land; prof. Gubler, van Parijs, den voorzitter van het congres; dr. De Chrumont, uit Engeland; J. G. Jager voor Nederland; dr. Janssens voor België en prof. Laccasagne voor Eraukrijk. De gedelegeerden van Engeland, Erankrijk, België, Eumanië, Italië, Duitschland, Griekenland, Spanje, Eusland, Portugal, Zweden en Australië zijn medestichters dezer Yereeniging. ('Vad.) Als voorbeeld van de waarde van apotheken in Duitschland wordt uit Erankfort medegedeeld, dat de aan den apotheker dr. Droncke voor drie jaren //neuconcessionirte Stern-Apotheke” te Bockenhem, korts verkocht is voor den prijs van 200,000 mark (120,000 gulden), waarin de persoonlijke concessie met 72,000 mark (44,200 gulden) mede begrepen is. Het was den berichtgever onbekend gebleven of Moesser’s middelen tegen jicht en rheumatisme (zie N°. 50 en 52 van den vorigen Jaargang), welke in die apotheek bereid en daaruit afgeleverd worden, aldaar gebleven of voor den verkooper gereserveerd zijn. Op verzoek van de heeren J. Viel en Comp. te Utrecht, naar aanleiding vaneen verschil in prijsberekening, taxeeren wij het volgende recept in het Weekblad: Jf : pepsini Edamensis 0,400, nitratis bismuthici basici 0,800, pulveris gummi arabici 0,800, sacchari albi 4,0. . M. f. pulveres N°. 18. 400 milligr. pepsin. Lemkes ... ƒ 1,60 800 u nitr. bismuth. bas. . . // 0,05 800 // pulv. g, arab. ... o 0,05 4 gram sacch. alb u 0,01 gereedmaken 18 poeders (3de cat.) u 0,54 ƒ 2,25 HANDELSBERICHTE!?. V. De rijzing in Sulph. chinini heeft inden loop dezer week aanzienlijke vorderingen gemaakt en wordt aan de Londensche markt Howard’s en Pelletier’s fabrikaat thans 12/p. Eng. ons c. f 127. p. \ k°. genoteerd. De Duitsche fabrikanten zijn met. orders overhoopt en zeer willig gestemd; hunne reeds aangegane engagementen laten hun niet toe nieuwe bestellingen levering loop dezer maand aan te nemen, zoodat deze eerst in September zullen kunnen worden uitgevoerd. Aan daling der prijzen is dus vooreerst wel niet te denken, tenzij zich buitengewone omstandigheden mochten voordoen. Nieuwe Boomsche kamillen zijn thans ruim voorhanden en tot matigen prijs te koop; de qualiteit valt bijzonder mooi. Spaansche peper daarentegen wordt schaarsch. Van nieuw Anijszaad zijn aanbiedingen uit Alicante, die billijker prijzen doen verwachten. De nieuwe Cassanodrop wordt binnen weinige weken uit Napels tegemoet gezien; de gedeeltelijke verscheping heeft reeds plaats gehad. A. M. & C. Pluygers. Botterdam, 15 Augustus 1878. Persoonlijke ondervinding heeft aan Kolbe de oplossing van salicylzuur in koolzuurhoudend water als het beste middel leeren kennen om het praeparaat te gebruiken. Het salicyl-koolzuurhoudend water bevat 1 gram salicylzuur op i liter water en wordt vóór het gebruik met een gelijk volumen water verdund. Ook heeft Kolbe persoonlijk de onschadelijke werking van kleine doses salicylzuur in bier, wijn enz. ook bij langdurig gebruik waargenomen. In Duitschland zijn azijnessencen inden handel gebracht, om elkeen inde gelegenheid te stellen dadelijk zelf een zuiveren azijn te bereiden, dus eene navolging van hetgeen reeds sinds jaren inde pharmacie geschiedt, namelijk dat men voor Acetum een Acidum aceticum dilutum van bepaalde sterkte inde plaats

