sterken reuk naar haringpekel, zure reactie en zeer vervloeiend afgezonderd. Deze kristallen werden in water opgelost, met platinchlorid gepraecipiteerd, het praecipitaat met alcohol afgewasschen en gedroogd. Al de bijeenverzamelde platinpraeeipitaten uit het in absoluten alcohol opgelost geweest zijnde zoutzure alcaloïd wogen scherp gedroogd 0,700 grm. en lieten 0,280 grm. metallisch platina = 40,00 pCt. platina terug.

Drie nader genomen proeven leverden gemiddeld 42,372 pCt. platina, welk getal het best overeen kwam met de platinchlorid-verbinding des zoutzuren methylamins, met nog eene geringe hoeveelheid platinchlorid-chlorammonium vermengd. Het kan alzoo aangenomen worden , dat de vlugtige ammoniakaehtige basis, welke te gelijk met ammoniak bij de destillatie des moederkoorns of het extract, met potasch of sodaloog uitgedreven wordt, methylamin is, geen propylamin of trimetylamin, zoo als tot nog toe alleen op de qualitative reactie afgaande is aangenomen. Het is daarbij twijfelaehtig geworden, of dit methylamin, zoo als men dit bij het hevig in werken inde scheikundige zamenstelling vaneen plantaardig organismes, zoo als eene destillatie met alcalische loog verkrijgt, wel, ten minsten in die geheele hoeveelheid in het moederkoorn aanwezig voorhanden is. De vraag alzoo naar het in moederkoorn voorhanden werkzame bestanddeel is tot heden toe nog onbeslist; zij kan dan alleen volkomen juist beantwoord worden, als men de ervaring der laatste jaren met betrekking tot den ontledenden invloed der warmte, zuren en alcalien op de zamengestelde organische verbindingen naauwkeurig in acht neemt en raadpleegt. Solanin, gentianin, myronas kalicus zijn ons als zoovele voorbeelden dezer bewering in versche herinnering. (Archiv. der Pharmacie , Juni 1863.)