stikstofhoudende zelfstandigheid, welke alzoo langzamerhand mede door den papierwand heen drongen. Uit deze onderzoekingen blijkt, dat in het begin der dialyse bijna zuiver mannit door dringt; eerst bij langduriger inwerking der vloeistof op den papierwand dringen ook de plantenzure zouten mede er door. De mannit laat zich op deze wijze zeer eenvoudig en bepaald aantoonen en zelfs vrij naauwkeurig quantitatief bepalen, daar, behalve bovengenoemde zouten, geene andere zelfstandigheden mede doordringen en bij 3 4 maal herhaalde dialyse bijna geen spoor van mannit inde vloeistof, welke aan de dialyse onderworpen was, meer terug blijft. De mannit en de plantenzure zouten laten zich echter op boven vermelde wijze zeer scherp van elkander afzonderen. Dein de klok terug gebleven gedialyseerde vloeistof werd tot siroop-eonsistentie verdampt en gedurende 8 dagen in rust gelaten , waarbij geen spoor van kristallisatie werd waargenomen, terwijl zij evenmin eene zoete, maar wel eene flaauwe niet te bepalen smaak bezat. Bij vermenging met alcohol ging zij over in eene taaije , doorschijnende gelei; werd deze met meer alcohol overgoten en tot koken verhit, zoo veranderde zij ineen wit vlokkig poeder, dat afgefiltreerd en goed met kokenden alcohol werd uitgewasschen. Er had zich uit de alcoholische bekoelde oplossing een wit poeder afgezonderd , dat met het vooraf bekomene scheen overeen te komen. De schrijver hield het in den beginne voor apiïn, doch vond bij naauwkeuriger onderzoek , dat het daaraan wel geleek, maarde bijzondere eigenschap daarvan om met eene oplossing van sulphas ferrosus bloedrood gekleurd te worden niet bezat. Het schijnt tot de pectin-zelfstandigheden te behooren, doch onderscheidt zich daarvan door zijne gemakkelijke oplosbaarheid in koud water; deze oplossing is geheel smaakloos , doch gelatineert op zich zelf niet, maar gelijkt in geconcentreerder! staat op eene gom oplossing; brengt men echter een’ droppel er van in eene grootere hoeveelheid water en vermengt men de oplossing met spiritus vini, zoo ontstaat eene dikke, kleurlooze, geheel doorschijnende gelei. Sulphas