Ben. 10—20 greinen werken sterk narcotisch, veroorzaken branden inde maag en keel, misselijkheid, braking, matheid , verduistering in het oog, duizeligheid. Kleinere giften bewerken walging zonder braking, vertraging van den bloedsomloop ; giften beneden een grein vermindering van het aantel polsslagen even als Digitalis. Als braakmiddel gebezigd 18 het tevens wormdrijvend , doch is niet zonder gevaar te gebruiken. Kafinesque, Andrews en anderen bevelen bet aan als diaphoreticum en expectorana bij katarrhen, rbeumatismen en in het eerste stadium der croup. Volgens Schöpf helpt het bij geelzucht en andere ziekten van het galapparaat, en volgens Thatcher zou het ’t hoofdbestandbeel van Eawson’s bitter zijn, zijnde een beroemd geheim-Biiddel tegen geelzucht. In Amerika wendt men de wortelstok nog tegen vele andere ongesteldheden aan, zoo als kinkhoest, borstwaterzucht, asthma , ontsteking der luchtpijp, beginnende tering, dysenterie enz, Smith beveelt bet poeder aan als snuif- en niesmiddel tegen ncuspolypen. ba ’t algemeen wordt het versche sap , het poeder en het afkooksel gebruikt tegen wratten, eeltige gezwellen enz. Volgens waarnemingen van Tu 11 y vereenigt de rhizoma der Sanguinaria in zich de kracht der Scilla, Senega, Digitalis, gUmmi-resina Ammoniaci en Quajaci. In matige giften zou het prikkelend en opwekkend werken op het vaat- en lymph-Systeem; ioniserend , expectorerend en bedarend bij chronische anginae, pneumonie, kinkhoest, phthisis; de hart-werkzaamheid verlagen , de zickehjke afscheidingsvlakten der huid Hualitatief veranderen en de resorptie bevorderen. Wegens de sterke werking op den uterus mag dit middel Biet aan zwangere vrouwen gegeven worden. De tinctuur wordt bereid uit 1 deel van den droogen wortel en 6 deelen gerectificeerden alcohol, en het extract even Sis het extractum Arnicae. (Hager’s pharmaceutische Centralkalle 1864, No. 23.)