Over het acidum artanthicum en de zamcnstelling van het Matico ; door J. Marc o 11 e.

Men kan het acidum artanthicum op de volgende wijze bekomen: men laat gedurende eenige minuten I kilogram Matico in goed gedestilleerd water, dat met 50 grammen sulver zwavelzuur is bedeeld koken, waarna wordt uitgeperst en gefiltreerd. Het vocht wordt op het open vuur tot de consistentie eener dunne siroop uitgedampt, waarna het verder op bet watarbad tot extractdikte gebragt wordt. Dit Zure extract wordt met koud water behandeld en het gefiltreerde vocht op nieuw op het waterbad verdampt. Deze bewerking wordt 4 a Smaal herhaald , ten einde er zoo veel Biogelijk het harsige gedeelte uitte verwijderen, dat oplosbaar in aether zijnde hel verkregen zuur kleurt, en vervolgens ook, om de grootste hoeveelheid der extruetiefstof, die de behandeling met aether inden weg staat, in oplosbaren toestand te brengen. Eindelijk wordt de laatste oplossing , tot eene dunne siroop verdampt, herhaaldehjk met aether behandeld en deze aetherische vochten op het waterbad gedestilleerd. Uit het overschot inde vrye lucht aan zich zelt overgelaten, worden alsdan spoedig naaldvormige kristallen afgezonderd. Deze kristallen laat men zorgvuldig Uitdruipeu , ten einde er de extnctive doelen uitte verwijderen , waarna ze herhaalde malen met kleine hoeveelheden alcohol worden afgew asschen , welke men dadelijk laat afdruipen , daar het acidum artanthicum zeer oplosbaar in alcohol is. Uit het afwaschvocht kun men eveneens nog kristallen beko en. ïen slotte lost men de kristallen andermaal op in alcohol eQ laat de oplossing van zeil verdampen, wanneer alsdan de kristallen iu lange bleekgeel gekleurde prismeu aanschieten. Daar het acidum artanthicam iu de Matico met kalk verbonden is en deze verbinding onoplosbaar is in alcohol, zoo kan men, door de Matico eerst met alcohol te behandelen «en minder gekleurd zuur bekomen. Door deze behandeling