bekoeling een invallende droppel salpeterzuur eene prachtige donkerblaamo-violette kleur voort, die aan den rand eenige minuten lang stand houdt doch in het centrum spoedig in donker bloedrood overgaat, welke kleur langzamerhand, maar vrij langzaam bleeker wordt. Zet men de verhitting der zwavelzure-morphinoplossing voorzigtig met behulp van eene kleine vlam tot boven 150° voort, zoo neemt men eene voorbijgaande levendig rood-violette kleuring waar, welke, als de verhitting bij het ontstaan daarvan onderbroken wordt, eenigen tijd aanblijf’t. Verwarmt men echter verder, tot dat zwavelzuur begint te verdampen , zoo neemt de oplossing eene vuil groenachtige kleur aan. Komt zulk eene verhitte en gekleurde morphinoplossing na de bekoeling met salpeterzuur tezamen, zoo ontstaat de hlaauwviolette kleur niet, maar dadelijk de roode. Eene koud bereide, maar gedurende 13 tot 24 uren gestan e en daardoor veranderde morphinoplossing verhoudt zich tegen salpeterzuur als eene op 100 tot 150° verhitte oplossing. Geheel overeenkomstige verschijnselen als door salpeterzuur inde veranderde morphinoplossing te voorschijn gebragt Worden, brengen ook waterige oplossing van hypochloris uatricus, chlorwater, alsmede stukjes chlorkalk of van chloras kalicus voort. De onderchlorigzure natron, welke van deze ligchamen de voorkeur verdient, levert bij de vermelde proef de genoemde dienst, zoo als dit van het salpeterzuur gezegd is. De gevoeligheid dezer reactie blijkt uit de volgende getallen. Drie tot vier droppels eener op de vermelde wijze toebereide umrphin-oplossing, welke Vaooo morphin (in het genoemde aantal droppels circa Vs milligram) bevat, namen bij het zamenkomen met eenen droppel salpeterzuur of waterige oplossing van hypochloris natricus nog eene intensive karmozijnroods kleur aan, die na verloop van eenige minuten in geelrood overgaat. Ook bij aanwending eener tienmaal Verdunde oplossing kwam de reactie dadelijk duidelijk te voorschijn. Drie of vier droppels eener oplossing eindelijk , welke