andering gebragt, door de verwisseling van het Zeitschrift von Erlenmeyer met de Pharmaceutische Centralhalle. De financiële toestand van het Departement is gunstig , terwijl de rekening, loopende over het burgerlijk jaar 1863 sluit met een batig saldo.

Departement Deventer. Bij het Departement is een gunstige vooruitgang merkbaar. Als bewijzen daarvoor pleiten de maandelijks niet alleen geregeld gehouden en trouw bezochte vergaderingen, maar vooral de wetenschappelijke rigting die deze aannamen. Op de helft der vergaderingen werden voorlezingen of bijdragen gehouden. De heer van den Broek sprak over de bestanddeelen der dampkringslucht en deelde oude en nieuwe proeven mede, die de ware zamenstelling daarvan aantoonden. De heer Vroom sprak over de werking van de dampkringslucht op organische ligchamen, vooral in verband met de gistings-processen. Behalve eene bijdrage over het bereiden en bewaren van Vinum tartratis kalico-ferrici, hield de secretaris vier lezingen over de geschiedenis der scheikunde , en sprak daarin achtereenvolgende over alchimie , phlogiston , de zouten, aequivalenten, atomen, de volumen-theorie, specifieke warmte, isomérie , de nomenclatuur, verwantschap en electro-chemie. Het Departement heeft geene leden gewonnen of verloren. De aftredende voorzitter is herkozen. De geldmiddelen zijn voldoende. De harmonie en welwillendheid onder de leden mag geroemd worden. Met belangstelling heeft het Departement de uitgave vaneen Pharmaceutisch Weekblad vernomen en zich daarop geabonneerd. De overtuiging, dat de Maatschappij tegen vorige geneeskundige wets-ontwerpen grondige bezwaren, doch zonder vrucht ingeleverd had, heeft de leden van het Departement doen besluiten, om aan geen der tegen de thans aanhangige ontwerpen ingeleverde adressen hunne adhaesie te schenken. Het Departement wacht gelaten de behandeling en uitvaardiging van nieuwe geneeskundige wetten af.