Tinct. valerian, Voorgestelde berekening: 100 gram 40 ets., 10 gram 8 ets., 1 gram l5 ct. 01. menth. pip. (opt.) Prijsc. 100 gram /4,50. Voorgestelde berekening: 10 gram ƒ1,20, 1 gram 20 ets., 0,1 gram 4 ets. Bedrag der geneesmiddelen: 7,5 gram vin. opii. ... ƒ 0,375 3,75 // tinct. valer. . . // 0,05 6 dropp. 01. menth. pip. // 0,025 f 0,45_ Berekening van het recept: Iste categ. 2de categ. 3de categ. 4de categ. geneesmidd. 0,45 0,45 0,45 0,45 gereedmaken en afleveren 0,10 (groene 0,15 (groene 0,25 (witte 0,30 0,55 flesch.) 0,60 flesch.) 0,70 flesch.) 0,75 Duitsche taxe f 0,53, in Amerika gemiddeld 70 ets. He meenen onze bedoeling en de wijze, waarop wij ons eene rationeels prijsbepaling der recepten voorstellen, thans voldoende door voorbeelden toegelicht te hebben. Alleen nog de opmerking, dat men ook bij iteraties van het recept in veelvouden (in duplo, triplo enz.) onze voorgestelde berekening geheel kan te pas brengen. De bestanddeelen worden twee-, driemaal berekend, met de betrekkelijke verlaging voor de meerdere hoeveelheid; de vergoeding voor het gereedmaken blijft bij mixturen enz. dezelfde als voor het enkele recept; bij pillen, poeders enz. wordt zij berekend op de wijze zooals onder IV in N°. 16 aangegeven is. Voor zoover ons betreft, achten wijde behandeling van dit onderwerp in het • Weekblad afgeloopen, terwijl we gaarne aan elk de gelegenheid geven zijne meening omtrent ons voorstel te openbaren. Tot onze voldoening ontvingen we reeds vaneen paar kanten aangename bewijzen van instemming. Zooals uit achterstaande advertentie van den Uitgever blijkt, zijn we bijna gereed met het Werkje, waarin we samenvatten hetgeen we tot nog toe over dit onderwerp handelden en eene uitgebreide Prijslijst der meest gebruikelijke , geneesmiddelen wenschen te leveren. De Commissie uit het Departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, belast met het toezicht over de opleiding van jong elingen tot den stand van apothekersbediende, en bestaande uit de heeren P. Kruijsse, President, A. H. Walter, Vice-president, dr. P. Ankersmit, Secretaris, M. B. Eomeny en Jac. Polak] vestigt bij advertentie in het Handelsblad wederom de aandacht van Ouders en Voogden op de gelegenheid, om door hare tusschenkomst hunne kinderen of pupillen, mits te Amsterdam wonende, kosteloos tot bovengenoemde betrekking op te leiden. Om tot het onderwijs te worden toegelaten, moeten de jongelingen den leeftijd van 15 jaren bereikt hebben en bewijzen kunnen geven, dat zij met vrucht het lager onderwijs hebben bijgewoond. We onderschrijven gaarne hetgeen het Handelsblad omtrent deze aangelegenheid opmerkt: //Het Amsterdamsoh Departement der Nederlandsohe Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft een goed werk gedaan, toen het vóór zes jaren de gelegenheid opende ter opleiding van jongelingen tot apothekersbedienden, door hen kosteloos tot het daartoe vereischte examen te bekwamen. Alle jongelingen, welke door die tusschenkomst sinds dien tijd in eene apotheek zijn geplaatst en de lessen hebben bijgewoond, zijn bij het afleggen van het examen naar wensch geslaagd en konden daarna allen eene plaatsing als apothekersbediende verkrijgen, die hen in staat stelt, om minstens even goed in hun onderhoud te voorzien als dooreen of ander ambacht. Verscheidene hunner hebben het reeds in dien korten tijd gebracht tot een salaris van/ 500 en ƒ 600 ’sjaars en inde toekomst zijn hunne vooruitzichten zeker nog gunstiger. Neemt men hierbij nog in overweging, dat dit salaris niet zooals bij vele ambachten aan eene vermindering inden wintertijd onderhevig is, dan kunnen wij uit volle overtuiging de aandacht van ouders en voogden vestigen op de advertentie, waarbij weder jongelingen worden opgeroepen, die zich tot de genoemde betrekking willen doen opleiden.” Wij voegen hierbij, dat de Commissie, die zich de moeite der

