Bereiding van iodetum kalicum volgens Hesse.

Men maakt op de gewone wijze door iodium, water en ijzervijlsel eene zuivere oplossing van iodetum ferrosum en ontleedt deze, door er zoolang goed verdeelde kalkmelk bij te gieten, totdat, na de vereeniging de vloeistof alcalisch reageert. Nadat na eenige rust alles gefiltreerd en afgewassehen is, heeft men eene oplossing van iodetum calcicum met eenig opgeloste kalk in overvloed, die men uit de verwarmde oplossing door inleiding van koolzuur er uit praecipiteert, waarna de vloeistof helder gefiltreerd wordt. Deze oplossing van zuivere iodetum calcicum wordt dan voorzigtig ontleed door eene helder gefiltreerde oplossing van carbonas kalicus, tot er geen carbonas calcicus meer wordt uitgescheiden, waarna men het mengsel nog gedurende eenige uren stil laat staan. Na verloop van dien tijd heeft zich dan de gevormde carbonas calcicus afgezonderd, waarna de oplossing van iodetum kalicum gefiltreerd, verdampt en gekris' talliseerd wordt. Deze oorspronkelijke methode is van Diebig gewijzigd door Petterkofer (1), doch in plaats van eerst door middel van phosphorus een mengsel van acidum phosphoricum, phosphorosum en hydriodicum te maken , uit welke laatste door kalkmelk het iodetum calcicum bereid wordt, welke bewerking kostbaar is, zoo is de onmiddellijke bereiding van het iodetum calcicum op de medegedeelde wijze aanbevelenswaardig. (Canstatt’s JaJiresh. über die Forlschr, in der Pharmacie 12e Jahrgang S. 129.) (I) Annalen der Chemie u. Pharmacie 121, S. 225 en Tijdschrift voor wetensch. Pharmacie 1862 p. 128.