, dat eene algemeene prijslijst onder de vrome wenschen behoort; immers de verschillende provinciale Commissiën daarover geraadpleegd zijnde , verklaarden bijna eenstemmig, dat de lokale omstandigheden zoo zeer uiteenloopende waren, dat eene algemeene maatregel m dit opzigt niet was tot stand te brengen. Ten andere moet het bevreemding baren, dat dezelfde Eegering, die de belangen der lijders tegenover den, volgens haar veelal te hoogen prijs der geneesmiddelen, wier waarde zij niet kunnen schatten, zoo liefderijk beschermt, diezelfde belangen ten eenenmale prijs geeft waar het geheime geneesmiddelen betreft. Zoo ergens, is bij deze de conventionele prijs niet alleen te hoog, maar altijd verre boven de waarde van het middel, zoo er al eènige waarde aan mag toegekend worden. Het is hier te lande en elders bij herhaling aaugetoond geworden, dat die middelen gewoonlijk met meer guldens betaald worden, dan zij stuivers waard zijn. Daar, waar het betreft eene wettige en eerlijke uitoefening van zijn beroep, wil men den Apotheker aan banden leggen, die minst genomen lastig en belemmerend zullen zijn; terwijl men hem daarentegen volkomene vrijheid geeft om zich