De ammoniakzouten worden gedeeltelijk verzameld door de cooks der condensatoren, die ze aan het water afstaan, waarin zij gedompeld worden om ze af te wasschen, en gedeeltelijk inden zuiveringstoestel. Inde laatste jaren is men op de gelukkige gedachte gekomen, om het gas te zuiveren , door het te laten strijken dooreen mengsel van zaagsel en ijzeroxyde. Het ijzeroxyde maakt zich meester van het zwavelwaterstof en ontleedt het onder vorming van water in zwavelijzer; maar indien men, na verloop vaneen zekeren tijd lucht, in plaats van gas door het mengsel laat gaan, gaat het zwavelijzer weder in ijzeroxyde over en zondert zijn zwavel af, terwijl dan het zuiverende agens zijne oorspronkelijke werkzaamheid weder herneemt; het kan alzoo zoolang zijne werkzaamheid vervullen, tot dat zijne poriën door de zwavel geheel en al verstopt zijn. ledere ton steenkool welke men destilleert, levert in ’talge-

meen 50 liters waschwater, in oplossing houdende de ammoniakzouten inden vorm van sulphhydras en carbonas ammonicus. Daar nu de zwavelwaterstof en het koolzuur twee gassen zijn, is het voldoende het een of ander sterk zuur bij deze waschwaters te voegen, ten einde het ammoniakzout van dit zuur te bekomen. Om bij voorbeeld chloretum ammonicum te bekomen, giet men dit water ineen bak voorzien met een’ schoorsteen en voegt er zoutzuur bij. Dit zuur drijft het zwavelwaterstof en het koolzuur uit, die door den schoorsteen ontsnappen en verbindt zich met de ammonia tot vorming van sal ammoniak, die inde oplossing blijft. Deze oplossing wordt in een’ ketel gebragt en zoo ver verdampt, dat het zout kristalliseert, waarna het door sublimatie gezuiverd wordt. Op deze wijze bereidt men elk jaar in Engeland 4000 ton sal ammoniak, welke dient tot bereiding van aluin enz. Giet men in plaats van zoutzuur zwavelzuur bij het waschvocht, zoo bekomt men sulphas ammonicus, dat overvloedig als mestmiddel wordt aangewend en eveneens dient bij de bereiding van aluin, ammoniak en carbonas ammonicus. De hoeveelheid sulphas ammonicus welke ieder jaar in Engeland