stelt. Genoemde essences bevatten, behalve zuiver azijnzuur; eenig aroma. Vooral van beteekenis zijnde azijnessencen van de Eisenbütteler chemische fabriek in verschillende sterkte bijv. 80 percentig, zoodat' door verdunning met 18 deelen water een zeer goede azijn met een gehalte van benaderd 4Vs pet. C2 H* Os verkregen wordt. De essencen worden kleurloos of wijnrood afgeleverd. Eene essence met 56,6 pet. C2 H, O2 heet ffEssentia Aceti officinalis” en geeft met de 9voudige hoeveelheid water verdund een officinalen azijn met een gehalte aan 5,66 pet. C.2 H, 02. De apotheker, in het bezit dezer essencen, is dus telkens inde gelegenheid een zuiver praeparaat van bepaald gehalte te verkrijgen. In apotheken met handverkoop zouden deze essencen op hare plaats zijn, omdat men daarmede aan het publiek het voordeel aanbiedt een azijn te bereiden, aangenaam van smaak, niet alleen vrij van schadelijke maar ook van gistingstoffen, zoodat zij bijzonder geschikt is voor inmaken van groenten, vruchten enz. Bij het bovenstaande deelt Hager mede, dat hem eenige malen azijn in handen gekomen is, die in eene dikke laag eene inktachtige tint had. Ook ons is een paar malen dergelijke azijn met sterk zwartachtig bezinksel tot onderzoek gezonden. Evenals Hager troffen wij inden azijn een vrij aanzienlijk ijzergehalte aan en meenden wij het verschijnsel te moeten toeschrijven aan het bewaren van den azijn in eiken vaten met doorgeslagen ijzeren nagels. Her landt heeft gewezen op de betrekking tusschen de werkzame bestanddeelen en de botanische kenmerken der officinale planten. Zijne conclusies zijnde volgende: 10. De botanische soorten en familiën, die in kenmerken op elkander gelijken, zijn dit ook inden aard en de eigenschappen van hare nadere bestanddeelen. 20. De soorten, die den overgang tusschen de op elkander gelijkende groepen vormen, bevatten bestanddeelen, die aan de familiën belmoren, welke elkander naderen. 30. De botanische en natuurlijke classificatie der geneesmiddelen van plantaardigen oorsprong is de eenige wetenschappelijke en rationeele. Eeeds lang heeft het de aandacht van vele scheikundigen getrokken, dat uit lijken eene zelfstandigheid kan worden afgescheiden, die in zeer vele opzichten op vergiftige alcaloïden gelijkt, zelfs kennelijk den reuk van coniine bezit. Marqwart gaf aan deze zelfstandigheid den naam septicine. IF. Selmi heeft zijne ondervindingen omtrent dit onderwerp ineen bijzonder geschrift medegedeeld en op de groote beteekenis der zaak inde toxicologie gewezen. Hij onderscheidt verschillende soorten van cadaveralcaloïden, door hem //ptomaïnen” geheeten (van nzaga, lijk), die door aether uit de zure of alcalische vloeistof, door chloroform of amylalcohol uitgetrokken worden. Sommige vertoonen in hunne reacties groote overeenkomst met morphine, codeine, atropine en delphinine, de vluchtige met coniine. Eeeds heeft dit in Italië tot verkeerde uitspraken bij scheikundige expertises aanleiding gegeven. Het onderzoek op vergiftige alcaloïden in lijken wordt daardoor zeer bemoeilijkt, en Selmi heeft daarom getracht bepaalde verschilpunten opgegeven tusschen de reacties der wezenlijk vergiftige alcaloïden en der ptomainen. Om secale cornutum onveranderd te bewaren, wijst Wol ff op de methode van Flückiger, die door hem reeds gedurende 10 jaar met het beste gevolg toegepast is en in het ontnemen van de vette olie bestaat. Het jaarlijks versch verzameld secale cornutum wordt dadelijk op geschikte wijze door deplaceeren en luchtdruk van vet bevrijd, deels tot grof poeder voor infusa, deels tot fijn poeder gebracht en in niet te groote voor het licht beschutte flesschen op eene droge plaats bewaard. Een op deze wijze bereid secale cornutum