opleiding getroost en met zooveel ijver daarin werkzaam is, alle collega’s in Nederland ten zeerste aan zich verplicht, door de gelegenheid te vermeerderen, om zich de noodige hulp inde apotheek te verschaffen. Jammer, dat het Verslag der Commissie over 1874, voorkomende inde Berichten der Maatschappij (Aug. 1875, vierde volgreeks) minder gunstig luidt, In het vorige jaar was door 3 leerlingen met goed gevolg examen afgelegd, terwijl zich voor den volgenden cursus slechts 2 jongelieden hadden aangemeld. Doordien de aanvragen inde nieuwsbladen nagenoeg onbeantwoord bleven, trachtte de Commissie de leden van het Departement op te wekken, naar geschikte jongens in hunne omgeving om te zieu; aan dit verzoek was weinig gevolg gegeven. Het inkrimpend bedrag der jaarlijksche contributiën en niet minder het klein getal leerlingen voor wie /10 tot ƒ2O bijgedragen wordt, was oorzaak, dat de finantieele toestand, ofschoon nog goed, weldra onvoldoende dreigde te worden. De Commissie waste zeer overtuigd van de belangrijkheid van haar taak, om niet tot het uiterst daarin te blijven volharden; zij zou nieuwe pogingen aanwenden om het getal leerlingen te vermeerderen, en rekende daarbij op de krachtige medewerking der collega’s, wier belangen zoozeer in deze zaak betrokken zijn. Bij het onderzoek van kunstmatige minerale wateren te München is in vele een kopergehalte ontdekt, zooals wij voor een paar jareu ook eens aantroffen als gevolg van slechte vertinning der reservoirs, waarin het kooldioxyde in het water wordt opgenomen, en van de daaraan aanwezige kranen. Bij het onderzoek van eenige vruchtensappen werden onderscheidene met anilinekleuren bereid aangetroffen. Ook dit vonden we onlangs bij een produkt, dat als frambozen-limonade afgeleverd was. Ten bewijze, hoe streng in Frankrijk het uitsluitend recht der apothekers, om geneesmiddelen te leveren, gehandhaafd wordt, dient het volgende feit. Een wijnkooper te Parijs, die wegens den verkoop van kinawijn reeds vijfmaal tot eene geldboete van 500 francs veroordeeld was, associeerde zich met een apotheker, om, zoo hij meende, verdere vervolging te ontgaan. Desniettemin veroordeelde hem het Tribunal de Seine op eene nieuwe aanklacht weder wegens den verkoop vaneen pharmaceutisch praeparaat tot 500 francs boete en zijn compagnon tot 600 francs, verder beiden tot schadevergoeding aan de aanklagers (apothekers) en tot plaatsing van het vonnis driemaal inde dagbladen van het departement en tot viermalen herhaalde aanplakking in het openbaar. URINE-ONDERZO EK. De Pharm. Zeitung van 28 Juli bevat een opstel over dit onderwerp, van de hand van Julius Muller, hetwelk wel niet veel nieuwe bijzonderheden, maar daarentegen zulke echte praktische wenken bevat, dat wij het nuttig geacht hebben het bijna geheel over te nemen. Het onderzoek van urine op verlangen van den arts behoort toch tot de meest voorkomende werkzaamheden van dien aard in het apothekersleven. Bij het onderzoek van urine worde voor alles het soorfelijk gewicht met behulp van den urometer bepaald. Dat eener normale urine zal zelden 1,020 te boven gaan, een hooger soortelijk gewicht geeft reeds vermoeden op suiker. Bij regelmatig onderzoek der urine vaneen en denzelfden lijder aan diabetes, geeft het soortelijk gewicht vr(j zekere punten van aanknooping voor het suikergehalte, zooals uit de volgende cijfers blijkt: 1.025 soort, gewicht 2,5 pet. suiker 1.025 // // 2,4 // n 1,023 // // 2,0 // n 1,032 // // 3,3 ,/ // 1,045 // // 6,5 // h 1,049 // // 7,0 n // Het onderzoek is verder’ microscopisch en chemisch. Voor het microscopisch onderzoek laat men de urine bezinken, giet het bovenstaande af van het bezinksel, hetgeen zich meestal vormt, en brengt nu een droppel van het bezinksel op het objectiefglas onder den microscoop bij eene 200 malige