gedaan, gedoogde nimmer dat men de raampjes of gordijnen ophaalde, waren blootgesteld aan al de ongelegenheden , welke vrouwen onder zoodanige omstandigheden steeds overvallen. De koning verfoeide eveneens alle reukmiddelen en oliën ; de reukflacons waren strengelijk uit Marly en Versailles gebannen. De vermoeijenissen van deze reizen, de slapeloze nachten do jrgebragt in feestgelagen , de levenswijze "'elke zij leidden, hadden zeer dikwijls onder de hofdames zenuwaandoeningen ten gevolge. In 1709 werden de zenuwtoevallen heviger; dikwijls hoesten de reistogtjes worden afgezegd, tot groot verdriet van den kouing, die Pagon den last opdroeg deze dames te genezen. Er kwam een vreemd idee op in het brein van den gebogchelden medicus; hij geboodt haar, zelve hare appartementen te schrobben. Zulk eene geneeskundige behandeling kon goede uitwerkselen hebben en zeer rationeel zijn, maar zij was geenszins naar den smaak der dames. Evenwel de honing had bevolen, en men moest zich onderwerpen; gelukkig deed haar de biechtvader van de hertogin van Bourgogne een aangenamer en werkzamer geneesmiddel aan de hand. Deze biechtvader was een barrevoeter Oarmelitermonnik uit de rue de Vaugirard ; deze gaf aan zijn koninklijk biechtkind den raad zich te bedienen van het Eau des Carmes. De goede uitwerkselen, die zij er van ondervond, deden haar dit middel hoogelijk roemen, en weldra werden de hofdames, onder het gebruik er van, van hare krampen benaauwdheden bevrijd. Dit erkentelijkheid jegens de goede vaders, oetrooijeerde bodewijk XIV alstoeu de patenten die zij verzochten; zij Werden te Versailles inden vollen raad inde maand Augustus 1700 uitgevaardigd. (Journal de Chimie médicale, Mars, 1861.)