pulveratum had nog na 2'A jaar zijne volle werkzaamheid behouden. Als het beste middel om secale cornutum in meel te herkennen, is reeds vroeger de kenmerkende roode kleur opgegeven, die daarmede geschudde zuurgemaakte aether of spiritus aanneemt. Aether, zuur gemaakt met eenige droppels elixir acidum Halleri, is daartoe het meest geschikt gebleken. De roode kleur is, volgens Dragendorff, afkomstig van in oplossing overgaande sclererythine, die grootendeels vrij of in oplosbare combinaties, grootendeels als violet gekleurde onoplosbare calciumverbinding in het moederkoorn aanwezig is, uit welke verbinding het door den zuurgemaakten aether vrijgemaakt en in oplossing gebracht wordt. De gekleurde aether vertoont inden spectroscoop, dicht bij T), 3 duidelijke, aan de randen eenigszins ineenloopende absorptiestrepen, waarvan 2 zeer kenmerkend in groen en een derde, maar zwakker, in blauw liggen. De formulen, waarin iodoformnm op de Sigmundsche kliniek te Weenen aangewend wordt, zijn: iodoform., spiritus rectificatiss. aa 1,0, glycerini 5,0; ook iodoform. 1,0, sacchar. 3,0—4,0; of iodoform. 1,0, vaselinis,o; of als iodoform-collodium 1:10 of 1:15. Om Sulpllidum stibicum op een gehalte aan vrije zwavel te onderzoeken, digereert Schlickum het met chloroform, die de zwavel na verdamping achterlaat. Volgens Kirsch is zwavelkoolstof hiertoe bijzonder geschikt. Om SympilS rubi idaei uit den handel op zijne echtheid te onderzoeken, schudt Klen c Jc e een weinig hiervan in eene flesch met eene gelijke hoeveelheid loodazijn dooreen. Komt niet dadelijk eene duidelijke blauwgroene kleur te voorschijn, dan bevat het fabrikaat geen of slechts zeer weinig frambozensap. Ook Hager acht fuchsine geen algemeen geschikt reagens om vervalsching van aetheerische oliën met spiritus te herkennen (zie N°. 11); eerstens omdat meer dan ééne aetheerische olie de fuchsine oplost, anderdeels omdat zelfs de geringste sporen spiritus ontdekt worden, die bijv. achtergebleven zijn, wanneer het fleschje, voor het vullen met de olie bestemd, met spiritus omgespoeld was. Hij blijft aan de oude methode hechten, namelijk onderzoek van de verhouding der olie lot water. Men laat I—2 droppels der olie zacht op water vallen. Wordt de olie dadelijk met een wit wolkje omgeven, dan heeft men alle vermoeden op vervalsching met spiritus, die verder door andere reacties kan bevestigd worden. Sporen spiritus openbaren zich bij deze proef niet. Inde Fharm. Zeilung wordt gewone, goed uitgewasschen, vochtige zwam (boletus chirurg.) als de beste zelfstandigheid aangeprezen, om bloedzuigers in te bewaren. Tweemaal ’s weeks worden eenige liter frisch water daarop gegoten, hetwelk door eene zeef aan den bodem van het vat afvloeit en de zwam toch altijd vochtig houdt. In eene der jongste zittingen der Société d’ Hygiène werd door dr. Joltrain de aandacht gevestigd op het procédé van F ave site Mortara voor het looien der huiden met ferridchloride in plaats van met eikenbast. De langzame inwerking van het looizuur wordt daarbij door eene veel snellere bewerking vervangen en de gezondheid der werklieden aanzienlijk verbeterd. Persoonlijke aangelegenheden. Z. M. heeft bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot apotheker 2de klasse, den apotheker 3de klasse A. H. van Doorn van dat personeel. Door den Gouv. Gener. van N.-Indië is een 2jarig verlof verleend, wegens ziekte, aan den milit. apoth. 2de kl. G, C. de Groot.