12' Jaargang. 11 juu 1875. jf>. u.

PHARMACEDTISCH WEEKBLAD VOOR NEDERLAND. Voor Apothekers en Apotheekhoudende Geneeskundigen.

REDACTEUR: R. J. OPWIJRDA, te Nijmegen. Prijs per Jaargang, franco per post, / 4,50. Advertentien: van I—s regels f 1,—, elke regel meer 20 Cts. en 10 Cts. voor een N°. van het blad. Een Abonnemenis-tarief is op aanvrage verkrijgbaar. illcded e .. .Pe Ministetjl Emieene 4> 5> 8 1865 (Staatsblad No. 59), gewijzigd bij van Wlli iB7l (Staatsblad No. 97), ter verkrijging yi(n diplomata voor het natuurkundig examen voor hulp apothekers of van acten van bevoegdheid als hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vpmeld. DaS en plaats der examens zullen nader worden bekend • gemaakt. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, % moeten daarvan vóór 25 Augustus schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen voor het natuurkundig examen voor hulp-apotliekers, den hoogleeraar dr. P. J. van Kerckhoff te Utrecht, en voor het examen van apotheker en het praktisch examen van hulp-apotheker, den hoogleeraar dr. E. S. Tjaden Modderman, te Groningen. Zij, die tot het praktisch examen van hulp-apotheker wenschen toegelaten te worden, moeten bij hun verzoek het diploma overleggen, waaruit blijkt, dat zij met goed gevolg het natuurkundig examen van hulp-apotheker hebben afgelegd” en zij, die tot het examen van apotheker wenschen te \ worden toegelaten, moeten bij hun verzoek het bewijs voeden, dat zij minstens twee jaren als hulp-apotheker binnen het Koninkrijk zijn werkzaam geweest. Zij, die alleen wenschen te worden toegelaten tot het leveren der bewijzen, bedoeld inde eerste zinsnede van art. 4 en inde tweede zinsnede van art. 8 van de boven aangehaalde wet en alzoo het natuurkundig examen van hulpapotheker voor alsnog niet wenschen af te leggen, behooren daarvan vóór 20 Augustus schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie voor dit examen, den hoodeeraar dr P. J. van Kerckhoff te Utrecht. PRIJSBEPALING DER RECEPTEN. 11. Homogeniteit bij de berekening der recepten! Hoe wenschelijk we durven ons niet vleien, dat zij bij ons te lande volkomen bereikt zal worden. Er is echter toch wel wat aan te doen om het verschil inden prijs der recepten in verschillende apotheken met al te groot te doen zijn. Een eerste stap op den goeden weg is de gewoonte van vele collega’s (waarom niet van allen *>) om bij het afgeven vaneen afschrift (copie, apographie) daarop den berekenden prijs, voor eiken anderen collega verstaanbaar, uitte drukken. Bij de berekening der recepten komen twee grondslagen in aanmerking; 10. de prijs voor de bestanddeelen, die het recept uitmaken, 2°. vergoeding voor kunst, moeite en tijd aan het gereedmaken besteed. Als wijziging bij de berekening dient de stand en gegoedheid van den patiënt. Onzea inziens kan deze

UITGEVER: D. B. CBWTEIV, te Amsterdam. De stukken, welke men wenscht opgenomen te zien, worden uiterlijk Woensdag morgen verwacht bij den Redacteur. De Advertentiën uiterlijk Vrijdag avond bij den Uitgever. wijziging echter enkel betrekking hebben op den tweeden grondslag, vergoeding voor kunst, moeite en tijd, nooit voor den eersten, den prijs der ingrediënten. Levensmiddelen, kleedingsstukken, enz zijn in het algemeen zoowel voor den rijke als voor den arme één van prijs. Bestaat er verschil, dan ligt zulks inde hoedanigheid : //waar naar geld”. Deze spreuk kan echter nooit op het afleveren van geneesmiddelen toegepast worden. Bij de recepten geldt voor den apotheker de algemeene regel: //de geneesmiddelen moeten nauwkeurig volgens //het recept en van deugdelijke bestanddeelen bereid zijn”. Eene busapotheek of armenapotheek kan redelijkerwijs nooit beteekenen, dat er geneesmiddelen van 2de kwaliteit gebruikt worden. Niet alleen de wet, maar ook de menschelijkheid gebiedt, dat voor rijken en armen dezelfde geneesmiddelen afgeleverd worden. Dezelfde gelegenheden tot het aanschaöen der geneesmiddelen staan voor alle apothekers open en worden ruimschoots door prijscouranten aangeboden. Verschil in prijs is enkel gelegen inde grootere of geringere hoeveelheid, die men tegelijk inslaat, den tijd van betaling enz. Het komt ons voor, dat de stellers van de officieuze Prijslijst van geneesmiddelen voor de armenpraktijk in Noord-Brabant en Limburg, leiddraad, waarnaar de rekeningen worden getaxeerd, vastgesteld door den geneeskundigen Baad voor Noord-Brabant en Limburg 30 Juni 1874, van hetzelfde beginsel zijn uitgegaan. De aldaar v gestelde prijzen voor de geneesmiddelen kunnen naar onze meening inden regel tot grondslag voor de berekening van de bestanddeelen der recepten inde burgerpraktijk dienen. Wewenschen dit aan het einde van ons opstel door eenige voorbeelden te staven. Voor het gereedmaken der artsenijen zijn echter bij genoemde lijst bepalingen vastgesteld, waaruit men duidelijk verneemt, dat de bedoeling was eene armentaxe te stellen. Onzes inziens zeer juist gezien. We offeren gaarne tijd en moeite tegen geringe vergoeding op voor den minder gegoede, maar ineen tijd als de tegenwoordige, waarin de sociale behoeften zoo hoog gestegen zijn, waarin elke werkzaamheid ten onzen behoeve ons zoo duur aangerekend wordt, hebben wij ook recht aan de gegoeden hoogere eischen te stellen voor tijd en moeiten, waarbij dan nog in aanmerking komen de hooge eischen, die de Staat gesteld heeft, het hoog wetenschappelijk standpunt, hetwelk de apotheker verplicht is te bereiken en waarop hij stand moet houden, wil hij zijne kunst naar behooren uitoefenen. De geneeskundigen hebben ons den weg gewezen, hoe hier te handelen. Men mag van hen verwachten, dat zij voor de zieke armen dezelfde zorgen besteden als voor de zieke rijken, maar zij hebben vrij algemeen de vergoeding voor gegoeden en minder gegoeden verschillend gesteld en hunne patiënten met betrekking tot de berekening in klassen verdeeld. We volgen hen daarin nu reeds door verschil in het uiterlijk voorkomen der artsenijen, gebruik van //wit glas” of //groen glas”, //bediening met goudpapier” of //met sitspapier”, //gouden” of //zwarte signaturen”, //fijne”, /Kalffijne”, //gewone kartonnen” of //spanen doozen”, enz. Hetzelfde stelsel kunnen we bij onze berekening aannemen en evenals de geneeskundigen, onze patiënten naar