verkregen. We deelen thans daaromtrent nadere bijzonderheden mede. De proef van Almèn had oorspronkelijk ten doel het opsporen van bloed in urine. Fan de Fij v ere deelde in het Augustus-nommer van het Journal de médécine, de chirurgie et de pharmacologie de Bruxelles mede, dat hij de indigo blauwe kleur niet anders kon verkrijgen dan bij het bezigen van bloed uit de nieren. In het October-nommer van het Journal de Pharmacologie komt Linssen hier tegen op. Hij bereidde zijne reactieven, namelijk geozoniseerde terpentijnolie en guajaktinctuur, op gelijke wijze als wij boven beschreven. Hij nam zijne proeven I°. met urine, die menstruaalbloed bevatte, 2°. met bloed, afkomstig van eene aderlating op den arm en vermengd met normale urine; 3°. met bloed, afkomstig vaneen prik inden vinger, insgelijks gevoegd bij normale urine; 4°. met bloed, afkomstig vaneen beet inde tong en op een zakdoek verzameld. Bij al deze proeven verscheen de indigoblauwe kleur, ook wanneer het bloed met gedestilleerd water vermengd was. De vlekken op den zakdoek werden met de reactieven bevochtigd; na eenige oogenblikken verscheen de blauwe kleur. Linssen acht de reactie derhalve sprekend en beslissend. Yan de Vijvere voert hier tegen aan, dat de reactie, zal zij een zuiver resultaat'opleveren, geschieden moet met versche en niet met geozoniseerde terpentijnolie, terwijl ook Almèn niet spreekt van den geozoniseerden staat der terpentijnolie. Bij het gebruik van gewone terpentijnolie verschijnt de reactie niet (hetgeen ook wij waarnamen). Voegt men bij niet geozoniseerde terpentijnolie en guajaktinctuur een droppel aqua oxygeaata (H3 03), dan verschijnt de blauwe kleur onmiddellijk ook bij geheele afwezigheid van bloedbolletjes. Dat Almèn de reactie verkreeg, zal waarschijnlijk daarvan het gevolg zijn geweest, dat hij urine bezigde, die bloedbolletjes bevatte, afkomstig vaneen lijder aan nephritis. Fan den Corput, Redacteur van het Journal de Pharmacologie, verklaart het verschil in resultaten niet enkel uit het gebruik van al dan niet geozoniseerde terpentijnolie, maar waarschijnlijk doordat de waarnemers aan den eenen kant te doen hadden met bloed, hetwelk geozoniseerde globuline bevatte, dat wil zeggen, bloed hetwelk de twee absorptiestrepen van geoxygeneerd haemoglobine leverde of, met andere woorden, met slagaderlijk bloed; aan den anderen kant met gereduceerd haemoglobine, dat wil zeggen, met aderlijk bloed, V.d. O. acht derhalve de reactie van Almèn een voortreffelijk middel, om actief of slagaderlijk bloed van gereduceerd of aderlijk bloed te onderscheiden, eene bijzonderheid waarop noch de uitvinder noch de proefnemers acht schijnen geslagen te hebben. De winkelier in galanteriën, tevens depothouder van uitheemsche geneesmiddelen te Gorinchem, die zich voor den verkoop van zoogenaamde podophyllinepillen van Pearey eene gerechtelijke vervolging had op den hals gehaald, is ter zake van het verkoopen van samengestelde geneesmiddelen, zonder daartoe bevoegd te zijn, tot eene geldboete van ƒ25 veroordeeld. Een verzoek aan de glasfabrikanten in het Pharm. Handelsblad is ook ten onzent niet ongepast, namelijk, dat zij voortaan niet enkel op de medicijnflesschen den inhoud in grammen uitdrukken, z. a. heden reeds geschiedt, maar dat zij zich ook in het decimaalstelsel indenken en den inhoud daarnaar inrichten, bijv. op de volgende wijze; N°. 1 inhoud 5 gram water n 2 // 10 // // // 3 n 15 // //. // 4 // 25 // n // 5 n 50 // // // 6 // 75 // // // 7 // 100 // // // 8 // 150// // // 9 // 200 // // // 10 // 250 // // // 11 // 300 // // // 12 // 500 // // Mij zouden bij dit verzoek nog een tweede voegen, namelijk dat werkelijk de inhoud aan de opgave beantwoorde en vooral niet geringer zij, zooals tegenwoordig maar al te vaak het geval is.

