gewag gemaakt van eene qualitative onderzoekingsmethode; de reuk naar haring levert de belangrijkste bewijsgrond op.

Wij vinden in het Jahrb. ƒ. prakt. Fharm 1853, Mare. Bd. XXVI, S. 129, uitvoeriger medeelingen van Winckler omtrent de scheikundige zamenstelling van het moederkoorn. 4 oneen bij 45° C. uitgedroogd moederkoorn, gaven met aether behandeld 10y2 drachmen = 32,8 pCt. geelgroene troebele vette olie; welke bij + 8 tot 10° O. bewaard na eenigen tijd een hruinacltig groen bezinksel vormde. De daarvan afgefiltreerde olie was donker geel gekleurd, helder, dikvloeibaar en vaneen onaangenamen ranzigen reuk. Yroeger had Winckler uit 6 oneen poeder van moederkoorn door aether 17 drachmen = 85,4 pCt. vette olie uitgetrokken. Het door aether behandelde poeder van moederkoorn werd met koud water behandeld en het uittreksel geeoleerd. Dit was bleekviolet van kleur en schuimde door schudden. Door digt linnen gefiltreerd werd het helder en met sublimaat, aluin en salpeterzuur onderzocht, bleek het albumin te bevatten. De albumin zonderde zich af door toevoeging van sterken alcohol in vuil witte vlokken. De daarvan afgefiltreerde waterigalcoholische oplossing scheidde bij verdamping eene niet onaanzienlijke hoeveelheid vaneen licht koffijhruinkleurig poeder af, dat bij grootere concentratie der vloeistof weder oploste en alle eigenschappen van de ergotin van Wiggers bezat. Met water verdund zonderde de vloeistof weder de koffijbruine ergotin af. Het Altraat smaakte bitterachtig, daarna verkoelend. Met bijtende kalk en water gedestilleerd gaf het een hoogst walgelijk, naar haring riekend destillaat, dat met zoutzuur geneutraliseerd, bij verdamping in het waterbad dein alcohol gemakkelijk oplosbare zoutzure propylamin (welke Winckler nu zoutzure secalin noemt) achter liet. Bit destillaat bevatte geen ammoniak. Het met water uitgetrokken moederkoorn stond aan alcohol van 80 vol. pCt. slechts weinig kleurstof af; het alcoholisch extract met bijtende kalk gedestilleerd leverde slechts sporen van secalin en ammoniak. Werd echter een mengsel uit 12 oneen alcohol van 80 pCt. met 6 drachmen verdund zwa-