Insektenpoeder.

Het thans algemeen verkrijgbare insektenpoeder is afkomstig van eenige plantensoorten, tot liet geslacht Fyrethrüm beboerende, uit den Kaukasus en eenige naburige lauden, Welk geslacht naauw verwant is aan onze inlandsche kamillen, Malricaria. Sedert langen tijd kende men inden Kaukasus de eigenschap van de gedroogde en tot poeder gedreven bloemen dezer plant, om insekten, vooral vlooijen en luizen, zoo bij menschen als dieren, te dooden; maar eerst veertig jaren geleden is dit opgemerkt door eenen russischen koopman, Jumtikoff, gedurende eene reis door dit gewest. Hij deelde de ontdekking aan zijn zoon te Alexhndropol mede, die in 1828 de bereiding opvatte en zoo nitbreidde, dat inde omstreken dezer stad tegenwoordig een twintigtal dorpen liggen , waar men zich mot het aankweeken van de plant bezig houdt, en van waar het poeder Wijd en zijd verzonden wordt. Alleen in Rusland, zegt men, Worden jaarlijks omstreeks 500,000 ned. ponden verbruikt, De plant van den Kaukasus ia eene nieuwe soort, welke fyrelhrum Wïllemoti genoemd wordt; in Armenië gebruikt ttien Fyrethrum roseum sedert lang als eene sierplant, onder den naam van Chrysanthemum coccineum bekend. Aan onze Kamillen wordt door sommigen dezelfde kracht toegeschreven. Waarschijnlijk wordt de echte Pjrethrum daarmede wel eens vervalscht, en mogelijk is het, dat het niet verdrijven van vlooijen bij honden , hetgeen door sommigen ondervonden is (1), aan zulk vervalscht poeder moet toegeschreven worden. Het zijn tweejarige planten, die in het eerste jaar gezaaid en op bedden verplant worden , en in het tweede geil) Zulks heb ik bok dezer dagen opgemerkt, daar ik een geheel pakje , albier (Rotterdam) verkrijgbaar in het Verkoophuis, voor dit doel verstuikt heb, zonder het resultaat er van te kunnen waarnemen. P. J. H.)