In eene apotheek te Mutzschen in Saksen is eene hevige ontploffing ontstaan bij verwarming van 8 kilogram spirituslak in eene blikken flesch geplaatst ineen met water gevulden, ingemetselden ketel, waaronder vuur was aangebracht. De knal had de sterkte vaneen kanonschot, het gewelf van het laboratorium was ingestort, de vensterruiten waren gebroken, terwijl tevens in het met damp en rook gevulde vertrek brand uitgebarsten was, die echter spoedig gebluscht werd, terwijl verder geene ongelukken plaats hadden, doordien het werk doend personeel juist afwezig was. Verscheidenheden. Om emulsies van gomharsen, bijv. van g. ammoniacum inden zomer te bereiden, wordt door Gasser de volgende methode aangegeven. Men wrijft of verbreekt, zoo goed het kan, de gomhars bijv. 2 a 4 gram inden mortier en overgiet zé dan met 2 gram water, vervolgens met 2 gram spiritus reotificatissimus en steekt deze aan. Nadat de verbranding heeft opgehouden, voegt men bij het warme mengsel 2 gram pulvis gummi arabici en emulgeert verder met de voorgeschreven hoeveelheid water. De bedoeling is natuurlijk de gomhars door de warmte week te maken, welk doel echter ook kan bereikt worden door de gomhars, met een weinig water bevochtigd, op een waterbad te plaatsen. Helso-zout van Heyman Blech en Cie te Koppenhagen bestaat, volgens de Industrieblatter, uit 14 deelen bicarbonas natricus, 1 deel magnesia alba en 1 deel elaeosaccharum menthae piperitae. Noircir, een middel om het haar te verven, is volgens de Industrieblatter op de volgende wijze samengesteld: N°. I bevat ongeveer 60 gram eener 1,2 percentige oplossing van pyrogalluszuur (pyrogallol) in water, N°. 2 bevat SO gram eener 1,15% ammoniakale oplossing van zilvernitraat en chloorzilver, N°. 3 eene percentisch even sterke heldere gele oplossing van een zwavelalcalimetaal. Door dr. de Vr ij wordt als nieuw reagens tot de qualitatieve en quantitatieve bepaling van kinine opgegeven het ioiosulphaat van kinoïdine. De nadere bijzonderheden hieromtrent, ontleend aan the Pharmaceutical Journal, deelen wij in het volgend nommer mede. Tandpoeder met salicylzuur van Jacobs en. radicis iridis florentinae gramm. 50, cremoris tartari gramm. 10, ligni santali rubri gramm. 5, acidi salioylici gramm. 2, olei caryophyllorum gtt. 15, menthae piperitae gtt. 10. Misce fiat pulvis. Tot het herkennen der zuiverheid van was, dient voornamelijk het soortelijk gewicht, hetwelk bij zuiver was 0,960 tot 0,963 bedraagt. Eene der meest voorkomende vervalschingen van was is die met hars, soms wel tot met 20°/0. Om nu het soortelijk gewicht op eene gemakkelijke wijze te bepalen, meent men de officinale Ammonia liquida van 0,960 soortelijk gewicht. Zuiver was drijft daarin, terwijl harshoudend was naar beneden zakt. Persoonlijke aangelegenheden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is aan J. B. Nagelvoort eene acte uitgereikt tot uitoefening der artsenijbereidkundige praktijk en gezegde heer aangesteld tot stads-apotheker te Soerabaya. Openlijke correspondentie. De stukken van den heer Bolsius en van den heer H. in het volgend nommer.